Najväčšie súčasné mená, stredne veľké mená aj malé mená. Do toho bravúrna organizácia, vynikajúci návštevnícky servis, skvelé počasie aj neodmysliteľná festivalová atmosféra. Nedeľnému zážitku na 30. ročníku Szigetu, najväčšom open-air podujatí u našich južných susedov, nechýbalo nič.
Prestížnymi oceneniami ovenčený Brit Sam Smith si podľa očakávaní poradil s majestátnym hlavným pódiom, na ktorom predviedol najrôznejšie efekty vrátane obrovskej sochy Afrodity v pozadí a množstva kostýmov, aj bezchybný spevácky výkon. Napriek tomu, že som stihol len niekoľko záverečných skladieb, z nadšenia ľudí okolo mňa bolo jasné, že celá šou fungovala rovnako ako jej strhujúce finále zložené zo hitov Unholy, Gloria a bangra Latch, na ktorom Smith spolupracoval s bratmi Howardovcami z Disclosure.
Orbán by bol zhrozený. Tak mu treba
Smith sa identifikuje ako nebinárna osoba a queer tematiku, rovnako ako hodnoty vzájomného rešpektu a akceptácie, bolo cítiť z celej šou, nech už išlo o tanečné výkony, dotyky a objatia priamo na pódiu, či o neho samotného, oblečeného raz v mužských a potom zase v ženských šatách. Z vystúpenia bolo skrátka cítiť lásku, a tak sa na Ostrov slobody, ako sa Szigetu hovorí, mimoriadne hodilo. Celé to bolo symbolické o to viac, že maďarský premiér Orbán prejavuje náklonnosť k despotom ako Putin či Maduro, sám má autoritárske sklony a je otvorený homofób.
Jedným z napríjemnejších prekvapení našej jednodňovej návštevy sa stal maličký Lightstage ukrytý v srdci festivalu, kde som mal vyhliadnutých punkáčov The Meffs z britského Essexu. Okolo pódia sme zhodou náhodou prechádzali skôr a natrafili tam na nemeckú speváčku menom Jiska a jej uchu lahodiace bedroom popové kompozície. Celá scéna bola ako z reklamy na pohodu, krásne nadesignovaný drevený stage sa nachádzal v komfortnom tieni okolitých stromov, ľudia len tak sediaci či ležiaci na zemi a do toho Jiska rozdávajúca autentickú radosť.
Na parádu zahrali aj samotní The Meffs, ktorí túto idylickú scenériu premenili na skákajúci kotol. Priestor naplnili špinavými fuzzovými riffmi a zúrivými angažovaými textami. Frontwomanka Lily odsúdila pouličné nepokoje, v ktorých sa momentálne nachádza mesto Southport, opakovane odsúdila násilie, ktoré, ako poznamenala, nepatrí do punk rocku, a nepatrí ani do hudby, a prítomných opakovane vyhecovala k skandovaniu fuck fascism, fuck homophobia, fuck transphobia a podobne. Kritickú spŕšku dostali aj britskí politici, pri ktorých zazneli slová ako pokrytectvo, korupcia, diletantstvo či arogancia moci, s čím sa môžeme absolútne stotožniť aj v rámci súčasnej situácie na Slovensku.
Najväčší headliner Szigetu? Potraviny Aldi
Priestranstvo ostrova Óbudai je pomerne rozľahlé, pochopiteľne sme preto nestihli zmapovať ho celé, nehovoriac o desiatkach scén, na ktorých sa nekonali len hudobné predstavenia, ale aj najrôznejšie tanečné performancie, divadlá, akrobacie a podobne. Navštíviť sa nám však podarilo plážový areál, kde na stagei Beach chill zone akurát končila svoj milý minimalistický set rakúska pesničkárka Oska, aby ju vzápätí vystriedala eklektická performance choreografa Piergiorgia Milana odohrávajúce sa priamo vo vode, do pozadia ktorej hral ambientný DJ set so živou hrou na husle. Nádhera.
Popri nikdy sa nezmenšujúcom obrovskom rade do potravín Aldi, o ktorom začal vznikať folklór, že je to najviac žiadaný stage celého festivalu sme sa dostali do krytého stanu Revolut stage, kde sa konala najzásadnejšia časť našej selekcie lineupu. Príjemne naladili už holanďania Pip Blom stavajúci na úderných indie-popových loopoch, fantastický koncert odohrali opäť Editors.
To, čo predviedla táto vyhraná pätica z Birminghamu, možno pokojne označiť za koncertnú dokonalosť. Plejáda záživných hitov so štadiónovými refrénmi, neskutočná hra svetiel, bezchybná gradácia celého setu, nové tracky, staré tracky. Frontman Tom Smith lietal po pódiu sem a tam ako vo vytržení, kapelu zaklínal svojim polotancom a gestikuláciou. Spev, jeho hra na klavír a gitary, všetko absolútne sugestívne bez jediného zádrhelu.
Editors skrátka idú prvú koncertnú ligu a jediný dôvod, prečo sa o nich nehovorí viac, je možno trochu prevarený indie-rockový žáner, do ktorého však konkrétne oni vkladajú veľmi vkusné elektronické elementy, kompozičnú hravosť a variabilitu. Videl som ich tretíkrát a zakaždým to bolo výborné – neviem, s čím by sa museli kryť, aby som ich obišiel na akomkoľvek festivale, kde by hrali. Na Szigete sa z veľkej časti kryli so Janelle Monáe, v galérii nájdete aspoň pár fotiek z jej šou, o ktorej možno napíše kolega Martin Laškovský v reporte z celého týždňa na Szigete.
Spása žánru sa volá Fontaines D.C.
Čistá rocková radosť a brutálna energia neprerušená jediným slovom. Zatiaľ čo pred dvoma rokmi na klubovom turné pôsobil frontman, poet Grian Chatten, pomerne zakríknuto a introvertne, v nedeľu sme videli veľké gestá, davoburičské zvolávanie aj tamburínové excesie výrazne pripomínajúce Liama Gallaghera. Po hudobnej stránke sú Fontaines D.C., napríklad v porovnaní s Editors, priamočiarejší a hrajú pomerne statickú šou, ich silnou stránkou sú však parádne texty, vynikajúce frázovanie s neodolateľným írskym akcentom a post-punkový badass zjav.
Aj preto ľudia na ich koncertoch doslova šalejú a v Budapešti sme zažili legendárny koncert, počas ktorého sa mosh-pity tvorili ako počas rýchlych, tak aj pomalých pesničiek, a asi trikrát mi na krku pristál zblúdilý crowd diver. Záverečná skladba, nedávno vydaná Starburster, dostala dav do extázy a ja som počas nej nabral aktívne podozrenie, že vystúpenie Fontaines D.C. na Szigete sa zaradí medzi moje top koncertné zážitky.
Stačil jeden deň na to, aby sme mohli potvrdiť, že tie superlatívmi nasýtené fámy sú pravdivé. Sziget je fantastický fesztivál prinášajúci okrem najväčších hudobných mien a množstva inštalácií mimoriadny komfort v rámci dostatku krytých plôch poskytujúcich tieň, hygienického zázemia, všadeprítomnej pitnej vody a prakticky neexistujúcich radov na baroch aj pri gastro stánkoch.
Revolut stage sa od hlavného nachádza pár minút pešo, čo je obrovskou výhodou pre tých, ktorí toho chcú z najväčších mien stihnúť veľa, množstvo stromov zas vytvára skvelé podmienky na kemping roztrúsený po celom ostrove. Centrálne miesta festivalu osviežovali neustále vodné delá a zvlhčované boli dokonca aj cesty, aby sa predchádzalo prachu vo vzduchu. Odporúča desať z desiatich festival goers. Well done Sziget, vidíme sa o rok!
Autor: Matej Kráľ