Jeho turné k piatemu štúdiovému albumu The Loop, ktorý vyšiel 10. mája, malo svoju šiestu zastávku v susednej Viedni. Bola to prvá návšteva Jordana Rakeia v našich zemepisných šírkach, preto sa jednalo o jedinečnú možnosť vidieť tohto multiinštrumentalistu konečne naživo. Očakávania boli jednoznačne prekonané a hmatateľný potenciál nebol ani náhodou vyčerpaný. Turné trvá ešte dva mesiace, takže pokiaľ sa vyskytnete v blízkosti koncertnej mapy tohto Novozélanďana, neváhajte a kupujte lístky.

Koncert sa v dostatočnom predstihu presunul z viedenskej Arény do priestorov WUKu, čo je kultúrne centrum v starej továrni na lokomotívy v krásnom tehlovom šate. Veľká pochvala organizátorom smeruje za to, že aj keď bol koncert vypredaný, neulakomili sa na kapacite a byť v priestore bolo značne komfortné.

Oslava rodičovstva

Ak meno Jordan Rakei počujete prvýkrát, nech sa páči krátke aktuálne bio: 32-ročný spevák, skladateľ a multiinštrumentalista, okrem iného nominovaný aj na Grammy, desať rokov žijúci v Londýne, ale pôvodom z Nového Zélandu, pričom vyrastal v Austrálii. Rád jazdí električkou a pozoruje ľudí. Žánrovo je niekde v oblasti jazzu, popu, soulu či trip-hopu. 

Jeho posledný album je o rodičovstve a pre mňa bola práve najkrajšou piesňou koncertu prídavková Hopes and Dreams, ktorú napísal pre svojho syna a bola napísaná a cappella, keď bral psa na prechádzku so svojím synom v nosiči. Okrem toho, že je hlavne spevákom, gitaristom, producentom a klaviristom, je aj skvelým bavičom. V komunikácii s publikom bol maximálne uvoľnený, žartoval, dokonca v jednej piesni vyzval publikum nech každý pobozká svojho partnera a vytvoril tak krásny, intímny a dojemný moment.

Jordan Rakei je skvelý hudobník hrajúci na rôzne nástroje a koncert by zvládol ako recitál aj úplne sám. Obklopil sa ale fantastickou kapelou, ktorú okrem neho tvorili Eliza Oakes (vokály, klavír), Ernesto Marichales (perkusie), Imraan Paleker (gitara), Jim Macrae (bicie) a Flo Moore (basgitara). Môj najväčší obdiv smeruje k lead vokalistke a akejsi pódiovej pravej ruke hlavného aktéra Elize Oakes. Tá doslova sršala energiou, má nádherný hlas, skvelý pódiový prejav a pohyb, radosť sledovať. 

Pokora vo veľkosti

Tento umelec je ešte len v "základnom tábore" hľadiac na vrchol svojej kariéry. Už teraz sa ale jedná o svetovú triedu v prístupe k diváctvu a hudbe ako takej. Má neskutočne oduševnený hlasový prejav, nádherné harmónie, vynikajúce basové linky a gitarové riffy. Jeho hudba je meditatívna ale vnútorne tenzná.

Nestáva sa to úplne často, ale ak má niekto naživo naživo ešte lepší hlasový prejav než na nahrávke, vidieť a počuť to je naozaj úchvatné. Jordan Rakei vie, kde sú jeho prednosti, a vie, že to úplne stačí. Netreba mu jedinečný pódiový dizajn, kostýmové úlety či iné sekundárne produkčné ťahy. Je to len a len o hudbe a komunikácii s publikom. Ak by sa mu nejakým zázrakom podarilo preraziť v dnešnom preprodukovanom mainstreame, ako sa to s podobne ladenou tvorbou pred dvadsiatimi rokmi podarilo napríklad Norah Jones, bol by jeho najčistejším hlasom.

Setlist koncertu Jordana Rakeia vo Viedni:

  1. Learning 
  2. Mad World 
  3. Freedom 
  4. Royal 
  5. Wind Parade (Donald Byrd cover) 
  6. Wildfire 
  7. State of Mind 
  8. Borderline 
  9. Sorceress 
  10. Flowers 
  11. Talk to Me 
  12. Cages 
  13. Everything Everything 
  14. Trust 
  15. Add the Bassline 
  16. Friend or Foe 
  17. Hopes and Dreams (Encore) 
  18. Mind's Eye (Encore)
     

Autor: Michal Húska

Vznik tohto článku v rámci projektu "Hudba.sk - hudobná publicistika v roku 2024" z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.