Jeho turné k piatemu štúdiovému albumu The Loop, ktorý vyšiel 10. mája, malo svoju šiestu zastávku v susednej Viedni. Bola to prvá návšteva Jordana Rakeia v našich zemepisných šírkach, preto sa jednalo o jedinečnú možnosť vidieť tohto multiinštrumentalistu konečne naživo. Očakávania boli jednoznačne prekonané a hmatateľný potenciál nebol ani náhodou vyčerpaný. Turné trvá ešte dva mesiace, takže pokiaľ sa vyskytnete v blízkosti koncertnej mapy tohto Novozélanďana, neváhajte a kupujte lístky.
Koncert sa v dostatočnom predstihu presunul z viedenskej Arény do priestorov WUKu, čo je kultúrne centrum v starej továrni na lokomotívy v krásnom tehlovom šate. Veľká pochvala organizátorom smeruje za to, že aj keď bol koncert vypredaný, neulakomili sa na kapacite a byť v priestore bolo značne komfortné.
Oslava rodičovstva
Ak meno Jordan Rakei počujete prvýkrát, nech sa páči krátke aktuálne bio: 32-ročný spevák, skladateľ a multiinštrumentalista, okrem iného nominovaný aj na Grammy, desať rokov žijúci v Londýne, ale pôvodom z Nového Zélandu, pričom vyrastal v Austrálii. Rád jazdí električkou a pozoruje ľudí. Žánrovo je niekde v oblasti jazzu, popu, soulu či trip-hopu.
Jeho posledný album je o rodičovstve a pre mňa bola práve najkrajšou piesňou koncertu prídavková Hopes and Dreams, ktorú napísal pre svojho syna a bola napísaná a cappella, keď bral psa na prechádzku so svojím synom v nosiči. Okrem toho, že je hlavne spevákom, gitaristom, producentom a klaviristom, je aj skvelým bavičom. V komunikácii s publikom bol maximálne uvoľnený, žartoval, dokonca v jednej piesni vyzval publikum nech každý pobozká svojho partnera a vytvoril tak krásny, intímny a dojemný moment.
Jordan Rakei je skvelý hudobník hrajúci na rôzne nástroje a koncert by zvládol ako recitál aj úplne sám. Obklopil sa ale fantastickou kapelou, ktorú okrem neho tvorili Eliza Oakes (vokály, klavír), Ernesto Marichales (perkusie), Imraan Paleker (gitara), Jim Macrae (bicie) a Flo Moore (basgitara). Môj najväčší obdiv smeruje k lead vokalistke a akejsi pódiovej pravej ruke hlavného aktéra Elize Oakes. Tá doslova sršala energiou, má nádherný hlas, skvelý pódiový prejav a pohyb, radosť sledovať.
Pokora vo veľkosti
Tento umelec je ešte len v "základnom tábore" hľadiac na vrchol svojej kariéry. Už teraz sa ale jedná o svetovú triedu v prístupe k diváctvu a hudbe ako takej. Má neskutočne oduševnený hlasový prejav, nádherné harmónie, vynikajúce basové linky a gitarové riffy. Jeho hudba je meditatívna ale vnútorne tenzná.
Nestáva sa to úplne často, ale ak má niekto naživo naživo ešte lepší hlasový prejav než na nahrávke, vidieť a počuť to je naozaj úchvatné. Jordan Rakei vie, kde sú jeho prednosti, a vie, že to úplne stačí. Netreba mu jedinečný pódiový dizajn, kostýmové úlety či iné sekundárne produkčné ťahy. Je to len a len o hudbe a komunikácii s publikom. Ak by sa mu nejakým zázrakom podarilo preraziť v dnešnom preprodukovanom mainstreame, ako sa to s podobne ladenou tvorbou pred dvadsiatimi rokmi podarilo napríklad Norah Jones, bol by jeho najčistejším hlasom.
Setlist koncertu Jordana Rakeia vo Viedni:
- Learning
- Mad World
- Freedom
- Royal
- Wind Parade (Donald Byrd cover)
- Wildfire
- State of Mind
- Borderline
- Sorceress
- Flowers
- Talk to Me
- Cages
- Everything Everything
- Trust
- Add the Bassline
- Friend or Foe
- Hopes and Dreams (Encore)
- Mind's Eye (Encore)
Autor: Michal Húska
Vznik tohto článku v rámci projektu "Hudba.sk - hudobná publicistika v roku 2024" z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.