Jedenásty ročník najväčšieho rockového festivalu v blízkosti Slovenska pre návštevníkov okrem klasických nástrah v podobe opitých rakúskych tínedžerov a náročného programu pripravil aj boj so živlami. Aj napriek tomu to ale boli tri dni výbornej zábavy.
Aby bolo "dielo skazy" dokonané, druhý a tretí deň poznačili výdatné búrky. Najmä nedeľná prietrž mračien stála za to a miestami to vyzeralo na celkom slušný koniec sveta. Našťastie sa organizátorom aj návštevníkom podarilo všetky letné živly, skoncentrované do jediného víkendu, úspešne prekonať a k pomyselnej apokalypse sme mali výborný soundtrack.
Zaprášený piatok s Mastodon, Lamb of God aj Mötley Crüe
Lineup Nova Rocku tentokrát nebol najsilnejší, k čomu zrejme prispel aj konkurenčný festival Rock in Vienna, ktorý týždeň predtým premiérovo vyrástol o kúsok ďalej. V prvý deň ale naozaj bolo z čoho vyberať. Úvod patril Švédom Deathstars a Backyard Babies. Za zmienku stoja aj veteráni Life of Agony s (už) frontmankou Minou Caputo.
Dav ale poriadne rozprúdili až ďalšie kapely zvučnejších mien. Godsmack rozhodne nesklamal a pripravil výbornú šou postavenú ako na starých vypaľovákoch (Straight Out of Line, Awake, I Stand Alone), tak aj na nových songoch (1000hp, Something Different). Výborný bol aj spev frontmana Sullyho Ernu. Zamrzela len zdĺhavá inštrumentálna vsuvka, ktorá upokojila všetky mosh pity.
Nasledoval Parkway Drive, ktorý je svojimi koncertami preslávený a zaujal značnú časť všetkých prítomných. Počas koncertu sa ale ľudia začali prelievať aj na Guano Apes v očakávaní ich starých hitov, ktoré boli presne dva. Open Your Eyes a Lords of the Boards. Okrem nich to bolo pekelne nudné vystúpenie.
V rovnakom čase hrali aj Code Orange, čo bolo mimoriadne zaujímavé spestrenie. Ich hudba sa mi páči takmer od začiatku, naživo som ich však videl prvýkrát. Tento zážitok sa slovami opisuje len veľmi ťažko. Ale skúsim - predstavte si, že traja šikanovaní útli stredoškoláci si založia kapelu spolu s dvojmetrovým vražedným drevorubačom. Na ich vystúpenie, počas ktorého si chcú vybiť všetku zlosť, sa príde pozrieť posádka z miestnej psychiatrickej liečebne. Ostatné si už musíte domyslieť. Alebo si pozrite video nižšie (ak ste dosť odvážni).
Večer (ale aj prvý deň), patril jednoznačne trom kapelám. Na prvú z nich, Mastodon, sa na moje prekvapenie prišla pozrieť len zhruba dvojtisícová hŕstka. Je pravda, že ich vystúpenia najmä z hľadiska spevu nepatria medzi to najlepšie. Ale za ich technickú a inštrumentálnu dokonalosť v spojení s nadaním na písanie dobrých skladieb a fantastický posledný album One More 'Round the Sun si zaslúžili omnoho početnejšie publikum.
Lamb of God priniesli presne to, čo sa dalo očakávať - čistú šialenosť a neviazanú zábavu. Ich setlist bol síce krátky, ale intenzívny. Obsahoval najmä časom overené veci ako Desolation, Now You've Got Something To Die For, či Redneck. Nechýbali ale ani novinky Still Echoes a 512, ktoré kapela zatiaľ odohrala len párkrát. Na záver, počas ktorého už pre prach zo zdivočelého davu ani nebolo vidieť pódium, ešte odznel Black Label a páni sa porúčali.
Prvý deň dôstojne ukončili Mötley Crüe, ktorí sa prišli v rámci svojho Final Tour rozlúčiť aj do našich končín. Počas ich koncertu odzneli najpopulárnejšie skladby ako Shout at the Devil, Live Wire a Looks That Kill. Na prekvapenie viacerých prítomných ale odohrali aj celkom netradičné covery Anarchy in the U.K. (pôvodne Sex Pistols), či My Way (Frank Sinatra).
Ako haluz na spestrenie sa tento rok na Nova Rocku objavili Scooter. Áno, presne ten Scooter. Minulý rok to bol David Hasselhoff, tak si vyberte, čo je horšie.
Víkend s Nightwish, Motörhead aj Slipknot
Aby organizátori ulahodili prevažne nemeckofónnemu publiku, druhému dňu dominovali práve kapely z tohto kútiku sveta. Pre našincov tak boli miesto ďalších ťahákov festivalu (Die Fantastischen Vier, Die Toten Hosen) zaujímavé kapely z druhého pódia.
Večer otvorili Papa Roach, nasledovali In Flames so svojím fantastickým vystúpením a charizmatickým frontmanom Andersom Fridénom, ktorý vystúpenie spestroval napríklad aj telefonátom s mamou fanúšika, ktorému zobral mobil.
Záver patril Fínom Nightwish na čele s bojovníčkou Xenou... ehm... Floor Jansen. Je skvelé vidieť, že sa do kapely konečne podarilo zohnať speváčku, ktorej všetky skladby (bez výnimky) úplne sedia, aj keď pri tvorbe mnohých z nich nebola. V setliste sa však podľa očakávania objavili prevažne novšie veci. Ako otváračky si kapela zvolila skladby Shudder Before the Beautiful a Yours Is an Empty Hope z marcového albumu Endless Forms Most Beautiful. Fanúšikov potešili aj stariny z éry Tarje Turunen, napríklad Stargazers z albumu Oceanborn (1998). Vystúpenie metalových symfonikov uzavrela pieseň s príznačným názvom Last Ride of the Day.
Poznámka redakcie: Z Nova Rocku si kapela v nedeľu odskočila aj na Slovensko - v Banskej Bystrici na otvorenej scéne amfiteátra zahrala svoje najväčšie hity aj novinky pred takmer 10-tisícovým publikom zloženom z fanúšikov z celého Slovenska či dokonca z Poľska.
Posledný deň priniesol hneď štyri kapely zvučného mena (a samozrejme aj kopu ďalších). Podvečer niekoľkotisícový, prevažne násťročný dav roztancovali Hollywood Undead. Dôvod ich úspechu pre mňa aj po ich vystúpení (a možno práve kvôli nemu) zostáva záhadou. Skúste si skombinovať Linkin Park, nedeľnú chvíľku poézie a partičku uziapaných Kalifornčanov a dostanete práve túto kapelu. Už počas ich koncertu organizátori vydali výstrahu pred búrkou. Len pár minút potom, čo dohrali, sa otvorili nebesá a Nova Rock zalial hustý lejak (znamenie, ktoré by ste nemali brať na ľahkú váhu – Hollywood Undead už preto nikdy nepočúvajte!).
Celý program sa teda posunul zhruba o hodinu neskôr. Chvíľu po ôsmej večer svoj koncert zahájili Five Finger Death Punch, na ktorých si počkala celkom slušná masa ľudí.
Po nich nasledovali legendárni Motörhead. Aj keď je psou povinnosťou každého metalového fanúšika vidieť ich naživo aspoň raz, postupne to začína byť dosť bolestivé. Lemmy Kilmister najmä v príhovoroch medzi songami pripomínal tak trochu paródiu seba samého a väčšinou mu ani nebolo rozumieť. Z časti sa o to pričinil aj gitarista Phil Campbell, ktorý sa neustále sťažoval, akí sú diváci "fucking awful", pretože nekričia dostatočne nahlas. Svetlými stránkami boli najmä bubeník Mikkey Dee, ktorý (paradoxne, keďže ako jediný nemal mikrofón) vedel rozburácať dav a mlátenie mu išlo fakt výborne, no a samozrejme hity Overkill a Ace of Spades, ktoré odzneli v samom závere.
Nakoniec väčšinou prichádza to najlepšie. Zrejme tak uvažovali aj organizátori. Posledný blok venovali kapele Slipknot, ktorá má potenciálne najväčší záber - ako na starších, tak aj mladších účastníkov. Blázni z Iowy rozhodne nesklamali. Na Nova Rocku previedli veľkolepú scénu, mohutný zvuk a solídne vystúpenie. Ja osobne by som privítal viac starších skladieb a menej z albumu .5: Gray Chapter (2014). Nech už je akýkoľvek, jeho skladby sú častokrát dosť zdĺhavé a na koncert sa veľmi nehodia. Naopak, tradičné vychytávky ako Heretic Anthem, Before I Forget, Duality, či Spit It Out fungovali fantasticky a doháňali všetkých prítomných do ešte väčšej šialenosti, ako je na tomto festivale zvykom.
Celkovo sa teda podarilo zorganizovať ďalší výborný ročník najväčšieho rockového festivalu v našom okolí. Lineup bol trochu diétnejší ako po iné roky, aj napriek tomu však organizátori prilákali veľké mená a ja sa už teraz teším na budúci rok.
Autor: Pavol Magic
Foto: Volume.at
Súvisiaci interpreti: Mötley Crüe, Slipknot