Bratislavský Zimný štadión Ondreja Nepelu (Tipos aréna) ožil v utorok atmosférou deväťdesiatych rokov, keď sa v našom hlavnom meste po prvý raz predstavil jeden z najslávnejších boybandov, kapela Take That. Hoci hudobníci vystúpili v mierne oklieštenej trojčlennej zostave, fanúšikom to vôbec neubralo na radosti a energia z pódia ich úplne pohltila.
Krátko pred siedmou hodinou večer sa vychytené miesto koncertov, ktoré už privítalo nejednu hviezdu svetového formátu, začalo pomaly zapĺňať ľuďmi rôzneho veku, pričom prevahu tvorili ženy. Niet divu – veď Take That boli idolmi, ktorí ani s odstupom času nestratili na charizme a dokazovali to počas celého večera.
Presne o devätnástej začali diváci tlieskať a volať predskokanku Linu Mayer, netrpezlivo očakávajúc, kedy príde na pódium a pripraví publikum na to, čo malo nasledovať. Speváčku sprevádzali okrem kapely aj dve tanečníčky, čo dodalo jej vystúpeniu potrebnú dynamiku. Šou odštartovala hitom So High, no nechýbali ani skladby Stratená, Nothing či Vesmír.
Čerešničkou na torte bol bezpochyby Linin najväčší rádiový hit Personal Sky, ktorý sa stal adekvátnou bodkou za jej časťou koncertu a podľa jej vlastných slov zároveň míľnikom, na ktorý bude spomínať do konca života. Aj počas svojho vystúpenia viackrát zopakovala, že robiť predskokanku takejto legende je pre ňu obrovská česť.
Odchod dvoch pôvodných členov ich neoslabil
Take That v zostave Mark Owen, Gary Barlow a Howard Donald odštartovali bratislavský koncert v rámci turné This Life on Tour veľkolepým príchodom, keď za zvukov skladby Greatest Day okamžite poslali z pódia do davu neuveriteľnú dávku pozitivity a pre mnohých i nostalgie. V okamihu, keď sa objavili v čiernych kostýmoch a vo forme, akú im môžu závidieť aj o generáciu mladší hudobníci, sa aréna zaplnila hlasným potleskom a výkrikmi tisícok ich priaznivcov.
V poradí druhou bola skladba Giants z ôsmeho albumu Wonderland. Po nej Howard Donald pozdravil fanúšikov so slovami: "Dobrý večer Slovensko, my sme Take That," za čo si vyslúžil poriadne silný aplauz. A ten neustával ani po zvyšok večera.
Pripomeňme si, že Take That vznikli v Manchesteri v roku 1989, boli tak jedným z prvých boybandov, ktorých zlatá éra nastala v 90. rokoch. Pôvodnú päticu spevákov v tejto formácii tvorili Gary Barlow, Howard Donald, Jason Orange, Mark Owen a do roku 1995 aj Robbie Williams. Kapela sa potom na istý čas rozpadla, no v roku 2005 sa zvyšní štyria členovia znovu zišli na turné The Ultimate Tour a postarali sa o jeden z najväčších návratov v histórii britskej hudby.
Jason Orange opustil zostavu v septembri 2014. Vo svojom vyhlásení v tom čase uviedol, že sa plánuje sústrediť na iné záujmy a nechce viac pokračovať v nahrávaní a propagácii ďalšieho albumu. Po mnohých vnútorných konfliktoch v skupine, o ktorých v dokumente s rovnomenným názvom rozpráva aj samotný Robbie Williams, sa aktuálne trojčlenná zostava ukazuje byť ešte silnejšia a stabilnejšia, čo vidieť od začiatku ich turné v apríli tohto roku na každom z ich vypredaných koncertov.
Staré aj nové hity
Okrem hitov z najúspešnejších dekád kapely si fanúšikovia užili aj novinky z albumu This Life, ktorý skupina vydala vlani. V poradí deviata štúdiovka ovládla hitparády vo Veľkej Británii, dokonca sa stala najpredávanejším albumom britského interpreta za rok 2023. Hlavný singel Windows predznamenal novú éru Take That plnú energie, kreativity a neustálej túžby prekvapovať, čo platí aj pre ich koncerty. Do Bratislavy prinesli energiu, množstvo zábavných momentov, interakciu s fanúšikmi aj atraktívnu scénu.
Počas večera zaznela kombinácia starých hitov od Pray, How Deep Is Your Love, Everything Changes až po Patience, ako i novších skladieb, pričom členovia Take That pravidelne do svojej šou zapájali aj publikum. Kým pri piesni Never Forget s nimi fanúšikovia tlieskali do rytmu, počas skladby Windows speváci držali slovenskú zástavu a tričko so slovenským symbolom. V jednom z príhovorov zase úsmevom podotkli, že radi nakupujú a vytasili do hľadiska fľašu bieleho slovenského vína. Počas skladby Back for Good sa všetci traja dostali medzi divákov, čím spôsobili hotový ošiaľ.
Owen, Barlow a Donald majú aj po päťdesiatke obdivuhodnú hlasovú aj fyzickú kondíciu a okrem uchu lahodiaceho spevu sa zamerali aj na to, aby si koncert užili fanúšikovia zo všetkých strán. Pravidelne tak menili svoje pozície na pódiu, všetci traja sa predviedli aj v hre na rôzne hudobné nástroje a takisto ukázali svoje tanečné schopnosti.
Jediným mínusom z pohľadu ďalej sediacich divákov mohla byť absencia bočných veľkoplošných obrazoviek, no zaujímavá vizuálna projekcia, ktorá na zadnom LED paneli sprevádzala každú skladbu, tento deficit aspoň čiastočne vyvážila. Projekcia zobrazovala rôzne výjavy a efekty, ktoré pridávali na celkovej atmosfére koncertu.
Takmer každú skladbu sprevádzal aj krátky príbeh, čo poskytlo fanúšikom hlbší pohľad na jednotlivé piesne. Koncert Take That je tak nielen hudobným zážitkom, ale aj emocionálnym a vizuálnym divadlom, ktoré divákov oslovuje na mnohých úrovniach. Skupina síce nedala žiadny prídavok, ale fanúšikom ponúkla až 19 hitov, vďaka ktorým zrejme nik neodchádzal z domov sklamaný.
Zoznam miest, ktoré už Take That navštívili a plánujú navštíviť, dokazuje, že formácia naďalej zostáva silným hráčom na medzinárodnej hudobnej scéne. Kapela má v rámci britskej časti turné za sebou vypredané koncerty v Londýne, Glasgowe, Manchestri, Birminghame a Dubline, vystúpila tiež v Nemecku, Dánsku, Maďarsku, Poľsku či Taliansku. Po Bratislave majú namierené okrem pražského O2 universum aj do Švajčiarska, na Maltu či do Singapuru, a megaúspešné turné ukončia 18. novembra v japonskom Tokiu.
Setlist koncertu Take That v Bratislave:
(15. 10. 2024, Tipos aréna)
- Greatest Day
- Giants
- Everything Changes
- Shine
- Million
- I Found Heaven
- Pray
- How Deep Is Your Love
- Patience
- Flood
- Get Ready For It
- Windows
- This Life
- Relight My Fire
- These Days
- Hold Up A Light
- Back For Good
- Never Forget
- Rule The World
Autorka: Danka Šoporová