Čo si predstaviť pod pojmom nórsky experimentálny elektronický jazz? Koncert inštrumentálnej legendy Jaga Jazzist je ťažké dokonale opísať, treba ho zažiť. Tí, ktorí sa vo štvrtok zmestili do vypredaného bratislavského klubu Ateliér Babylon, boli súčasťou takej hudobno-svetleno-ľudskej energetickej výmeny, že by na nej celá Bratislava mohla spokojne fungovať niekoľko dní.

Už plné pódium rôznych klasických aj elektronických nástrojov sľubovalo mimoriadny zážitok, umocnený psychedelickým op-artovým pozadím scény a množstvom LED svetelných tyčí. Ich nevinné biele svetlo neprezrádzalo, aká zvukovo-vizuálna smršť sa na návštevníkov počas najbližších takmer dvoch hodín znesie.

Ovácie už po štvrťhodine

Na scéne sú Jaga Jazzist už vyše dvadsať rokov. Bubeník Martin Horntveth skupinu založil ešte ako tínedžer a odvtedy sa v nej vystriedala viac ako dvadsiatka hudobníkov. Na aktuálnom európskom turné pri príležitosti vydania nového albumu Starfire vystupuje osemčlenná jazzovo-elektronická zostava bez predkapely. Novinka je jej siedmou štúdiovkou a štvrtým albumom, ktorý kapela vydala na labeli Ninja Tune.

Hlava kapely Lars Horntveth a jeho súrodenci Martin a Line, Andreas Mjøs, Even Ormestad, Erik Johannessen, Marcus Forsgren a Øystein Moen sa popri všetkých tých nástrojoch na pódium takmer nezmestili. Atmosféra v Babylone bola plná nadšenia už od prvej minúty. Úvodná skladba Shinkansen z nového albumu Starfire sa začala jemným jazzovým introm a korešpondujúcim blikaním svetiel, ale už od polovice je to poriadna elektronická nakladačka. Publikum, zložené očividne z fanúšikov dobre oboznámených s tvorbou Jaga Jazzist, je pripravené na hudobnú lahôdku a tú aj dostane. Už ďalšia novinka, Starfire, temnejšia a plná zvukov ako z iného sveta, ľudí roztlieskala do rytmu. Nie zlé na prvých pätnásť minút.

Jaga Jazzist, Ateliér Babylon, 12.11.2015 Zdroj: Martina Mlčúchová
Pozrite si celý fotoreport Martiny Mlčúchovej

E.T. nechce ísť domov

Aj vďaka blikajúcim farebným svetlám sme zrazu v inom svete, v inom časopriestore, kde platia len pravidlá tónov, rytmický pohyb, uvoľnenie, nutnosť poddať sa energii valiacej sa z pódia. Uprostred skladby svetlá zrazu úplne zhasnú a okamžite sa opäť rozsvietia, v epileptických slučkách v súlade s drsnými gitarovými pasážami. Záhadné, ale sme naplnení a zároveň chceme viac.

"Experimentálny" je asi jediný výraz, ktorý spravodlivo vystihuje tvorbu Jaga Jazzist. Na nu-jazzovom základe, ktorý v loungovom tempe hladí, môže byť cinematicky zasnený, ale v energickejších kúskoch sa aj navzájom príjemne "vyrušovať" s rockovým kvílením gitár, stavajú krehké elektronické konštrukcie z organických aj syntetických zvukov, z cinkotov vibrafónu, ktorými prefukujú tóny flauty, trúbky, tuby, saxofónu. Pokope to všetko držia chytľavé melódie a energické, občas až agresívne bubny. Ich majster Martin Horntveth vďaka svojej drevorubačskej charizme dodáva kapele vrelú ľudskú kostrbatosť. Tá vyžaruje aj z jeho komunikácie s publikom - bolo vidieť, že Nóri si svoju bratislavskú premiéru naozaj užili a z reakcií ľudí na koncerte boli úprimne nadšení.

Jaga Jazzist, Ateliér Babylon, 12.11.2015 Zdroj: Martina MlčúchováMartin Horntveth sa pravidelne prihováral publiku - viac fotiek

Hore bez a Bratislava Skyline

Možno za skvelú atmosféru a možno za tie vikingské brady si členovia kapely vyslúžili aj čiernu podprsenku, ktorá priletela z prvých radov pred koncom vystúpenia. Galantne ju však dáme hodili naspäť. Možno bola sklamaná, dôkazový materiál zostal po koncerte ležať na parkete. Ktovie, čo si o tom myslela Line, jediná žena v kapele?

Okrem jednej skladby zaznela celá, kritikmi vysoko hodnotená novinka Starfire, monumentálne, takmer 15-minútové skladby ako Big City Music a Oban patrili k vrcholom večera. Došlo však aj na staršie kúsky ako Toccatta, Bananfluer Overalt, či Music! Dance! Drama! z piateho albumu One-Armed Bandit (2010). Po takmer dvojhodinovej živelnej šou sa Jaga Jazzist s Bratislavou definitívne rozlúčili hitom Oslo Skyline (Martin ju uviedol ako Bratislava Skyline) z albumu What We Must (2005).

Ak sa vám nepodarilo vidieť Jaga Jazzist v roku 2006 na Hodokvase v Piešťanoch, konečne ste si to mohli vynahradiť. Mnohí, ktorí koncert avizovali ako jednu z hudobných udalostí roka, určite neboli na omyle. Teraz už len zostáva dúfať, že sa k nám vrátia skôr ako o desať rokov.

Setlist koncertu Jaga Jazzist v Bratislave, 12.11.2015:

1. Shinkansen
2. Starfire 
3. Suomi Finland 
4. Big City Music 
5. Toccatta 
6. Bananfluer Overalt
7. One-Armed Bandit
8. Oban

Prídavky:
9. Music! Dance! Drama! 

10. Touch of Evil 
11. Oslo Skyline


Autorka: Michaela Ivaničová
Foto: Martina Mlčúchová - mmmusicphoto.com

Súvisiaci interpreti: Jaga Jazzist