Viaceré domáce médiá príchod americkej kapely Son Lux avizovali ako top hudobnú udalosť jesennej sezóny, no s početnosťou článkov o samotnom koncerte to už také ružové nie je. Ani nám to s reportážou nevyšlo celkom podľa plánu, preto ju prinášame až s odstupom takmer týždňa spolu s fotoreportom Martiny Mlčúchovej.

Vždy je potešiteľné, keď sa veľký koncert kapely, ktorá nie je u širokej verejnosti všeobecne známym pojmom, vypredá. Vo štvrtok (11.10.) sa to takmer podarilo - k tomu, aby bol Majestic Music Club úplne natrieskaný, chýbalo maximálne pár desiatok ľudí. Aj vďaka skvelej účasti bola atmosféra v klube výnimočná a plná očakávaní. Mala totiž prísť skupina, ktorú charakterizuje nekonvenčnosť, búranie hraníc hudobných žánrov a absolútna sloboda vyjadrenia, pričom nič z toho v jej prípade nie je len frázou.

Son Lux v Bratislave, MMC, 11.10.2018 Zdroj: Martina Mlčúchová

Son Lux sú ukážkou toho, ako znie inovatívny pop 21. storočia, tvorený spevákom a skladateľom, ktorý má klasické hudobné vzdelanie, no rovnako blízka je mu aj elektronika, jazz či post-rock. Ryan Lott, ktorý pôvodne Son Lux odštartoval ako sólový projekt v roku 2008, hrá na koncertoch s klávesmi natočenými k publiku a spieva krásnym, pod kožu sa zarezávajúcim vokálom, ktorý mi svojou naliehavosťou, opernou expresívnosťou a trochu i farbou pripomína Anohni (fka Antony Hegarty).

V žiadnom prípade to však nie je "one man show". Trojica hrá ako jedno telo, mimozemšťan, ktorý pristál na pódiu, aby ukázal, čo všetko sa dá zahrať so šiestimi rukami. Hudba Son Lux je plná neopočúvaných zvukov a nečakaných zvratov, na koncerte to platí ešte omnoho viac ako na ich nahrávkach.


Je cítiť, že na tvorbe ostatných dvoch albumov (a niekoľkých EP nahrávok) sa už výraznou mierou podieľali aj gitarista Rafiq Bhatia a bubeník Ian Chang, ktorí predtým boli len koncertnými členmi projektu. Dnes sú o to zohratejší a v živých verziách skladieb majú vedľa frontmana ešte väčší priestor. Pozornosť pútal najmä druhý menovaný, ktorý išiel za bicími vypotiť dušu a počas koncertu sa takmer nezastavil. Na niekoho to bolo možno až príliš, no ja som si epické, rytmicky nadupané post-rockové závery skladieb ako Stolen alebo Dream State, ktoré boli prevažne Changovou exhibíciou, vyslovene užíval.

Ide pritom o bubeníka, ktorý v pokojnejších pasážach koncertu hrá s veľkým citom a popri klasických bicích stíha cez elektronické pady pridávať aj menej tradičné perkusívne zvuky a sample (vrátane barytón saxofónu v hite Easy). Bhatia sa zase zaskvel v momentoch, kedy skladby oproti originálnym štúdiovým verziám obohatil o nové melódie a prekvapivé vsuvky.

Ian Chang, Son Lux v Bratislave, MMC, 11.10.2018 Zdroj: Martina MlčúchováCelý fotoreport z koncertu

Spomínaný prelomový singel Easy zaznel hneď v prvých minútach koncertu, rovnako vrelej reakcie publika sa dočkala aj spomínaná Dream State z nového albumu Brighter Wounds (2018), ktorého skladby tvorili väčšinu setlistu. Koncert vyvrcholil piesňou All Directions, do ktorej Ryan Lott celkom úspešne zapojil aj spev fanúšikov. Ešte predtým im venoval prekvapivo dlhý príhovor (dovtedy toho veľa nenarozprával), v ktorom okrem vtipkovania o poslednej skladbe koncertu poďakoval celému tímu aj predskokanovi (africký xylofonista SK Kakraba, žiaľ, jeho koncert som zmeškal).

S dojatím v hlase tiež hovoril o tom, že ide o jeden z posledných koncertov aktuálneho turné, po ktorom príde fáza novej tvorby, a tak niektoré z týchto piesní možno hrajú naposledy. Určite to však neplatí pre druhý z prídavkov, energickú skladbu Lost It To Trying zo staršieho albumu Lanterns (2013), ktorou sa trojica definitívne rozlúčila. Skvelý záver koncertu, ktorý potvrdil, že Son Lux sú jednou z najzaujímavejších kapiel súčasnosti. Ak budete mať možnosť, určite si ich nenechajte ujsť. Pre mňa to bol ich druhý koncert a od roku 2014, kedy hrali na Electronic Beats, sa naživo neskutočne posunuli.


Setlist koncertu Son Lux v Bratislave:
(11.10.2018, Majestic Music Club)

Intro
1. The Fool You Need
2. Easy
3. Surrounded
4. Labor
5. Stolen
6. You Don't Know Me
7. Slowly
8. Dream State
9. All Directions

Prídavky:
10. Aquatic
11. Lost It to TryingAutor: Patrik Marflák
Foto: Martina Mlčúchová