Atmosféra piatkového večera v MMC sa niesla v nádychu istej exkluzivity, ktorá sa neustále premiešávala s ochudobnenosťou. Z oboch strán sa javilo, že za to môže nízky záujem fanúšikov o No Roots, jedinú širšie známu skladbu od novej indie-popovej senzácie Alice Merton. Zdá sa, že na Slovensko prišla odohrať svoj prvý samostatný koncert priskoro.

Zahrievanie riedko zaplneného klubu dostali zbytočne za úlohu až dvaja predskokani. Za domácu scénu to bola jedna polovica "new-age popovej" skupiny King Shaolin. Kapela, za bežných okolností kvarteto, býva silnou zárukou toho, že sa ku koncu jej energického repertoára hýbe do rytmických melódií aj naojodolnejší (ne)fanúšik domácej scény. V kontexte spomínaného koncertu však s gitarami Dominika Štofka a Norberta Neuschla rezonoval len málokto. Prezentácia nového singla Mountain či stálice Money in My Soul vyzerala skôr ako lepšia gitarová skúška.

Rovnakú stratu utŕžila aj Britka s nemeckými koreňmi Sonia Stein. R&B napáchnuté atmosférickou elektronikou z 80. rokov robí z tvorby tejto nenápadnej a skromnej speváčky niečo, čomu na jej nahrávkach a vo videoklipoch ťažko odolať. Naživo však predstúpila pred Slovákov iba s gitaristom a hoci podala vokálne pestrý a presvedčivý výkon, po čase sa zatiaľ malý katalóg skladieb zlieval do jednej nesmierne dlhej.

Rytmickejšie kúsky ako One of Those ThingsLotta U alebo Muse by mohli publikum roztancovať a očariť bohatými aranžmánmi, no v oklieštenej akustickej podobe si to všetko fanúšik mohol iba predstavovať. Jedna-dve takto zahraté piesne sú vítaným spestrením každého koncertu, no v piatok bola asi väčšina prítomných rada, že vystúpenie Sonie Stein trvalo len pol hodinku. Sympatickým bonusom bolo, že neskrývala svoju trému a punc ľudskosti zvýraznila aj tým, že si po svojom "diétnom" koncerte pokojne počkala na potenciálnych fanúšikov a bavila sa s nimi či už v klube alebo vonku pred ním. Snáď sa ešte na Slovensko vráti - a s celou kapelou.

Sonia Stein v Bratislave, MMC, 14.9.2018 Zdroj: Martina Mlčúchová

Nechala si to pre seba

Pripravené bicie nástroje a klávesy využila naplno až hlavná hviezda večera. Fanúšik tak mohol mať pocit, že sa na predkapelách šetrilo alebo že ide o akúsi nadradenosť headlinerky vyplývajúcu z potreby vyniknutia nad predskokanmi s veľkým potenciálom. Alice Merton sa to trochu vypomstilo tým, že po vystúpeniach predskokanov ju čakalo publikum pripomínajúce misku z mikrovlnky, ktorá by mala byť horúca, no obsah je stále chladný.

Svojich deväťdesiat minút propagácie nadchádzajúceho albumu tak musela odštartovať vlastným "nažhavením" publika. Hneď na úvod siahla po minuloročnom singli Hit the Ground Running. Ten zostala vlani v lete hlboko v tieni jej najväčšieho hitu No Roots a rukami hudobných dramaturgov rádií či iných súčasných influencerov z brandže prešiel bez povšimnutia, no naživo ide o celkom veľkolepú otváračku. Ak je Alice vo svojej tvorbe inšpirovaná britskou speváčkou Florence Welch, tak je to najviac počuť práve v tejto piesni.

V priestoroch MMC následne prepukla vlna pop-rocku, ktorá viedla cez Keeps Me AwakeHoles a Learn to Live. Energickými pózami, pohybom po pódiu a dokonca aj štýlom oblečenia pritom rodáčka z Frankfurtu pripomínala svoju krajanku Sandru Nasić z legendárnej rockovej úderky Guano Apes. Spomalenie prišlo až počas Jealousy - rozjímania nad žiarlivosťou pri modrom osvetlení.

Alice Merton v Bratislave, MMC, 14.9.2018 Zdroj: Martina Mlčúchová

Príbehy a vyčíňanie

Vybočenie z nastaveného rytmu poskytla 25-ročná umelkyňa príhovorom k piesni Make You Mine. Opísala príbeh svojich spolubývjaúcich, ktorí sa do seba zaľúbili a dozvedela sa o ich svadobných úmysloch. "Tak som sa začala tešiť, až som poskakovala po celej izbe a teraz chcem to isté od vás," vyzvala riedky dav, pričom sa s humorom vyhrážala, že pokiaľ sa tak nestane, bude nepekne zazerať a s rebelmi si to príde osobne vybaviť jej rešpekt vzbudzujúci gitarista. Väčšina menšiny poslúchla. Obdobne si pozornosť prítomných získala, keď v skladbe 2 Kids odhalila, ako sa zoznámila so svojim najlepším kamarátom, z ktorého sa neskôr stal jej manažér a rozbehli spolu vlastné vydavateľstvo Paper Plane Records.

Čo sa týka výkonu na pódiu, novej nádeji európskeho popu nemožno vyčítať takmer nič. Počnúc farbou hlasu, jeho silou, cez chytľavé melodické refrény a rôznorodú dramaturgiu koncertu až po nazvučenie, všetko hralo spolu presne ako malo. Napriek tomu sa z neznámych príčin práve najväčšia hitovka No Roots stratila do prázdna a neposkytla takú tlakovú vlnu ako neraz zvykne len z rádia cestou do práce či z Youtube na bytovej party. Väčší priestor zažiariť získal singlový nasledovník o chuti vybuchnúť Lash Out alebo prídavok Why So Serious? o tom, aby sme sa nebrali príliš vážne.
 
Piatok večer bol v Majestic Music Clube príjemný. Do Bratislavy zavítala hviezdička, ktorá je na vzostupe. Čo v skutočnosti na popovej scéne ako nezávislá umelkyňa so (zatiaľ) jedným veľkým singlovým úspechom dokáže, ozrejmí až jej očakávaný album s dátumom vydania 18. januára 2019. Potešila aj účasť ďalšej predstaviteľky autentického európskeho popu v role predskokanky, no na druhej strane by možno bolo lepšie, keby sa tento "intímny showcase" uskutočnil o niečo neskôr. Niekedy v čase, kde sa stretnú predstavy o jej kariére so skutočnosťou a očakávania publika sa nebudú opierať len o jeden hit.Setlist koncertu Alice Merton v Bratislave:
(14. 9. 2018, Majestic Music Club, No Roots Live Concert)

1. Hit the Ground Running
2. Keeps Me Awake
3. Holes
4. Learn to Live
5. Jealousy
6. Make You Mine
7. Speak Your Mind
8. When I'm With You
9. 2 Kids
10. Lash Out
11. I Hold No Grudge
12. No Roots

Prídavok:
13. Why So Serious?

Autor: Marek Majzon
Foto: Martina Mlčúchová