Slušne zaplnená košická Steel aréna patrila v prvý decembrový večer skôr starším ročníkom, ktoré prišli v mnohých prípadoch aj z ďalekých miest len preto, aby si vychutnali koncert legendárnej skupiny Electric light orchestra - part 2. My vám z tohto výnimočného koncertu prinášame reportáž, fotogalériu a krátku videoukážku z vystúpenia hudobnej legendy.

Je dôležité poznamenať, že to "part 2" v názve kapely je veľmi dôležité – skrýva sa za tým fakt, že v súčasnej zostave Electric Light Orchestra chýba jeden významný člen a to nie hocijaký – Jeff Lynne, niekdajší líder ELO, známy ale aj vďaka spolupráci s takými veľkými legendami ako The Beatles, Travelling Wilburies či Tom Petty.

Súčasnú koncertnú zostavu teda tvoria pôvodní členovia – basgitarista Kelly Groucutt, huslista Mik Kaminski a dirigent Louis Clark; popri nich na jednom pódiu vystupuje "mladšia krv" – bubeník Gordon Townsend, gitarista Phil Bates a klávesák Eric Troyer.

Skvelým zistením večera bolo, že aj táto vynovená zostava ELO part 2 dokáže zahrať klasické hity rovnako dobre ako zneli v pôvodnom znení na slávnych albumoch. V koncertnom playliste sa teda objavili megahity ako 'Rock’n’roll Is King', 'Confusion', 'Living Thing', 'Evil Woman', 'Hold On Tight' a mnoho ďalších (ELO skutočne má z čoho vyberať). Jedna z tých najznámejších odznela v samom závere ako veľmi energický prídavok - 'Don’t Bring Me Down', pričom energia prichádzala tak z pódia ako aj z chorálmi spievajúceho davu.

Po koncerte sa uskutočnila krátka tlačová konferencia, na ktorej nám dvorný dirigent ELO Louis Clark na otázku, ako majú zariadenú komunikáciu a skúšky s orchestrom, ktorý sa mení s každým koncertom (v Košiciach hrala tradične presvedčivo Štátna filharmónia Košice) odpovedal: "...tradične nám stačí trojhodinový nácvik s orchestrom, niekedy postačia aj dve hodiny".

Podľa informácií získaných od členov košického orchestra to ale v tomto prípade vôbec neprebiehalo tak hladko, ako to Louis tvrdil. Z dôvodu rôznych komplikácií sa podarilo orchestru nacvičiť s kapelou len tri skladby. Počas koncertu však nebolo možné badať žiadne problémy so súhrou, preto niet divu, že kapela si orchester po koncerte veľmi pochvaľovala.

Napriek tomu, že vekový priemer bol v pondelkový večer mierne vyšší ako obvykle, koncert ELO dokázal, že rock’n’roll vonkoncom nie je mŕtvy a že aj skladby staršieho dáta môžu mať veľmi dlhú životnosť, keď sú dobré napísané.

Môj obdiv patrí fanúšikom, ktorí vyhľadávajú koncerty ELO v rôznych kútoch sveta a Košice neboli v tomto výnimkou. Odmenou im boli hudobníkmi na krátkej autogramiáde podpísané raritné LP platne a iné artefakty z histórie ELO. Jednému z týchto najskalnejších fans chcem zároveň poďakovať za rozhovor, ktorý ma v krátkom čase hlbšie uviedol do hlbších súvislostí a histórie Electric Light Orchestra.



Text a foto: Juraj Cagáň



Video: Zuzana Cagáňová

Súvisiaci interpreti: Electric Light Orchestra