Výchovný koncert možno považovať za úspech, pokiaľ v priebehu tej zhruba jednej hodiny nedôjde v publiku k založeniu požiaru a na pódiu k vážnejším zraneniam spôsobeným hodenými desiatovými jablkami a fľašami. Dobrým znamením je aj to, keď hladina hluku v hľadisku zostane pod úrovňou štartu tryskového lietadla.

Udržať na uzde zdivočelý dav s pubertou zápoliacich stredoškolákov (a vyviaznuť so zdravou kožou) je skrátka nespochybniteľný kumšt. Je preto potrebné zložiť poklonu každému, komu sa to podarí (kedysi som absolvoval šnúru výchovných koncertov so speváckym zborom Lúčnice a viem o čom hovorím).

Z tohto pohľadu je projekt Jazz Goes To School úspechom. Bratislavskými gymnazistami zaplnené Divadlo Aréna zvládla speváčka a autorka projektu Lucia Lužinská s pomocou kvarteta All.Time.Jazz na čele s Borisom Čellárom (sledovať jeho hru je vskutku pasia – dnes už je to v rangu jazzovej gitary ozajstná trieda) naozaj so šarmom, exkurz ku koreňom jazzu nenudil. Mladé publikum dostalo zasvätenú lekciu jazzovej hudby, živej i premietanej, ktorá, súdiac podľa reakcií, naozaj zaujala.

A hoci jazz je a zostane menšinovým žánrom, po koncerte sa ma zmocnil pocit, že by rady potenciálnych jazzových fanúšikov mohli o čosi zhustnúť. Nerobím si ilúzie, že by sa jazz dostal do učebných osnov ako povinný predmet (ak by sa taký sci-fi scenár naplnil, dal by som prednosť ľudovejšiemu rocku). Projekty ako Jazz Goes To School však rozhodne majú svoje opodstatnenie a treba ich podporovať. Vo svojom príjemnom balení prinajmenšom rozširujú duševné obzory deciek a v konečnom dôsledku aj pedagógov.



Jazz Goes to School tento týždeň zavítal do štyroch miest (Bratislava, Poprad, Prešov, Košice), na budúci týždeň sa projekt predstaví v nitrianskej synagóge (25.5.) a napokon na záverečnom koncerte v Robotníckom dome v Banskej Bystrici (27.5.).

Doterajšie koncerty mali podľa Lucie Lužinskej skvelú odozvu a ako nám prezradila v telefonickom rozhovore, vystúpenia si spolu s kapelou naozaj užívajú. "Našli sa aj chalani, ktorí spočiatku hrali hry na mobiloch, ale po 15 minútach ich to prestalo baviť a ku koncu už so záujmom sledovali," spomína na jeden z koncertov Lucia, ktorá je rada, že pozitívne ohlasy mal aj koncert v Poprade, kde ich v hľadisku Domu kultúry čakalo takmer hokejové publikum.

Program koncertov je oproti prvému ročníku Jazz Goes to School obohatený o niekoľko nových prvkov a množstvo improvizácie, napríklad Luciin tanec s bubeníkom Vladimirom Kostadinovičom, či beatbox gitaristu a nádejného jazzového speváka Borisa Čellára. Demonštráciou spojenia hip-hopu a jazzu bolo na prvých troch koncertoch aj záverečné spestrenie, o ktoré sa postaral raper Rytmus. Jeho účasť na budúcotýždňových koncertoch je kvôli zdravotným problémom neistá, stredoškoláci v Nitre a Banskej Bystrici sa však aj napriek tomu môžu tešiť na "trochu iný" výchovný koncert.



Viac infomácií o projekte Jazz Goes to School nájdete TU.

--
Text: Ivan Čeredejev (1. časť), Patrik Marflák (2. časť)
Foto: Magdaléna Vinterová (1. časť), Vladimír Lužinský (2. časť)