Večer plný žánrovej pestrosti, prekvapení, neokukaných tvárí ale aj výrazných talentov - aj takto by sa dal v skratke popísať unikátny počin produkčnej a promotérskej firmy Vision SD Pictures s názvom Indie fest. Podujatiu, ktorého cieľom bolo naživo predstaviť umelcov z kompilácie 'Radio Hits vol. 2', sa minulú sobotu 6. februára podarilo veľmi slušne naplniť bratislavský Randal.

Organizátori akcie tak dokázali, že aj bez veľkých mien sa dá spraviť kvalitná klubová akcia. V rámci elektronickej tanečnej hudby tento prístup funguje už dávno, pri organizovaní koncertov živých kapiel však väčšina klubov a promotérov stále radšej staví na overené mená.

Vystúpenia viacerých kapiel na Indie feste však potvrdili, že aj menej známi interpreti dokážu na pódiu zaujať a vytvoriť jedinečnú atmosféru. Tá bola, aj vďaka zvolenému miestu konania, prevažne undergroundová, hoci viacerých z účinkujúcich interpretov možno pokojne označiť nálepkou pop.

To však určite neplatí o mladej hardrockovej kapele Heavy Rain Inc., ktorá otvorila koncertný program s vervou vlastnou tomuto štýlu. Klasický prejav speváka spolu s nápaditými melodickými linkami si získali svoje publikum. Na skupine bolo vidno, že má chuť na sebe pracovať, čo potvrdzuje i účasť známeho slovenského hráča na fúkaciu harmoniku Ericha Boboša Procházku, ktorý sa v niekoľkých skladbách pridal ako hosť.

Jedinú "one-man-show" predviedol BreakBeast, ktorého electro-rock guitar fusion priniesla Indie festu ďalšiu farbu. Gitarové improvizácie a spev do elektronických podmazov pustených z CD síce nie sú na slovenskej klubovej scéne obvyklým javom, ale pódiová prezentácia a kontakt s publikom vyvolali úprimné reakcie fanúšikov, ktoré sú pre mladého experimentálneho umelca povzbudením do ďalšej práce.

Za všetko hovorí nadšená reakcia jednej z návštevníčok minifestivalu. "Už v minulosti mi podobné projekty na scéne chýbali, preto som rada, že sa konečne našiel niekto, kto vynikajúco zaplnil túto medzeru na slovenskej scéne. Možno by som k tomu pridala ešte živé bicie, ale aj takto to bol krásny zážitok. Hlavný aktér svojou hudbou prezentuje pocity, myšlienky o láske a medziľudských vzťahoch. Preto bolo ideálne hudbu vnímať so zatvorenými očami a vychutnávať si každú sekundu z tohto predstavenia," hodnotí vystúpenie Daura, ktorej touto cestou ďakujeme aj za poskytnutie fotografií z Indie festu.

Nasledoval energický koncert žilinskej formácie Amphibios, ktorá na poli domácej alternatívy nie je až takou neznámou. Štvorčlenná kapela pôsobí na scéne už od roku 2004 a za ten čas stihla vydať dva albumy 'Legend of Three Souls' (2005) a 'Secrets' (2008). Druhá menovaná nahrávka bola dokonca medzi piatimi albumami nominovanými na cenu kritikov v ankete Radio_Head Awards 2008, napokon v hlasovaní redaktorov Rádia_FM a SME obsadili Amphibios výborné druhé miesto.

Kapela na čele s charizmatickým frontmanom Petrom Holtákom vo svojej tvorbe kombinuje rockovú živelnosť s tanečnou, miestami až hypnotickou rytmikou a melodikou elektronických žánrov ako jungle, trance, či trip-hop. Prepracovaný zvuk a tanečnú energiu priniesli aj na Indie fest, kde sa s nadšenými fanúšikmi rozlúčili poriadnou drum&bassovou nakladačkou.

Nasledovala dlhšia pauza, počas ktorej sa na pódiu so svojím syntetizátorom pripravovala speváčka a skladateľka Francees Lane. Kedysi sme ju označili slovami "slovenská Enya", každý, kto pozná jej staršiu autorskú tvorbu však musel byť z vystúpenia v Randali prekvapený. Útle žieňa s novým neprehliadnuteľným imidžom totiž namiesto intímneho koncertu ladeného v štýle new age spustilo "undergroundovú diskotéku" plnú temných 80's new wave melódií a nekompromisných electroclashových beatov.

Reprodukovaným podmazom Francees Lane dodával atmosféru svojimi gitarovými riffmi aj niekoľkonásobne objemnejší Dirty 77. Pretrvávajúce problémy s hlasitosťou jeho monitora však najmä v prvej polovici koncertu uškodili presvedčivosti tohto nekonvenčného dua. Pestrosti vystúpenia by určite prospelo aj zaradenie niekoľkých pomalších skladieb či viac klávesových partov v podaní Francees. Aj napriek tomu však išlo, najmä vizuálne a atmosférou, o jeden z najnápaditejších koncertov večera.

Rozmanitosť nechýbala vystúpeniu bratislavskej alternatívno-popovej skupiny CoolHunter, ktorej zostavu tvorí päť talentovaných hudobníkov okolo organizátora Indie festu - speváka, skladateľa a textára Slavomíra Bachratého. Súčasťou zostavy je netradične aj huslista, ktorý však (vinou zvukára) viac vynikol rozdávaním úsmevov na všetky strany ako hrou. Zvukovo mierne zanikali aj klávesy, no napriek tomu odohrala kapela vynikajúci koncert plný vyzretej hudobnej produkcie. Pesničky ako 'Right Out of the Sky' jednoducho fungujú a napriek relatívne krátkemu vystúpeniu popretkanému pomalšími precítenými skladbami si CoolHunter vyslúžili priazeň publika.

Tempo zrýchlila ďalšia mnohopočetná kapela Bublifunk, ktorá sa svojou zmesou ska, reggae, funku i punku postarala o tanečný záver podujatia. Už úvodný cover známej zvučky legendárneho televízneho seriálu Dallas naznačil, že posledný koncert Indie festu bude predovšetkým o zábave. A tak aj bolo - nasledovala smršť energických skladieb s dvojzmyselnými, vtipnými aj uvedomelými textami, ktorá urobila skvelú bodku za prvým vydaním Indie festu.

V súčasnosti sa chystá tretie vydanie kompilácie Radio Hits, po ktorej by mal nasledovať ďalší klubový minifestival. Ak sami tvoríte hudbu a myslíte si, že máte na to, aby ste sa stali súčasťou projektu, ktorý prezentuje nezávislých slovenských umelcov doma i v zahraničí, navštívte domovskú stránku Vision-sd.com, kde nájdete viac informácií.

--
Autori: Patrik Marflák, Peter Kotus
Foto: Daura