Neubehol ani týždeň od úspešnej dvojdňovej klubovky micro.Wilsonic 2011 (reportáž na konci článku) a už prináša Wilsonic ďalšiu chuťovku. Je ňou post-dubstepová dvojka Mount Kimbie, ktorá patrí medzi najzaujímavejšie hudobné projekty súčasnosti. Ich hudba je experimentálna, no napriek tomu vďaka umnej práci s melódiami a vokálmi pôsobí "jednoducho" a prístupne. Presvedčiť sa o tom môžete už vo štvrtok 5. mája v bratislavskom Nu Spirit Clube.

Post-dubstepoví čarodejníci Mount Kimbie (Dominic Maker a Kai Campo) majú niečo cez dvadsať a zvuk, o akom matadori basových liniek ako Skream či Benga môžu iba snívať. V časoch, keď dubstep ako jeden z najpopulárnejších žánrov tanečnej hudby s rôznymi kozmetickými úpravami "odišiel zarábať" do rádií, sa totiž vybrali opačným smerom a z klubového undergroundu si urobili vlastné ihrisko s vlastnými pravidlami.

Ich debutový album Crooks and Lovers (2010) hneď po vydaní ospievala kritika aj obecenstvo v kluboch po celom svete. Mienkotvorné hudobné médiá ako Resident Advisor, Pitchfork, NME, DJ Magazine či Drowned in Sound ho zaradili medzi to najlepšie roku, čo v roku 2010 na hudobnej scéne vyšlo.


Mount Kimbie - Before I Move Off (z albumu Crooks and Lovers, 2010)

Mount Kimbie sú napriek svojim dubstepovým začiatkom v prvom rade hudobníci hľadajúci nové výzvy a tak je ich koncertné umenie prirovnávané k tomu v podaní Jamesa Blakea či Jamieho XX (The xx). Akékoľvek zvukové klišé sú im cudzie, miešajú glitch s post-rockom aj IDM a stále pritom ostávajú verný svojmu špecifickému zvuku, postavenom na spoľahlivých základoch hutného basu. Pri živých vystúpeniach, aké predstavia aj vo štvrtok v Nu Spirit Clube, používajú okrem elektronických mašiniek (samplery, sekvencery, PC) aj gitary, klávesy a drum machine. Bratislava sa tak môže tešiť na jeden z najlepších a "najživších" elektronických live-actov súčasnosti.


Mount Kimbie live at Boiler Room #29

Vstupenky sú k dispozícii na www.tixy.sk. Koncert Mount Kimbie prináša festival Wilsonic, s ktorým priaznivci aktuálnej elektronickej i neelektronickej hudby zažili minulý týždeň vydarený návrat po dvoch rokoch v podobe klubového minifestivalu micro.Wilsonic 2011.

Ako bolo na micro.Wilsonicu?

V bratislavskom KC Dunaj sa vo štvrtok skvelým vystúpením najskôr prezentoval jeden z najväčších domácich objavov - trio Gwerkova kombinujúce éterický prejav speváčky Gaspi s post-rockovou gitarou a downtempovými elektronickými beatmi. Nasledoval koncert švédskeho dua Wildbirds and Peacedrums, pri ktorom speváčku Mariam Wallentin a jej manžela za bicími Andreasa Werliina doplnil hráč na klávesy. Nezameniteľný hlas Mariam a precízna, no zároveň živelná hra oboch inštrumentalistov vytvorili atmosféru, ktorá naživo ďaleko prekonala už beztak silný zážitok z posluchu ich albumov. O tanečný vrchol prvého dňa micro.Wilsonicu sa postaral sympatický šialenec Daedelus, ktorý so svojou mašinkou Monome predviedol ako vyzerá DJing budúcnosti. Po ňom ešte vystúpil Angličan Lone so svojím špecifickým zvukom a slovenský beatmaker Foolk.


Fotky zo štvrtka (28.4.) na micro.Wilsonicu - Ľubomír Panák

Piatkový program v pomaly sa zapĺňajúcom klube odštartoval stroon, ktorý napriek menšiemu publiku odohral sústredený a silný live set. Predstavil v ňom vlastnú tvorbu z debutového EP ruine noire (2010) aj novinky z dielne projektu Polyjoy, na ktorom spolupracuje s Pjonim a Stratasoulom. Jedným z vrcholov dvojdňového podujatia bol nepochybne koncert slovenskej dvojice Bene a Delik. Hip-hoperi odprezentovali najmä svoj spoločný album Záblesky geniality, úlomky šialenstva (2010). Dvojica sa v textoch sa zaoberá napríklad transsexualitou, nelegálnym sťahovaním hudby, vzťahmi v šoubiznise, slovenskou mentalitou a mnohými ďalšími témami, ktoré spája predovšetkým kritika spoločnosti.

Na pódiu sa raperi v rámci koncertnej premiéry tohto albumu výborne dopĺňali. Delik, známy aj z formácie Moja Reč, bol z dvojice uvoľnenejší a hoci s pôvodnými textami mal miestami problémy, o to viac trefne improvizoval. Pri rýchlej tvorbe nových textov sa okrem iného inšpiroval aj piatkovou výhrou slovenskej hokejovej reprezentácie nad Slovinskom. Ľudia si mohli vypočuť aj sólové skladby mimo ich spoločného albumu - silným momentom bola skladba Príbehy obyčajného Slovenska z albumu Slovenčina pre samoukov (2010), ktorý Bene nahral spoločne so Stratosoulom, na pódiu v KC Dunaj ho však pri interpretácii štyroch ľudských príbehov hudobne sprevádzal iba Roland Kánik na klávesoch. Okrem neho počas koncertu dvojicu raperov za "gramcami" dopĺňal DJ Spank, v úvode sa k nim pridal aj saxofonista Marián Jaslovský, ktorý má s Benem za sebou už niekoľko koncertných i štúdiových spoluprác (Modré hory, QuasiTrio).

Program micro.Wilsonicu pokračoval v réžii Hudsona Mohawkea. Jediný zahraničný hosť piatkového programu zahral podobne ako deň predtým Daedelus mimoriadne pestrý tanečný set, v ktorom dominoval "ufónsky hip-hop", hlboká basa, rozsekané beaty a na konci v "prídavkovej" časti došlo aj na klasické electro a funk. Ťažkej úlohy v udržať ľudí na parkete sa po ňom ujali domáci producenti Teapot a Bad Mojo.

Dvojdňový micro.Wilsonic bol propagovaný ako warm-up párty bratislavského festivalu Wilsonic, ktorý sa zvykne konať začiatkom júna. Vlani sa však nekonal a stále je otázne, či sa uskutoční tento rok. V každom prípade však značka Wilsonic najbližšie ožije už vo štvrtok v Nu Spirit Clube.


Mount Kimbie - Maybes live at Abbey Road, 2011

Redakciu informoval Marian Mitaš z tímu festivalu Wilsonic. Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke Wilsonic.sk, a na sociálnych sieťach Twitter a Facebook.

--
Zdroj: Wilsonic.sk, pm, SITA
Foto: Myspace.com/mountkimbie