Organizátorom festivalu Pohoda sa počas jesennej sezóny 2012 príliš nedarilo. Ambiciózny projekt Pohoda Indoor Camping Festivalu na trenčianskom výstavisku stroskotal pár týždňov po ohlásení prvých mien a zdá sa, že PICF na istý čas ostane len príjemnou spomienkou v hlavách tých, ktorí nechýbali na vlaňajšej premiére. Škoda.

Náhradou mali byť dve akcie s názvom Bažant Pohoda Party v bratislavskej Starej tržnici. Tá prvá sa nakoniec nekonala z dôvodu nedostatočnej podpory partnerov festivalu, druhá bola namiesto Bažant Pohoda Party vol. II ďalej komunikovaná ako koncert Marka Lanegana a jeho "predkapiel". Včerajší večer v Klube za zrkadlom, kam sa napokon koncert necelé dva týždne pred jeho konaním presunul, ukázal, že slovíčko "party" v názve akcie by bolo priam dehonestujúce. Bol to koncertný zážitok na pohľadanie, ktorý si namiesto usmiatych party people prišli vychutnať ľudia hľadajúci v hudbe hĺbku.

Vnútorných úsmevov však bolo mnoho. Dôvod na spokojnosť mali napokon aj organizátori, keďže sa "zrkadláč" naplnil a celý večer prebiehal hladko. Teplo v sále sa dalo vydržať, a tak najslabšou stránkou koncertu bol bohužiaľ zvuk. Paradoxne najhorší bol pri vystúpení hlavnej hviezdy. Slovenskí Tornádo Lue aj anglický pesničkár Duke Garwood ponúkli komornejšie vystúpenia a Belgičania Creature with the Atom Brain, ktorí naladili publikum na grungeovú vlnu, zaujali najmä inštrumentálnymi výkonmi, takže nie príliš výrazný spev v ich podaní až tak neprekážal.

Len hudba a neviditeľná energia

U Marka Lanegana je však práve zadymený barytón hlavným dôvodom, prečo ľudia chodia na jeho koncerty. Kým v tvrdších skladbách sa nástroje nepríjemne zlievali a Laneganov hlboký hlas v rockovom hluku často zanikal, temné bluesové kúsky s psychedelickými vyhrávkami gitaristu Stevena Janssensa ho nechali rozkvitnúť naplno. Akustika Klubu za zrkadlom tým v podstate určila atmosféru koncertu. Tam, kde by ste čakali skákajúci dav, bola odozva pomerne chladná (Hit the City, Quiver Syndrome, Black Rose Way, Riot In My House), no o to silnejšia bola energia, ktorá od publika k hudobníkom prúdila vždy, keď Lanegan otvoril jednu zo svojich tmavých komnát.

Tá viditeľná sa v predných radoch najviac prejavila v prvom prídavku v podobe skladby Hangin' Tree, ktorú Lanegan pôvodne naspieval s Queens of the Stone Age. Medzi "introspektívne" vrcholy koncertu, ktorého setlist tvorili najmä skladby z nového albumu Blues Funeral, patrili (aspoň pre mňa) úvodný The Gravedigger's Song, cover Smoke Fairies Devil In My Mind, St. Louis Elegy či predprídavková Tiny Grain of Truth, ktorá vyznela naživo ešte silnejšie ako na štúdiovej nahrávke.

Niektoré z highlightov koncertu si môžete pripomenúť v skvelom live videu z 4AD Session. Setlist bratislavského koncertu nájdete pod ním a fotky v galérii. K obrazu len toľko, že Mark Lanegan odohral temný koncert nielen zvukovo, ale aj vizuálne. Aj to, spolu s takmer žiadnou komunikáciou s publikom, svedčí o tom, že jeho vystúpenia sú predovšetkým o hudbe, ktorá je sama osebe tou najvzrušujúcejšou neviditeľnou energiou. Ale fotky si pozrite, možno sa na nich nájdete.


Setlist koncertu Mark Lanegan Bandu v Bratislave:
(Klub za zrkadlom, 20.11.2012)
zdroj: Setlist.fm

The Gravedigger's Song
Sleep With Me
Hit the City
Wedding Dress
One Way Street
Resurrection Song
Gray Goes Black
Devil in my Mind (Smoke Fairies cover)
Harborview Hospital
Quiver Syndrome
One Hundred Days
Creeping Coastline of Lights (Leaving Trains cover)
Black Rose Way (Screaming Trees)
Riot in My House 
Ode to Sad Disco 
St. Louis Elegy
Tiny Grain of Truth
prídavky:
Hangin' Tree (Queens of the Stone Age)
Methamphetamine Blues 

Autor: Patrik Marflák
Foto: Stanislava Karellová

Súvisiaci interpreti: Mark Lanegan