Rakúsky perkusionista Manu Delago predstavil vo štvrtok v bratislavskom klube A4 nový album Silver Kobalt. Všestranný umelec, ktorý u nás pred mesiacom vystúpil so slávnymi The Cinematic Orchestra, opäť dokázal, že je nielen jedným z najlepších svetových hráčov na hang, ale aj inovátorom, ktorý dokáže citlivo skombinovať klasiku s elektronikou aj world music.
Na hang ulovil aj Björk
Hang je zvláštny nástroj, perkusia, ktorá vyzerá ako UFO alebo blob podľa návrhu českého architekta Jana Kaplického, či ako dve na sebe položené panvice wok. Kovové rezonancie, ktoré nástroj vydáva, sú jemné a dá sa nimi vyjadriť široká škála emócií podľa toho, ako sa naň hrá. Manu Delago mal takého "ufá" tri a hral na ne väčšinou takmer v úplnej tme. Nástroje striedal, občas hral aj na všetky tri naraz - hladil ich, poklepkával na ne prstami, plieskal dlaňou, používal aj rôzne paličky - s koženými strapcami či plstenými hlavičkami.
Okrem hangu sa na scéne objavilo množstvo ďalších nástrojov: fagot, klavír, xylofonický syntetizér, bicie, akýsi "triangel" - kovová klietka zavesená na tyči, po ktorej sa prechádza kovovou paličkou a ona vydáva plechový zvuk, aj niekoľko ďalších nástrojov, ktoré poznajú asi len zasvätení.
Práve vďaka hangu sa však Manu Delago stal takým osobitým muzikantom, ktorého si v ostatných rokoch pre spoluprácu, a to nielen v štúdiu, ale aj na koncertoch, vyhliadla islandská ikona Björk, sestra Norah Jones Anoushka Shankar, Britka Andreya Triana a naposledy aj soulová speváčka Joss Stone, s ktorou nahral skladbu Why Don't You. Spolupracoval aj s Londýnskym symfonickým orchestrom a jeho staršie sólové video Mono Desire sa zaradilo medzi 30 najpopulárnejších videí na portáli YouTube.
Ručne vyrobené tóny
V kapele Manu Delago Handmade ho na turné sprevádzajú Christof Dienz (fagot, syntetizér), Chris Norz (bicie, perkusie, xylofonický syntetizátor) a vokalistka Isa Kurz (piano, viola). V intímnej atmosfére predviedla štvorica divadlo bez teatrálnosti, podčiarknuté sofistikovanou hrou s rozmiestnením scény a osvetlením.
Celé vystúpenie vyznelo, ako by bolo naozaj "handmade"- notu po note ručne vyskladané, precízne zostavené, no nie strojené. Kocky, z ktorých bola zložená scéna, sa rozsvecovali a zhasínali v súlade s intenzitou hudby a podľa nálady menili aj farbu. "Vintage" vzorované sklo, ktoré mohlo pochádzať z vitríny starej mamy, vložené do kovového rámu, kontrastovalo s chladným modrým svetlom, ktoré z neho väčšinou vychádzalo. Každá skladba sa končila v úplnej tme. Keby to nebolo také melodické a prudko počúvateľné, vystúpenie by dokonale zapadlo do programu bratislavského festivalu NEXT, ktorý prináša novú a experimentálnu súčasnú hudbu bez žánrových obmedzení.
Silver Kobalt je o chemickej reakcii
Album Silver Kobalt, ktorý v sebe spája množstvo prvkov od popu až po avantgardu, vyšiel v apríli na britskom labeli Tru Thoughts. Je plný nádherne rozmiestnených zvukov, pozornosť poslucháča púta od prvého tónu. Ozýva sa na ňom rôzne cinkanie a zvonenie, prevládajúce zvuky sú kovové a drevené. Charakteristická je dynamika medzi elektronikou a akustickými nástrojmi. Zvuky perkusií, obvykle v úvode skladieb, sú jemné a sugestívne, vzbudzujú očakávanie. Rozvinú sa do melódií s hrejivým podtónom. Vokál Isy Kurtz miestami vyvoláva príjemné zimomriavky.
Chemical Reaction - pre mňa jedna z najsilnejších skladieb večera - prechádza z nežného vokálneho úvodu sprevádzaného jemnými klávesami do energickej elektroniky so zbesilým bubnovaním. V Down to the Summit sa mieša krehký spev s drsným bubnovaním a elektronickými zvukmi, ktoré pripomínajú prírodné živly a vo vzduchu priam cítiť atmosféru búrky. Zaznela tu aj ťahacia harmonika. V niektorých skladbách cítiť latinskoamerické vplyvy a tango rytmus. Z elektronických pasáží skladieb trčí industriál, kovové hrany sa striedajú so starodávne znejúcimi, upokojujúcimi slákmi, opernými melódiami a atmosférou salónov 19. storočia. World music je zastúpená zvukmi prírody, šumením mora, až meditatívnymi rytmami.
V skladbe Simon is Psychling sme zas počuli zvonček z bicykla pripevnený na mikrofóne. Postupne sa jeho zvuk zmnohonásobil, zvonilo tisíc zvončekov a uprostred nich znel ťahavý, kabaretný klavír. Hoboj vydával rebelantské jazzové výkriky. Nakoniec všetko prekričali bubny majestátnym rockovým sólom. Celé to bolo magické, klubový priestor "áštvorky" prispel komornosťou a potvrdil svoju povesť organizátora a v tomto prípade hostiteľa podujatí pre náročných. Vystúpenie Manu Delago Handmade bolo súčasťou jesennej série NouveauNu.Night, v rámci ktorej v hlavnom meste Slovenska v decembri vystúpili aj Tata Bojs a Kings of Convenience.
Setlist koncertu Manu Delago Handmade v Bratislave:
(A4 - priestor súčasnej kultúry, 17.12.2015)
- intro
Sun in the North
Wandering Around
Chemical Reaction
Down to the Summit
Drumheart
You are famous Let's not take a photo What about pingpong?
Plus Minus
Disgustingly Beautiful (názov článku odkazuje na túto skladbu)
Simon is Psychling - Sic
Dearest
prídavok: Almost Thirty
Autorka: Michaela Ivaničová
Foto: Facebook.com/delagomanu