Štyri dni veľkých hudobných mien rôznych žánrov v úžasných industriálnych priestoroch starej fabriky, kde sa konal po tretíkrát festival Colours of Ostrava, priniesli hudobné zážitky, ale aj prekvapenia. V niektorých prípadoch sa práve headlinerom nepodarilo naplniť očakávania.
Na Colours of Ostrava sa celkom odvážne strieda stredný prúd s alternatívou. V podstate je program vytvorený tak, aby bol úplne pre všetkých. Publikum je teda zložené z rockerov, milovníkov popu, ale aj priaznivcov alternatívnejších smerov. Táto zmes bola pomerne náročným poslucháčom. Na jednom mieste sa stretli fanúšikovia Led Zeppelin, Bastille, Horkýže Slíže, Chinaski, ale aj MGMT, a to znie naozaj šialene.
Príjemne popoví MGMT publikum neohúrili
Organizátori festivalu Colours of Ostrava pripravili pre návštevníkov už v prvý deň jedno z najväčších lákadiel festivalu, koncert americkej alternatívnej skupiny MGMT. Napriek tomu, že kapela neodohrala svoj najlepší koncert a spevák Andrew VanWyngarden sa takmer nepohol z miesta, išlo o veľmi príjemnú tancovačku plnú hitov s úžasnými psychadelickými vizualizáciami.
Hneď po úvodnej skladbe It's Working sa dostavil pocit radosti a neodolateľná chuť si koncert užiť. Publikum však od začiatku pôsobilo akoby stálo na autobusovej zastávke a čakali na spoj Kids, ktorý prišiel v druhej polovici koncertu po skladbách ako Time to Pretend, The Youth či Introspection. Záver koncertu patril ešte pesničkám Alien Days a Congratulations a prišiel potlesk, cez ktorý začali ľudia vo veľkom odchádzať. Nečakaný prídavok vo forme Pieces of What si užilo už len užšie publikum.
Príjemným prekvapením bol koncert dánskeho hudobného objavu Asteroids Galaxy Tour. Tí sa preslávili hitom Around The Bend, ktorý zaujal aj Stevea Jobsa a skladba uviedla na trh nový iPod. Samozrejme Around The Bend nechýbala ani na Colours of Ostrava spolu s ďalšími pesničkami ako Hero či Heart Attack. Tými, aj napriek vysokým teplotám, roztancovali návštevníkov, pričom svoj podiel na tom mala hlavne energická speváčka Mette Lindberg. Tá pôsobila na pódiu ako neodolateľný rebel s odhodlaním odovzdať zo seba to najlepšie. Trochu viac exotiky, rovný beat a kúsok reggae predviedol didgeridoo dub trance projekt OKA z Austrálie, ktorí prezradili, že práve na Colours hrajú vôbec po prvýkrát v Európe.
Viac fotografií nájdete v galérii
Robert Plant a ZAZ miláčikmi publika
Jedným z jednoznačných favoritov publika bola podmanivá francúzska speváčka ZAZ a dá sa povedať, že od prvej chvíle ako sa objavila na pódiu so skladbou Je Veux ju publikum milovalo. Keďže speváčka nehovorí po anglicky, prihovárala sa fanúšikom po francúzsky alebo česky. "Jediná vec, ktorú potrebujem, je byť vypočutá a prijatá taká, aká som," povedala ZAZ a odspievala a odtancovala viac ako hodinový koncert, ktorý ocenilo publikum hlasným neutíchajúcim potleskom.
Počas celého tretieho dňa bolo medzi návštevníkmi evidentne viac starších ľudí, čo pravdepodobne spôsobilo očakávané vystúpenie speváka legendárnej skupiny Led Zeppelin Roberta Planta. Pomaly sa stmievalo a jeden z návštevníkov so vzrušením v hlase poznamenal: "Keď vychádzajú hviezdy, začínajú hviezdy hrať."
Plantov príchod na pódium sprevádzal veľký potlesk a koncert otvoril pesničkou What Is And What Should Never Be. Spevák spomenul, že na Colours of Ostrava hral pred ôsmimi rokmi a bolo to skvelé, takže teraz to bude dvakrát tak, lebo miesto je výborne. Okrem osvedčených hitov ako Black Dog, Going to California, Babe I'm Gonna Leave You odohral aj nové pesničky z pripravovaného albumu, ktorý by mal vyjsť už v septembri. Plant napriek svojmu veku pôsobil šarmantne a dokázal návštevníkom, že ešte stále je to dobrý spevák.
Takmer úplnú výmenu publika bolo treba uskutočniť pred koncertom rádiami obľúbenými Bastille, ktorí striedali Roberta Planta. Na Colours dohrali zaručené hity Things We Lost In The Fire, Flaws či Overjoyed, ale ponúkli aj cover kapely Corona Rythm of the Night.
Viac fotografií nájdete v galérii
Unavení The National a dokonalý John Newman
Posledný festivalový deň bolo cítiť nedeľnú náladu a možno aj únava z víkendu sa prejavila na koncerte americkej skupiny The National. Teatrálny príchod, keď spevák Matt Berninger rozkopol na pódiu pivo, vystriedal trochu rozpačitý začiatok. Počas prvých pesničiek som si hovorila, že je to nuda. Spevák vyzeral naozaj dosť unavene s okuliarmi na očiach a nevýrazným spevom. V každom prípade sa mu podarilo do svojho smutného sveta zatiahnuť aj návštevníkov Colours of Ostrava, teda tých, ktorí mu boli ochotní dať šancu. Znakom úplného odovzdania sa ľuďom boli záverečné skladby Mr. November a Terrible Love. Tie Matt Berninger odspieval chodiac medzi publikom a celý dav si prešiel krížom krážom a určite to bol koncert, ktorý sa oplatil vidieť.
Festival uzatváral posledný headliner John Newman pred absolútne zaplneným priestorom pod hlavným pódiom. Britský talent so svojim tímom predviedol profesionálnu šou s krásnou vizualizáciou s nádychom luxusu, čo bola pompézna bodka za Colours of Ostrava.
Festival Colours of Ostrava mal aj svoje organizačné muchy. Určite by pomohol lepšie informovaný personál či lepšie označenie cesty do kempu pod hradom. Pri takom množstve ľudí mohlo byť tiež viac miest s pitnou vodou, hoci na druhej strane treba uznať, že bolo o ovlažovanie návštevníkov dobre postarané. Napriek nedostatkom si organizátori zaslúžia uznanie za to, že sa im podarilo zvládnuť bez väčších problémov nápor 40-tisícového davu. Tento ročník ponúkol veľké hudobné vystúpenia, takže už teraz sa môžeme tešiť, čo pre nás riaditeľka Zlata Holušová so svojím tímom pripravia na budúci rok.
Viac fotografií nájdete v galérii
Autorka: Martina Šimoňáková
Foto: Zdenko Hanout