Slovenská metropola je od štvrtkového večera bohatšia o ďalší silný hudobný zážitok. Postaral sa oň americký trubkár svetového mena Chris Botti, ktorý sa so sprievodným orchestrom predstavil na svojom premiérovom slovenskom koncerte v bratislavskej Incheba Expo Aréne.

Na špici americkej hudobnej scény sa Chris Botti pohybuje od roku 1985, debutový album First Wish vydal v roku 1995. Tento rok by si tak mohol pripomenúť viacero okrúhlych výročí. Jeho koncert však ani zďaleka nebol iba o ňom. Viacerých divákov v aréne možno prekvapil tým, že členov sprievodného bandu povýšil na rovnocenných sólistov. Vlastne každá skladba bola aranžovaná tak, aby okrem Bottiho trúbky vynikli aj ostatné nástroje.

To platilo už pri prvej skladbe playlistu Concerto, ďalšími boli When I Fall in Love, Emmanuel, You Don't Know What Love Is, Venice, Flamenco Sketches, slávnej Hallelujah z repertoáru Leonarda Cohena, The Look of Love, The Very Thought of You, Kashmir s husľovým sólom, Italia, Time to Say Goodbye, známu v podaní Andreu Bocelliho, Indian Summer či Let's Stay Together. Došlo aj na prídavok v podobe skladby Nearness Of You.

Divákov očarila huslistka Lucia Micarelli, zaskveli sa aj klavirista Geoffrey Keezer a gitarista Ben Butler, bubnovým sólom v závere zaujal Lee Pearson. Výborní boli aj hráč na kontrabase a basgitare Richie Goods a hráč na klávesových nástrojoch Andy Ezrin. Koncert jednoznačne potvrdil, že keď Chris Botti v rozhovore sebavedome hovoril o tom, že jeho spoluhráči patria k najlepším muzikantom sveta, mal na to plné právo. Do Bratislavy si priviezol aj speváčku Sy Smith a mladého speváka menom George Komsky, ktorý ponúkol spomínaný Bocelliho cover.


Špičkový muzikant je na turné s minimálnym množstvom techniky a ostatného vybavenia, všetko pre neho a jeho orchester zabezpečil organizátor bratislavského koncertu. Dominantným prvkom bol teda takmer dokonalý zvuk, svetlá a ostatné efekty hrali len úlohu doplnkov. Špeciálny režim musel byť venovaný koncertnému krídlu. Okrem toho, že to bezpodmienečne musí byť prvotriedny nástroj značky Yamaha, profesionálny ladič musel byť k dispozícii v pohotovostnom režime od prvého okamihu, ako prišli hudobníci do haly.

Na pódium si Chris Botti a jeho hudobníci požiadali priniesť 20 kusov tmavých uterákov a 20 fliaš nesýtenej minerálnej vody na ľade. Čo sa týka vybavenia šatní, boli títo výnimoční muzikanti veľmi skromní. Samotný Chris Botti si do šatne pýtal len nealkoholické pivo a malé balenie ústnej vody, jeho hudobníci si zas pochutili na kvalitnom červenom víne.

Rodák z amerického Portlandu (* 12. 10. 1962) urobil prvé muzikantské kroky pod dohľadom mamy, ktorá bola učiteľkou klavíra. Na trúbke začal hrať v deviatich rokoch, v sedemnástich ho vybrali do All American High School Jazz Band. V roku 1985 sa usadil v New Yorku a od tej doby vystupoval s takými hviezdami ako Aretha Franklin, Natalie Cole, Bette Midler, Joni Mitchel, Sting, Barbra Streisand, Tony Bennett, Lady Gaga či Andrea Bocelli. Vo februári 1995 vydal debutový sólový album First Wish, dnes ich má na svojom konte desať. Za ten najnovší Impressions z apríla 2012 získal cenu Grammy. V stánku Incheby s Bottiho hudobnými nosičmi sa tento album vypredal po pár minútach.

Začínal so Sinatrom, za veľkého brata považuje Stinga

Z Bratislavy mieri Chris Botti a jeho skupina do Poľska, kde odohrá šesť koncertov, ten prvý už v sobotu 24. októbra v Gdansku. Ďalšími zastávkami budú Lodž, Poznaň, Vroclav, Krakov, Varšava, potom sa už vracia do Spojených štátov. Ešte pred jediným slovenským koncertom s ním TASR pripravila zaujímavý rozhovor.

V deviatich rokoch ste začali hrať na trúbku. Deti v tom veku obyčajne začínajú pri klavíri alebo s husličkami a k tomu vaša mama vyučovala klavír. Prečo ste si vybrali práve trúbku?


Možno preto, že moja mama bola učiteľka klavíra, možno preto, že som nechcel, možno som si myslel, že chcem hrať na niečom inom, než na čom ma učila. Začal som hrať na klavíri v šiestich rokoch a potom ma to akosi nudilo. Myslel som si, že trúbka ma krásny zvuk a páčila sa mi tá jedinečnosť, ktorá sa dá na nej dosiahnuť - je veľmi osobná, veľmi prepojená s hlasom a myslím si, že to je to, čo so mnou rezonovalo. Ale žiadnemu deväťročnému to nejde na trúbke veľmi dobre, trvá to veľmi dlhý čas, až za roky trénovania sa dá na nej rozvinúť zručnosť.

Hudbu ste študovali. Štúdium ste však náhle prerušili a išli na turné s Frankom Sinatrom. Aké to bolo byť na pódiu po boku takej hviezdy?

Prerušil som štúdium uprostred štvrtého ročníka, ostávalo mi asi šesť mesiacov do konca. Jedného dňa som odišiel zo školy a odletel som do Los Angeles a na druhý deň som sedel na skúške so Sinatrovou kapelou. Bola to veľmi zvláštna a zároveň úžasná príležitosť, vidieť, ako pracoval. Bolo to v roku 1984. Sinatra mal stále svoj hlas a svoju pamäť, bola to neuveriteľná skúsenosť. Bolo to ohromné pre môj životopis a dostalo ma to do sveta hudby.

Počas svojej úspešnej kariéry ste účinkovali s desiatkami významných umelcov. S ktorými to bolo najlepšie?

Najbližšie mám k Stingovi. On je môj veľký brat, je to môj najlepší priateľ. Máme k sebe blízko, čo sa týka hudby, aj života. Zo všetkých umelcov, s ktorými som pracoval a veľmi si ich vážim, on je človek, ktorému vďačím za svoju celú kariéru.

Chris Botti v Bratislave, 22.10.2015 Zdroj: TASR - Andrej Galica
Chris Botti v Bratislave

Na svojom konte máte desať štúdiových albumov. Za najnovší Impressions (2012) ste získali cenu Grammy. Aký to bol pocit preberať najprestížnejšie ocenenie aké hudobná scéna pozná?

Pre mňa je v hudbe najprestížnejšie ocenenie schopnosť predávať a hrať koncerty po svete. Je to iné ako v herectve; s hercom to je tak, že keď dostanete Cenu Akadémie, postavíte sa pred vašich kolegov a prednesiete reč na Cenách Akadémie a každý vás vidí v celonárodnej alebo medzinárodnej televízii. Ale keď ste hudobník, môžete vyhrať Cenu Grammy a na ďalší deň vám nič nezostane. Nemusí to znamenať, že si ľudia kúpia lístok na váš koncert. Je veľa slávnych hudobníkov, ktorí nedokážu predať lístok. Myslím si, že skutočné, ozajstné ocenenie je, keď máte fanúšikov po svete, ktorí prídu na vašu šou a uznajú, že prinášate dobrú hudbu. Na cestách som nonstop už 12 rokov. Myslím si, že je to oveľa dôležitejšie, oveľa osobnejšie pre mňa než dostať ocenenie.

Čo odkážete slovenským poslucháčom a divákom? Čo ponúknete, aké skladby zahráte na vašom koncerte v Bratislave?

Moje koncerty sú iné než moje albumy - sú úplne, ale úplne iné - keď už, tak sú ako moje DVD "Live in Boston". Cestujeme s dvoma extra spevákmi, s huslistom a celou kapelou. Je to kapela zložená zo samých hviezd, zložená z tých najlepších hudobníkov na svete, a to je to, čo vyšvihlo moju kariéru za posledných 12 rokov. Platne majú navodiť poslucháčom romantickú náladu alebo čokoľvek. Keď sa hrá šou, tak chcete, aby publikum cítilo tú techniku, tú iskru, ten štýl a bavilo sa... Je to niečo ako jazda na horskej dráhe, na rozdiel od toho, čo je na platni. Dúfam, že všetci prídu a uvidia skvelý koncert. Uvidia skvelých hudobníkov, ktorých nemôžu vidieť inde. Toto sú najlepší z tých najlepších hudobníkov na svete a som šťastný, že sú všetci v mojej kapele.

Stihnete si prezrieť Bratislavu a stráviť pár hodín aj mimo koncertného pódia?

Bol som tam už párkrát. Keď som bol na turné so Stingom, mal som viac času, keď sme navštívili Bratislavu. Tentoraz prídeme doobeda, večer bude koncert a potom vyrážame do Poľska. Dúfam, že sa nájde troška času, aby som si vyšiel na malú prechádzku.

Zdroj: TASR
Foto: TASR - Andrej Galica

Súvisiaci interpreti: Chris Botti