Anglická formácia Anathema sa v strede tohto týždňa po štyroch rokoch a dvoch nových albumoch vrátila do Bratislavy. Svojich fanúšikov aj napriek krátkemu výpadku elektriny zelektrizovala dávkou svojich rozjarených melódií.

Publikum postupne sa zapĺňajúceho Majestic Music Clubu najskôr očarila rakúska trojica Mother's Cake. Poriadne hlasná kapela, ktorá vznikla v roku 2008, vo svojej tvorbe spája funk, progresívny rock a blues. Započul som, ako sa niekto za mnou dušuje nad reminiscenciou s Red Hot Chili Peppers, čo bolo celkom na mieste.

Ich koncert bol v každom prípade skvelou náložou, ktorej dominoval najmä spevácky výkon frontmana Yvesa Krismera. Hodinový program ukončila kapela s veľkou priazňou publika, ktoré následne 20 minút čakalo na meškajúceho headlinera večera.


Lee Douglasová druhou líderkou

O pol desiatej sme sa dočkali rýchleho nástupu Liverpoolčanov s otváračom The Lost Song z novej dosky Distant Satellites. Dočervena ladená a čerstvo povysávaná scéna sa stala domovom pre charizmatickú päticu, ktorú vedie excentrický rocker Vincent Cavanagh. V zostave chýbal bubeník John Douglas, ktorého zastúpil perkusionista Daniel Cardoso. 

Playlist koncertu bol zložený prevažne z piesní z posledných troch nahrávok, ktoré vychádzali s dvojročnými odstupmi od roku 2010 a sú si zvukovo najpríbuznejšie. Dnešnému zvuku kapely dominujú klávesy (ktoré obstarával rozvážny a večne usmievajúci sa Daniel Cavanagh) a mnoho vokálnych harmónií. Speváčka Lee Douglasová je v tomto smere žiarivou ozdobou zoskupenia, tóny jej hlasu nás všetkých obdarovávali zimomriavkami takmer po celý čas. Od speváckych povinností si oddýchla len asi v dvoch piesňach, inak bola po celý čas regulérnou líderkou po boku Vincenta. Ten je archetypom rockera, ktorému patrí pódium a je si toho vedomý. Teatrálne gestá však nerušili a jeho inštrumentálny aj spevácky výkon boli bezchybné. 

Elektrizujúca aj napriek výpadku

Anathema sa v súčasnosti sústredí najmä na aktuálnu tvorbu, čomu napovedala aj ponuka v merch stánku. Pre mnohých, ktorí prišli na koncert nepripravení, to mohlo byť sklamanie, predsa len naposledy v novembri 2010 sa v dlhom setliste našlo miesto aj pre legendárne fláky. V stredu večer sme sa museli uspokojiť len s dvoma ohliadnutiami za albumom A Natural Disaster (2003) a nádherným hitom Fragile Dreams na záver koncertu.

Ale aj rozcítené balady ako The Beginning of the End alebo Thin Air sú skladateľsky vycibrenými hitmi, v ktorých kapela vynikajúco pracuje s gradáciou. Na nový album Distant Satellites som sa díval skepticky, pripadal mi nezaujímavý, no tento koncert môj názor zmenil. Treba povedať, že publiku chýbala skladba s výraznejšie odlišnou atmosférou, či viac hitov - osobne sa mi napríklad do setlistu nehodila prídavková Firelight, ktorá po silnom hite Closer neoslovila - no vidieť kapelu v aktuálnej podobe bolo beztak vynikajúcim zážitkom.

Náladu počas hodinu a pol trvajúceho koncertu trochu pokazilo len technické faux pas, keď počas intra k Ariel vypadol elektrický prúd (nie vinou produkcie, výpadok bol na celej ulici). Hudobníci však situáciu zvládli s úsmevom a s pesničkou Wish You Were Here od Pink Floyd na perách.


Setlist koncertu Anathema v Bratislave, 22. 10. 2014:

1. The Lost Song, Part 1
2. The Lost Song, Part 2
3. Untouchable, Part 1
4. Untouchable, Part 2
5. Thin Air
6. Ariel
7. The Lost Song, Part 3
8. Anathema
9. The Beginning and the End
10. Universal
11. Closer

prídavky:
12. Firelight
13. Distant Satellites
14. A Natural Disaster
15. Fragile Dreams
+ Outro (Twist and Shout od The Beatles)

Autor: Adrián Kozák
Ilustračné foto: Caroline Traitler - Anathema.ws

Súvisiaci interpreti: Anathema