Čím je známe Versailles? Naivná otázka. No okrem tej správnej odpovede aj tým, že odtiaľ pochádza francúzske ikonické duo Air. Ich viedenská šou síce nedosahovala vizuálnu opulentnosť jedinečného zámku, očarila ale jednoduchosťou, výborným zvukom, dôvtipom a šarmantnou estetikou. Šlo o predposledný koncert séria MetaStadt Open Air organizovaného tímom Arcadia.
Zhruba päťtisícový dav sa dočkal sľubovaného živého prevedenia albumu Moon Safari, ktoré oslavovalo štvrťstoročnicu vzniku. Tento album v roku 1998 vyniesol Nicolasa Godina a Jeana-Benoîta Dunckela medzi globálne popové hviezdy a 90tková generácia ho mala napočúvaný spredu odzadu. Šlo pritom o ich debut, pričom dodnes vydali šesť štúdiových albumov, posledný v roku 2012.
Definovať ich žánrovo nie je úplne jednoduché, ide o zmes elektroniky, space popu, ambientu a dokonca aj progresívneho rocku či trip hopu. To všetko podčiarknujú Moog synthezátory, Korg MS-20, Wurlitzer či vokodér. Duo na tomto koncerte sprevádzal aj bubeník, ktorý priebežne vypomáhal aj vokálmi.
Krása v architektúre
Inštalácia pantechnicon, navrhnutá Antoinom Jorelom a Pierrom Claudom, potvrdzuje dlhodobý vzťah kapely k objektom. Predtým, ako sa hudba stala jeho záujmom na plný úväzok, gitarista, basgitarista a klávesák Nicolas Godin študoval architektúru a klávesák Jean-Benoît Dunckel je zároveň vyštudovaný matematik. Pódiu preto dominoval prenosný, nastaviteľný kontajner s digitálnou pyrotechnikou, založený na akomsi jet-age minimalizme. Ide o technicky zložité, ale vizuálne jednoduché poňatie s akcentmi v bielom oblečení kapely. Steny boxu sú z elektricky nepriehľadného polykarbonátu, polopriehľadný video strop je vyrobený z lakovaného a reflexného bieleho kovu, zatiaľ čo jeho podlaha je pokrytá bielym zrkadlovým "tanečným kobercom".
Je tu len málo viditeľných káblov alebo nevzhľadných monitorov a žiadne konvenčné osvetľovacie zariadenia. Plastová fólia pred obrazovkou škatule môže vykresliť predvádzaný obraz krištáľovo čistý alebo zasnene rozmazaný.. "Je to svetelná skrinka. Vyzerá to trochu ako štúdio na obale 10 000 Hz Legend," hovorí Dunckel s odkazom na fantáziu púštnej architektúry od Ora Ita na obale albumu kapely z roku 2001. "Krabica predstavuje rámec pre vesmír Air. Keď sme spolu uväznení v krabici, sme pevnejší. Páči sa nám jednoduchosť bielej škatule. Sústreďuje živý zážitok. Je to ako keby sme boli v raketopláne, či vnútri našej hlavy."
Krása v hudbe
Hudba Moon Safari je stále vokodérovo galaktická a intímna a pokiaľ ste album Moon Safari už dlhšie nepočuli, spravte tak. Sami budete prekvapení, koľko hitoviek a známych melódií na ňom je. Hudba Air bola totiž vždy lákavá aj pre filmový či reklamný priemysel a tak jednotlivé piesne spoznáte určite aspoň v sekvenciách. Zahrať na koncerte 25 rokov starý album v plnom znení môže byť ošemetná výzva, nie však v tomto prípade. Album nádherne dozrel a jeho nadčasovosť a prepracovanosť je na debut doslova impozantná.
Fantastické zvuky Moogu a okamžite rozpoznateľné basové linky spolu s modulovanými hlasmi a predhratými vokálmi ako napríklad v zimomriavkovej All I Need museli rozcítiť zrejme každého. Kapela si vystačila s jedným či dvomi prihovoreniami sa k publiku, všetko za nich povedala hudba s citlivým vizuálom. Bol to krásny návrat do dôb začínajúceho internetu, pôvodných nosičov a pracného zháňania hudby. Celostný a nádherný zážitok.
Setlist koncertu:
- La femme d’argent
- Sexy Boy
- All I Need
- Kelly Watch the Stars
- Talisman
- Remember
- You Make It Easy
- Ce matin‐là
- New Star in the Sky (Chanson pour Solal)
- Le voyage de Pénélope
Best Of:
11. Radian
12. Venus
13. Cherry Blossom Girl
14. Run
16. Highschool Lover
17. Don’t Be Light
Encore:
18. Alone in Kyoto
19. Electronic Performers
Autor: Michal Húska