V nedeľu 27. februára sa na bratislavskom Hlavnom námestí odohral koncert pre Ukrajinu. Bol by som radšej, keby sa takéto koncerty nemuseli konať, pretože vojna v Európe, resp. kdekoľvek, v 21. storočí nemá čo hľadať. Žiaľ, stále sa niektorí dostatočne nepoučili z chýb minulosti a preto sme sa tam v nedeľu stretli nielen kvôli hudbe, ale v prvom rade preto, aby sme vyjadrili solidaritu s napadnutou Ukrajinou.

Agentúra Pohoda je organizátorom najväčšieho hudobného festivalu na Slovensku s bohatými skúsenosťami a nie je jej ľahostajná ani aktuálna situácia. Preto nie je žiadnym prekvapením, že práve Michalovi Kaščákovi a jeho tímu sa podarilo dať v rýchlom čase dokopy zhruba tri desiatky interpretov, ktorí prišli podporiť svojou účasťou a tvorbou toto podujatie. Podujatie s podobne smutnou a silnou atmosférou zorganizovala Pohoda na rovnakom mieste aj takmer presne pred štyrmi rokmi v podobe Koncertu pre Jána a Martinu.

Celý Koncert pre Ukrajinu vysielala v priamom prenose RTVS a bolo možné ho pozerať aj na internete prostredníctvom live streamu. Ťažko povedať, koľko ľudí bolo priamo na námestí, pretože tí počas asi trojhodinového programu priebežne prichádzali a odchádzali. V každom prípade námestie bolo takmer celý čas plné.

Koncert pre Ukrajinu, 27.2.2022 Zdroj: Martina Mlčúchová / Pohoda
Začalo sa o 15:00 príhovorom moderátora Martina Staňa z Rádia_FM a po ňom už nasledoval veľmi emotívny úvod, o ktorý sa postarali ukrajinskou piesňou sólisti hudobno-dramatického súboru Tarasa Ševčenka za hudobného doprovodu Ľubice Čekovskej, Eugena Procháca, Juraja Buriana, Rajmunda Kákoniho, Adama Halása a Richarda Mrázika.

Po ich vystúpení sa na pódiu počas troch hodín vystriedala naozaj pestrá zmes intepretov a žánrov od folklórnej kapely Banda, Sendreiovcov či Slovenského filharmonického zboru, cez alternatívne Saténové ruky, Katarziu a kapely ParaHudba z Marsu alebo Polemic, pesničkársku legendu Vladimíra Mertu, elektroniku v podaní domácej drum&bassovej špičky B-Complex a ukrajinskej techno dížejky Miklei, až po hardcore punkových Čad a RozpoR. Mimochodom, veľmi by ma zaujímalo, ako si poradila s vystúpením RozpoRu RTVS, keďže chlapci povedali bez servítky a pekne od srdca, ako u nich býva zvykom, čo si o agresorovi myslia.

Vladimír Merta, Koncert pre Ukrajinu, 27.2.2022 Zdroj: Martina Mlčúchová / Pohoda
Každý z účinkujúcich zahral aspoň po jednej pesničke, prestoje medzi nimi boli napriek ich počtu a krátkosti času naozaj minimálne a išlo sa plynule počas celých troch hodín. Dramaturgia koncertu, v ktorej sa striedali rôzne žánre a hudobné formy (kapely, dídžeji, čisto vokálne telesá), bola prispôsobená práve technickým požiadavkám jednotlivých vystúpení.

Nechýbalo ani vystúpenie kapely Bez ladu a skladu, v ktorej spieva organizátor a šéf agentúry Pohoda Michal Kaščák. V čase vzniku kapely mal len 13 rokov, napriek tomu bol už vtedy jedným z najvýraznejších frontmanov - a zároveň jeden z najodvážnejších, keďže kapela začínala v období komunizmu a jej piesne tento režim nevelebili tak, ako by si vrchnosť priala, preto nahrávky končili v trezoroch a na dobových blacklistoch. Určite aj táto skúsenosť Kaščáka motivuje k realizácii projektov ako je Koncert pre Ukrajinu, pretože je dôležité nezostať ticho, ak sa vo svete deje nespravodlivosť v podobe útoku na susedný štát.

Michal Kaščák, Koncert pre Ukrajinu, 27.2.2022 Zdroj: Martina Mlčúchová / Pohoda
Rovnakú skúsenosť s komunistickým režimom má aj Michael Kocáb z Pražského Výběru, ktorý bol spoluzakladeľom Občianského fóra v roku 1989 a predsedom parlamentnej komisie pre dohľad na odsun Strednej skupiny sovietskych vojsk v Česko-Slovensku. Jeho vystúpenie bolo predposledným z celého programu. Po príhovore prezidentky Zuzany Čaputovej ho uzavrel spevácky zbor Slovenskej technickej univerzity Technik pod vedením študujúcej dirigentky z Ukrajiny Veroniky Demidovich.

Prečítajte si tiež: Slovensko posiela svetu silný odkaz. Pozrite si video, ktoré vyzýva k mieru

Viac fotiek Martiny Mlčúchovej z Koncertu pre Ukrajinu

Michael Kocáb, Koncert pre Ukrajinu, 27.2.2022 Zdroj: Martina Mlčúchová / Pohoda
Hudba bola dopĺňaná projekciou v pozadí, ktorej obsahom boli výtvarné diela umelcov s protivojnovou tématikou ako aj aktuálne informácie ohľadom možnosti finančne podporiť niektorú z organizácií pôdobiacich priamo v dotknutých oblastiach.

Zhruba po dvoch hodinách sme si cez telemost vypočuli príhovor organizátora najväčšieho letného festivalu Átlas Weekend v Kyjeve, ktorý popísal aktuálnu situáciu vo svojom rodnom meste a poďakoval sa za podporu všetkým ľuďom na námestí nielen v Bratislave, ale aj ostatných mestách všade vo svete kde prebiehali podobné akcie. Ďaľšou veľmi emotívnou dokrútkou bolo video ukrajinského speváka Jurija Horodeckého ako ide v aute, oblečený v uniforme, bojovať za svoju vlasť. 

Celé podujatie prebehlo v pokojnej a mierumilovnej atmosfére. Presne takú by sme priali všetkým oblastiam, kde prebieha vojenský konflikt, ktorý si zakaždým v najväčšej miere odnesú bežní ľudia a bráni akémukoľvek progresu. Želám si, aby sme sa na koncertoch stretávali najmä z dôvodu oslavy hudby a radosti zo života a nie v neistote a s obavami o vlastnú budúcnosť.

Ako môžete pomôcť:

•  SMS s textom MAGNA na číslo 836 (10 €)
•  Prázdna SMS na číslo 837 pre Človek v ohrození (5 €)
•  Výzva Kto pomôže Ukrajine - www.donio.sk/kto-pomoze-ukrajine
•  Slovenská Magna - 
donate.magna.org/sk/ukrajina
•  Ukrajinský Červený kríž - 
redcross.org.ua
•  Slovenský Človek v ohrození - clovekvohrozeni.sk/humanitarna-pomoc/ukrajina
•  Slovensko-ukrajinská humanitárna organizácia - smespolu.org/ako-pomoct
•  Slovenská katolícka charita - charita.darujme.sk/ukrajina

Koncert pre Ukrajinu, 27.2.2022 Zdroj: Martina Mlčúchová / Pohoda
Autor: Tomáš Danišovič