Organizátori Topfestu na Slovensko už dvanásť rokov prinášajú známe zahraničné kapely, ale aj úspešných domácich interpretov. Ináč tomu nebolo ani uplynulý víkend, kedy sa sa na piešťanskom letisku predstavili Twisted Sister, Within Temptation, Arch Enemy či Stratovarius. Príjemným osviežením boli aj vystúpenia kapiel Kryštof a IMT Smile s Lúčnicou.
Škóti The Exploited mali na Topfeste vystúpiť už minulý rok. Pre zdravotné problémy speváka Wattieho Buchana však museli koncert zrušiť. Na druhý pokus to ale zvládli na výbornú. Takmer dvojhodinový set nás previedol celou diskografiou kapely, od albumu Punk's Not Dead (1981) až po Fuck the System (2003), ktorý je zatiaľ posledným v diskografii kapely, už na jeseň by však do nej mala pribudnúť dlho očakávaná novinka. Wattie má už na krku takmer šesť krížikov, minulý rok prekonal srdcový infarkt, na jeho vystúpení by ste to ale nespoznali. Srší energiou, ziape do mikrofónu a stále protestuje proti všetkému, čo mu príde do rany. Práve o tom je hardcore punk, ktorý kapela s malými prestávkami hrá už viac ako tri desaťročia.
Pop a metal v symbióze
Spestrením piatkového programu boli nepochybne českí popoví velikáni Kryštof, ktorí na Topfeste odohrali jediný slovenský koncert tohto roka. Trochu som sa obával, ako návštevníci po predošlých tvrdších koncertoch zareagujú na pop. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď sa pred koncertom začala plocha pod pódiom výrazne plniť. Kapela nakoniec vybehla na stage za veľkého potlesku pár tisíc ľudí a svoje najväčšie hity odohrala za výdatného doprovodu publika. Nechýbali skvelé skladby Obchodník s deštěm, cyRáno, Cesta, ale zaznel aj rovnomenný singel z iba pár dní starého albumu Srdcebeat. Aj napriek žánrovej odlišnosti to bol jeden z top momentov piatkového programu. Veľký podiel na tom mal najmä charizmatický frontman Richard Krajčo, ktorý behá a skáče po pódiu ako zajačik z reklamy na baterky. To ale nemá vplyv na kvalitu jeho spevu či hry na gitare.
Ani sme si poriadne nevydýchli a čakalo nás vystúpenie ďalšej hviezdy. Český pop vystriedal fínsky power metal. Stratovarius je na scéne už cez tridsať rokov. Za tento čas kapela vydala viac ako tucet štúdioviek, takže do setlistu bolo z čoho vyberať. Zazneli najmä skladby zo starších albumov (Visions, Elements, Part 1, Fourth Dimension a Infinite). Z novších vecí odzneli iba pesničky Dragons a Unbreakable z dosky Nemesis (2013). Z pripravovanej platne Eternal, ktorá vyjde už v polovici septembra, bohužiaľ kapela nezahrala nič. Páni predviedli technicky výborne zahraný koncert, ktorému ale podľa mňa tak trochu chýbala duša a lepší kontakt s publikom.
Within Temptation na Topfeste 2015
Hlavnou hviezdou večera - čo do výkonu, ale aj veľkosti publika - boli jednoznačne Within Temptation. Holanďania so sebou na Topfest priniesli nielen výborný symfonický metal, ale aj technickú dokonalosť, krásnu šou, sympatický výkon a výborný zvuk. Teda až na bubeníkov rytmičák, ktorý znel, ako keby práve zomieral. Vystúpenie bolo súčasťou aktuálneho turné skupiny na podporu albumu Hydra (2014). Nie je preto prekvapením, že práve z neho odznelo viacero skladieb. Prvá z nich, Paradise (What About Us?), bola otváračkou a speváčke Sharon den Adel pomáhala aj Tarja. Síce len na obrazovke a zo záznamu, ale aj to sa ráta.
Počas večera odzneli ešte ďalšie dva podobné duety – Dangerous s Howardom Jonesom a And We Run s raperom Xzibitom. Rozmanitosť vystúpenia doplnil aj cover Summertime Sadness od Lana del Rey, či akustická pieseň Sinéad, ktorá bola poslednou skladbou vystúpenia. Niekoľkotisícový dav si však svojim skandovaním vypýtal ešte dve skladby - Covered by Roses a Mother Earth. Po nich už nasledovalo len dlhočizné lúčenie Sharon s vďačným publikom.
Príjemné a nežné tóny symfonických Holanďanov vzápätí vystriedali brutálni a ohlušujúci (miestami až doslova) švédski melodickí deathmetalisti Arch Enemy. Na ich čele je od minulého roku modrovlasá Kanaďanka Alissa White-Gluz. S kapelou už stihla spraviť aj jeden album – War Eternal (2014), z ktorého pochádzala takmer polovica setlistu. Bez dlhých predstavovačiek a čakania sa pätica vrhla na fanúšikov skladbami Yesterday Is Dead and Gone a Burning Angel. Na striedačku potom nasledovali skladby z War Eternal popretkávané staršími vecami. Po hodine nárezu kapela rovnako náhle ako prišla, tak aj odišla, fanúšikovia však s vystúpením mohli byť spokojní. Po poslednej piatkovej zahraničnej hviezde nasledovala ešte domáca stálica Horkýže Slíže, ktorej koncert si aj o druhej v noci užilo podľa odhadu organizátorov takmer 10-tisíc ľudí.
Slabšiu sobotu vykompenzovala hlavná hviezda
Sobotný program bol oproti piatku o poznanie diétnejší. Divákov bavili najmä menej známe kapely. Poobede ale zaujali Korben Dallas, na ktorých vystúpenia sa dá vždy spoľahnúť. Potešili aj českí Support Lesbiens, či stálica slovenského hudobného neba Hex. Ich notoricky známe skladby aj novinky, ktoré nám rádiá vrývajú do šedej mozgovej kôry, sú zárukou, že sa prakticky na akomkoľvek festivale stretnú s pozitívnou odozvou. A to najmä v prípade starších piesní ako V piatok povečer či Nikdy nebolo lepšie.
Mladší účastníci sa zrejme najviac tešili na vystúpenie Hollywood Undead. Oproti Nova Rocku, kde vystúpili pred dvoma týždňami, trochu obmenili setlist. Keďže som ich videl aj tam, moje očakávania boli dosť nízko. Aj keď odhliadnem od mojich hudobných preferencií, v Rakúsku mali mať papierovo lepší koncert - väčšie pódium, teoreticky lepší zvuk a hlavne násobne viac fanúšikov. Ale mýlil som sa. Prestavaný setlist pôsobil kompaktnejšie, zvuk bol lepší, aj kapela sa mi zdala, akoby hrala s väčším nasadením. Ich fanúšikom sa asi nestanem, ale koncert som si celkom užil - spolu s asi troma tisíckami nadšencov. Silnými momentmi boli najmä skladby z ostatného albumu Day of the Dead (2015) - rovnomenný singel, Gravity, Usual Suspects, či War Child.
Twisted Sister na Topfeste 2015
Jednoznačnou hviezdou večera ale bola americká heavymetalová legenda Twisted Sister, ktorá na Slovensku vystúpila vôbec prvýkrát a bez problémov zaplnila celý areál piešťanského letiska - podľa organizátorov prišlo na jej koncert vyše 18-tisíc ľudí. Takú početnú návštevu mali na Topfeste naposledy asi len Iron Maiden. Koncert v rámci posledného turné Twisted Sister, ktoré je "naozaj posledné, nie ako Scorpions, Kiss, či Ozzy", ako poznamenal frontman Dee Snider, bol venovaný ich zosnulému bubeníkovi. A. J. Pero zomrel len pred pár mesiacmi na turné s Adrenaline Mob. Na slovenskom koncerte Twisted Sister ho preto zastúpil jeden z najlepších bubeníkov súčasnosti, Mike Portnoy (napoly stroj, napoly človek, mám chuť dodať po zhliadnutí jeho bubeníckeho umenia). Počas koncertu však Američania nezabudli ani na zosnulého spoluhráča - zrhuba uprostred koncertu zmizla skupina v zákulisí a na obrazovkách za ohlušujúceho skandovania všetkých prítomných niekoľko minút bubnoval A. J. Pero.
Koncert otvorila už tradične skladba It's a Long Way to the Top (If You Wanna Rock 'N' Roll), ktorú si Američania požičali od AC/DC. Po nej nasledovala jeden a polhodinová smršť heavy rock'n'rollu. Je až ťažké uveriť, že táto kapela je na scéne už štyridsať rokov. Spevák má 60 rokov, úplne šedivé vlasy, ale do vrecka by schoval nejedného mladého frontmana. Jeho jedinečný prejav a výborný spev, energia, ktorou priam srší, či neustále narážky na čokoľvek, čo mu práve napadne, sú výborným predpokladom na nezabudnuteľnú šou. A presne tak to vyzeralo aj na Topfeste. Snider prišiel na pódium s jedným cieľom - roztancovať všetkých prítomných. A to sa mu, bez výnimky, aj podarilo. Dokonca dostal na nohy aj VIP sekciu, z ktorej si pravidelne uťahoval.
Vrcholmi vystúpenia boli pochopiteľne dva najväčšie hity kapely. We're Not Gonna Take It zahrali v predĺženej verzii, refrén na plné pľúca ziapalo celé publikum, tak ho po skladbe pridali ešte raz. Na záver si pripravili ďalšiu hitovku - I Wanna Rock. Nadšení diváci si potom niekoľkominútovým neutíchajúcim potleskom vypýtali aspoň malý prídavok v podobe pesničky S.M.F. Musím povedať, že koncert Twisted Sister bol pre mňa jedným z najpríjemnejších prekvapení. Dokonca si dovolím povedať, že boli lepší ako Kiss, na ktorých som bol začiatkom mesiaca vo Viedni. A nepotrebovali k tomu ani žiadnu pyrotechniku, obrovské obrazovky, či megalomanské pódium s pohyblivými plošinami.
Mohlo by vás zaujímať:
Týždeň v hard & heavy: Rammstein začne na jeseň pracovať na novom albume
IMT Smile s Lúčnicou očarili aj rockové publikum
Nedeľný program už bol takmer výlučne v duchu domácich kapiel. Z nich zaujali najmä IMT Smile a ich jedinečný projekt Made in Slovakia v spolupráci s folklórnym súborom Lúčnica. Spoločne sa predstavili už minulý rok v Bratislave a Košiciach a pred týždňom na Dobrom festivale. Popovo-folklórna šou síce na festivale vyčnievala ešte viac ako Kryštof, na reakciách publika to ale nebolo cítiť. Známe hity obľúbenej prešovskej kapely popretkávané prevažne tanečnými vystúpeniami umeleckého súboru sú aj na rockovom podujatí odsúdené na úspech. Navyše, produkcia celého predstavenia na Slovensku nemá obdoby a aj v minulosti sa stretla s mimoriadne priaznivými ohlasmi.
Zhruba 15-tisíc divákov preto pred vystúpením netrpezlivo čakalo na začiatok. Po spustení plachty sa odokrylo dvojposchodové pódium s množstvom svetiel. Úvod patril tanečníkom z Lúčnice vo farebných krojoch a orchestru Zlaté husle, ktorý bol odsunutý do vedľajšej časti pódia. Už po tomto kúsku nastalo burácanie publika, ktoré plynule prešlo do radostného pokriku. To už zazneli prvé tóny skladby Opri sa o mňa, ktorú ani tak nespieval Ivan Tásler, ale skôr publikum. To dostávalo celkovo veľmi veľa priestoru, za čo sa odvďačilo hlasným spevom vždy, keď na to bola príležitosť.
Aj naďalej sa IMT Smile a Lúčnica striedali, miestami to vyzeralo, ako keby súperili o priazeň divákov. V niektorých skladbách sa ale kamarátsky dopĺňali. Zaujímavý bol aj "battle" v podobe piesne Cesty druhej triedy. Tá bola rozsekaná a na preskačku hrali jedni, potom zas druhí. Na záver ešte odznela skladba Exotika, ale aj tradičné ďakovačky. Bodkou za vystúpením bol veľkolepý ohňostroj, ktorý tak prvýkrát po rokoch nenasledoval po koncerte skupiny Kabát. Tá tento rok pod hlavičkou Topfestu odohrala na letisku v Piešťanoch samostatný koncert už v máji.
"Myslím, že krajší záver festivalu sme si ani želať nemohli. Dokonca aj dažďové mraky, ktoré nám celý víkend predpovedali, zmizli pri pohľade na tú krásu, ktorá sršala z pódia. Ďakujem kamarátom z IMT Smile, že sa dali nahovoriť na toto netradičné open-air predstavenie - verím, že to napriek vetru a zime ani raz dnes večer neoľutovali pri pohľade na tešiaci dav pod pódiom. Nedeľa sa ukázala ako krásny festivalový deň - ktovie, možno si to o rok opäť zopakujeme," zhodnotil záver festivalu organizátor Dušan Drobný.
Lúčnica na Topfeste 2015
Dvanástka úspešná aj bez áčkových hviezd
Ak mám byť úprimný, tak pred festivalom som sa trochu obával, ako ročník 2015 dopadne. Aj keď organizátori dotiahli zaujímavé mená, žiadne z nich nie je "megahviezdou", ktoré by prilákali veľa pozornosti, ako vlani 30 Seconds to Mars či rok predtým spomínaní Iron Maiden. Teraz som však tomu celkom rád. Rovnako ako mnoho ďalších fanúšikov som išiel na festival a nie na vystúpenie konkrétnej kapely.
Veľmi príjemne prekvapili Within Temptation a Arch Enemy. Vystúpenie Twisted Sister bolo skvelým zážitkom. Zabékali sme si na príjemné skladby Kryštof. IMT Smile s Lúčnicou nás zas roztancovali. Za to všetko by som chcel organizátorom veľmi pekne poďakovať. V konkurencii veľkých rakúskych festivalov to nemajú ľahké, ale aj napriek tomu sa im darí organizovať menší, ale príjemný festival, na ktorom každý rok objavím pár nových obľúbených kapiel. Preto určite pôjdem aj budúci rok. A vy by ste mali tiež.
Autor: Pavol Magic
Foto: Rado Lellák
Autorský článok bol doplnený o informácie od organizátorov festivalu, konkrétne odhady počtu návštevníkov niektorých koncertov a vyjadrenie Dušana Drobného.
Súvisiaci interpreti: Twisted Sister, Within Temptation