Hlavná stránka

>

Magazín

>

Reportáže

>

Žákovic Open ukázal slovenský hudobný kolorit

Žákovic Open ukázal slovenský hudobný kolorit

29.07.2012 - 19:19 | Martina Šimoňáková

Dvanásty ročník festivalu Žákovic Open patril len slovenským interpretom, no i napriek tomu v Trenčianských Bohuslaviciach nebola núdza o hudobnú pestrosť. Počas dvoch festivalových dní sa predstavili kapely z rôznych žánrov a návštevníci si tak mohli vychutnať jazzového Petra Lipu, metal s kapelou Čad alebo poctivý punk Zóny A.


Žákovic Open sa od iných festivalov líši najmä rodinnou atmosférou, ktorú vytvárajú organizátori, návštevníci, a tiež samotní hudobníci. Pocit, že ste u známych na návšteve v obývačke podporil tento rok ešte viac rýdzo slovenský lineup, ktorý ukázal kvality ostrieľaných mien, ale aj nové nádeje hudobnej scény.

Zóna A priniesla punkovú radosť

Dvanásty ročník festivalu Žákovic Open patril jednoznačne hudobným hviezdam, ktoré si okamžite získali publikum. Asi najväčší úspech mala punková legenda Zóna A, ktorú publikum prijalo s prvým tónom bez zbytočného zoznamovania a spoznávania. Na pódiu sa objavil Koňýk a všetci prepli do režimu Zóny A. Skupina dopriala fanúšikom svoje najväčšie hity, ktoré prinútia skákať a spievať asi každého, a tak to vyzeralo aj na Žákovici. 

Skladba Nádherná a zákerná patrila publiku, ktoré si ju poctivo odspievalo s kapelou. Spevák Koňýk sa stal v Trenčianskych Bohuslaviciach absolútnym miláčikom publika. Pesničky s neuveriteľnou mocou získať si všetku pozornosť návštevníkov boli ochutené Koňýkovými originálnymi tanečnými kreáciami, ktoré pripomínali pohyby Micka Jaggera, ale hlavne bolo cítiť medzi pódiom a publikom úžasnú symbiózu a náklonnosť. Koncert Zóny A bol presne podľa očakávaní plný emócií, krásnej slobody a radosti z hudby.

Zóna A, Žákovic Open 2012
Koník zo Zóny A - viac fotografií zo soboty na Žákovic Open 2012

Peter Lipa to s maturantkami stále vie

Hudobnú oslavu priniesol na pódium Peter Lipa so svojou kapelou. Jazzman je súčasťou slovenskej hudobnej scény už 50 rokov a jeho koncerty sú stále obrovským zážitkom. Dav prevažne mladých ľudí, z ktorých len málokto privonia k jazzu, sa zabával na hitoch z čias, keď väčšina zúčastnených nebola ani na svete. Ako zaklínadlo pôsobili slová Petra Lipu: "Chcem vás počuť spievať a vidieť tancovať." Všetci akoby museli zareagovať na jeho pozvanie a začali sa vlniť s úsmevom na tvári. 

Lipa si dobrú náladu publika na koncerte doslova vydrel, keďže bol v prvý festivalový deň len tretím účinkujúcim na hlavnom pódiu a festival mal tendenciu rozbiehať sa veľmi pomaly, možno aj kvôli veľkým teplotám. Úplnú eufóriu spôsobila skladba Maturantky, kedy mali razom niektoré dámy opäť osemnásť a dievčatá sa tešili, že o nejaký čas bude táto skladba patriť len im. Peter Lipa predviedol svoj šarm, ktorý privádzal diváka k myšlienkam, že pred rokmi ho musela nejedna dáma milovať platonicky a oddane.

Peter Lipa na Žákovic Open 2012
Peter Lipa - viac fotografií z piatka na Žákovic Open 2012

Iná Jana Kirschner a hudobné nádeje

K najväčším očakávaniam festivalu patrila aj Jana Kirschner. Vstúpila na pódium a podmanila si svojím hlasom celé Bohuslavice. Prvou skladbou zostrela všetky obavy, či ju materstvo zmenilo aj hudobne. Jana Kirschner je nádherná žena s hlasom veľkej speváčky, ktorá ukázala, že hudba ju baví. A nielen ju. Dobrá nálada sa dala vyčítať aj z tvárí jej muzikantov. Tí boli dokonca ochotní odložiť nástroje a postavili sa za mikrofón ako vokalisti.

Jana Kirschner odspievala úžasný koncert plný rôznych pocitov a hudobných farieb, čo pôsobilo na publikum čakajúce na slová "Nechcem byť žienka domáca" trošku rozpačito. Jana však oveľa radšej spievala svoje novšie skladby, ktoré sú pokojnejšie, hudobne pestrejšie s dobrými textami.  Napokon však podľahla túžbe davu a zaspievala aj jeden zo svojich najväčších hitov pesničku Modrá či exotickú skladbu Na čiernom koni. Svoje sympatie prejavili návštevníci aj potleskom, ktorým podporili Janu, keď jej vypadol text počas skladby Keby si bol môj.

Žákovic Open dal možnosť predviesť svoje umenie aj mladým kapelám, ktorá sa svojej príležitosti chopili s radosťou, čo dokázali počas vystúpení. Walter Schnitzelsson, Hugo D'Gen a veľký úspech mala aj novomestská kapela The Bright Eye, ktorá nahradila v programe projekt Kubo Ursíny a Provisorium. 

Jana Kirschner, Žákovic Open 2012Jana Kirschner, Žákovic Open 2012
Jana Kirschner na Žákovic Open 2012 - viac fotografií z koncertu

Žákovic je verný svojím tradíciám

Históriu festivalu Žákovic Open začala vytvárať skupina Hex a je s ním úzko prepojená dodnes. Ich koncert na festivale nesmie nikdy chýbať a už tradične sa predstavila i Para, ktorej vystúpenie nepatrilo práve k najlepším, ale ľudia si aj napriek chybičkám krásy ich skladby užívali. Žákovic Open je výnimočný aj tým, že sa na pódiu striedajú speváci bez ohľadu na to, k akej kapele patria. Ochota spevákov a hudobníkov si zaspievať s inou formáciou vytvára pocit, že aj samotní interpreti si festival užívajú so svojimi kolegami. Svoje vystúpenie si na festivale vychutnála aj skupina Žena z lesoparku, ktorej frontman Šarkan nám v rozhovore porozprával o pripravovanej výberovke.

Uznanie si rozhodne zaslúži aj Dorota Nvotová so svojou nepálskou kapelou. Speváčka odohrala kvalitný koncert s bandážou na krku. Dorota nám v rozhovore prezradila, že má pravdepodobne zlomenú platničku. Napriek veľkej bolesti sa však rozhodla vystúpiť na Žákovici, a aby toho nebolo málo jej bubeník mal zlomenú ruku, takže musel vynechávať prechody a bicie boli okresané. Publiku sa napriek všetkému koncert páčil aj s novými skladbami z albumu Just, ktoré tvorili veľkú časť ich programu.

Hex bol poslednou skupinou, ktorá si užila koncert bez dažďa. Nebolo isté, či vôbec Polemic bude môcť vystúpiť. O 23.15 sa spustil lejak a priestor pod pódiom zostal zaliaty vodou. No ani dážď nikomu neubral na nálade. Vo vnútri penziónu, ktorý sa nachádza v areáli festivalu, si začali návštevníci spievať ľudové piesne. Keď na chvíľu dážď utíchol a organizátori rozhodli, že Polemic bude hrať, mnohí odvážlivci sa rozhodli obetovať svoje suché oblečenie a išli sa baviť aj napriek blatu a vode. 

Návštevník festivalu Žákovic Open by mal spĺňať niekoľko požiadaviek. Mal by mať chuť zabaviť sa s priateľmi, rád hudbu a všetko ostatné sa už určite pritrafí samo. Tento rok bol slovenský a veľmi fajn.

Autorka: Martina Šimoňáková
Foto: Stanči Karellová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti