World Music Festival Bratislava sa od svojho vzniku usiluje o lepšiu propagáciu slovenskej hudby. Preto v roku 2016 prišiel s nie veľmi známou formou prezentácie, tzv. showcase koncertami. Postupne ju spoznávajú aj slovenské world music kapely, v článku si môžete prečítať, aký má na tento typ podujatí názor Ildikó Kali zo skupiny Romanika.
Pre niektorých slovenských hudobníkov má formát showcase aj negatívne konotácie. Bola to pre nich "súťaž" a akcia "len pre začínajúce kapely". Prínos a význam takýchto podujatí pravdepodobne ocení len ten, kto sa aktívne zaujíma o podobné akcie a nové formy marketingu. Zdá sa, že k zmene postoja niektorým pomohlo zažiť osobne showcase a konferenciu, ktorá je súčasťou WMFB.
Tento rok sa v rámci showcaseovej časti festivalu v bratislavskom Véčku predstavia štyri slovenské kapely. V sobotu 28. septembra vystúpi skupina Roc'hann a Trojka Zuzany Homolovej a v nedeľu 29. septembra Michal Noga Band a skupina Romanika. A práve s Ildikó Kali z Romaniky sme sa porozprávali o jej postoji a očakávaniach v súvislosti so showcaseovými koncertmi.
Prečo si zmenila názor na showcase?
Ak si dám do prekladača slovo showcase, vyhodí mi to slovo vitrína. Vitrína slúži na vystavovanie rôznych vecí. Nepáčil sa mi ten pocit vystaveného predmetu. Ak pozriem na slovo showcase ako na dvere, ktoré sa otvárajú do hudobného priemyslu, o ktorom nič netuším a môžem sa o ňom viac dozvedieť, mení to uhol pohľadu.
Ak sa chcem s kapelou posúvať, skúsenosť hrania na prehliadkovom festivale môže byť neoceniteľná. Prehliadkové festivaly fungujú inak ako bežné festivaly, ktoré chcú v prvom rade potešiť publikum. Sú kombináciou verejných vystúpení s konferenciami a seminármi, miesta, kde sa hudobníci stretávajú s hudobnými profesionálmi. Pre mňa osobne to bude prvé vystúpenie na takomto festivale a teším sa, že Romanika je medzi štyrmi vybranými slovenskými skupinami, ktoré sa ho zúčastnia.
Ako ti účasť na konferencii počas World Music Festivalu pomohla?
Pre skupinu, ktorá sa snaží vymaniť z jednostranného uvažovania a fádneho hudobného života, je prehliadkový festival cestou ako získať nový uhol pohľadu. Ak nadviažete dobrý kontakt s niekým, kto sa o vašu hudbu zaujíma, môže to pomôcť. Minulý rok som sa zúčastnila okrem iného aj prednášky Tipy a triky v digitálnej komunikácii, ktorá bola pre mňa veľmi poučná. Zistila som, čo všetko sa má urobiť ešte pred samotným vydaním albumu a mnoho iných zaujímavých vecí.
Dovtedy som si myslela, že stačí vydať dobrý album. Zároveň som si kládla otázku ako smerovať Romaniku. Ak chcem hrať, musím preukázať, že to s hudbou myslím vážne. To znamená, že samotná tvorivá hudobná činnosť, v ktorej sa cítim ako ryba vo vode, nestačí. Občas treba z vody von.
Odporúčaš showcase aj iným hudobníkom?
Zúčastnila som sa niekoľkých prednášok, stretnutí a koncertov v rámci World music festival Bratislava v minulom roku. Váhala som či vôbec pôjdem, ale nakoniec som prekonala svoj stereotypný vzorec. Bola to poučná skúsenosť. Tento festival je veľmi rozmanitý, páči sa mi, že má za cieľ, okrem iného, podporovať slovenské skupiny a predstaviť rôznorodosť slovenskej hudby. Na Slovensku nie je veľa možností živého hrania. Keďže kapela potrebuje predovšetkým hrať, medzinárodné prepojenia môžu pomôcť rozširovať hudobný priestor, kde môžu slovenské skupiny prezentovať svoju tvorbu a reprezentovať slovenskú hudbu.
Čo by sa v súvislosti s vaším vystúpením na WMFB malo diať, aby to splnilo tvoje očakávania?
Dúfam, že sa nám podarí zahrať dobrý koncert, čím by sme potvrdili, že výber Romaniky bola správna voľba. Romanika nahrala album s vynikajúcimi hudobníkmi a radi by sme prezentovali tento náš album v takej kvalite, v akej bol nahratý. V súčasnosti vystupujeme siedmi, čo je pre mnohé kluby neprijateľné vzhľadom na ich finančný rozpočet. Radi by sme prekonávali prekážky takéhoto druhu s podporou hudobnej agentúry alebo manažéra. Showcase je priestor, kde je vzácne a dôležité publikum. Môže sa v ňom vyskytnúť niekto, koho očaríme, uchvátime svojou hudbou až tak, že v naše schopnosti uverí a bude nás chcieť posúvať ďalej a vyššie.
Vypočujte si aktuálny album La Loba od skupiny Romanika:
World Music Festival Bratislava z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, partnermi festivalu sú Bratislavský samosprávny kraj, Stredoeurópska Nadácia Národné Osvetové Centrum, Véčko, Kultúrne zariadenia Petržalky, DK Zrkadlový háj, Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky, Bratislava Tourist Board, Krajská Organizácia cestovného ruchu, Taliansky inštitút a ďalší. Záštitu nad festivalom má primátor Bratislavy Matúš Vallo.
Vstupenky:
Autorka rozhovoru: Jarmila Vlčková
Foto: archív skupiny