Hlavná stránka

>

Magazín

>

Rozhovory

>

Monika Bagárová a D-Fly: Iný etnický pôvod je výhodou, dnes je hudba farebnejšia

Monika Bagárová a D-Fly: Iný etnický pôvod je výhodou, dnes je hudba farebnejšia

14.11.2019 - 17:00 | Dušan Marko

Jednu z najúspešnejších speváčok novej generácie na česko-slovenskej scéne Moniku Bagárovú zrejme nikomu predstavovať netreba. Talentovaná rodáčka z Brna zaujala ešte v prvej sérii federálnej SuperStar. Jej kúzlu podľahol aj talentovaný raper Denis Vlašič alias D-Fly, ktorý nedávno predstavil ich spoločnú skladbu Stay.


Okrem novinky, ktorá mala spolu s videoklipom premiéru pred dvoma týždňami, sme sa v rozhovore so sympatickou dvojicou zhovárali aj o tom, či svoj pôvod považujú za výhodu alebo hendikep. Monika Bagárová má totiž z otcovej strany horúcu rómsko-maďarskú krv a D-Fly hneď na prvý pohľad nie je typickým Slovákom. Narodil sa totiž v juhoafrickej Pretórii a na Slovensko sa dostal ako dieťa vďaka adoptívnym rodičom. Od troch rokov teda žije v Bratislave, dokonca ako tínedžer hrával hokej za mládežnícky tím Slovana.

Speváčka a raper v rozhovore priznávajú, že kým na Slovensku a v Česku sú vďaka svojej inakosti zaujímaví a v šoubiznise to rozhodne nie je na škodu, vo viac etnicky zmiešaných krajinách západu by si ich možno nikto ani nevšimol.

D-Fly a Monika Bagárová, 2019Foto: Karol Pružinský

Kedy ste sa navzájom začali registrovať? 

Monika: U mňa to bolo v momente, keď nás zoznámila naša spoločná kamarátka. Potom som si pozrela Denisovu tvorbu a tá sa mi veľmi zapáčila. Nadchlo ma, že pre Slovensko to je tak trochu neobvyklé, povedala by som, že až na svetovej úrovni. 

D-Fly: Moniku som samozrejme poznal už dlhšiu dobu aj vďaka SuperStar. Nikdy som však neuvažoval nad tým, že by sme spolupracovali, no pri tejto pesničke to tak nejak vyšlo. 

Prekvapilo vás niečo na tom druhom? 

Monika: Ja som tak nejak cítila, že Denis bude fajn chalan. Už pri prvom stretnutí som zistila, že to je naozaj dobrý človek. Najprv sme však obaja boli trochu hanbliví a moc sme sa spolu nerozprávali. 

D-Fly: Bol som prekvapený, aká je Monika srdečný človek, pretože je na tejto scéne už dosť dlho. Som rád, že stále je takým človekom, akým je a dá sa s ňou normálne spolupracovať. 

Ako by ste toho druhého charakterizovali tromi slovami? 

Monika: Frajer, skromný a talentovaný. 

D-Fly: Krásna, láskavá a príjemná. 

Viete si predstaviť, že by ste po skladbe Stay nahrali ďalšiu spoločnú pieseň? 

Monika: Určite áno. Teraz by to asi vhodná doba nebola, a chcelo by to nejaký odstup, rok možno aj dva. Potom by sme opäť mohli niečo spoločné vymyslieť. 

D-Fly: Spája nás spoločná lásku k hudbe, ktorú do tých pesničiek dokážeme vložiť. Určite by som do toho išiel aj nabudúce. 

Stay je v angličtine. Neuvažovali ste nad tým, že by ste využili aj slovenský alebo český jazyk? 

Monika: Myslím si, že s češtinou by so stratilo ten správny vibe. V angličtine má tá skladba vždy iný feeling. Tým, že Denis ju tak napísal a je mu angličtina blízka, ani som nad tým neuvažovala. 

D-Fly: Angličtina je môj rodný jazyk, takže v ňom píšem všetky moje skladby a nemala s tým problém ani Monika. V budúcnosti sa možno niečo v slovenčine podarí, no pri tomto songu som nad tým nerozmýšľal.


V pesničke spievate o niekom, kto vám otvoril oči. Stretli ste aj v skutočnom živote niekoho, kto vás ranil, no časom vám to pomohlo? 

Monika: Myslím si, že všetky zlé veci sú v živote na niečo dobré. Niekedy na to človek príde až neskôr, no akýkoľvek človek v našom živote nám niečo dá. Či už to je to zlé, z čoho sa človek ponaučí alebo niečo krásne a dobré, čo zostane a posunie nás ďalej. 

D-Fly: Každý máme vo svojom okruhu ľudí, ktorí nám pomôžu, keď to potrebujeme a dokážu nad nami držať tú ochrannú ruku, keď sa stratíme a hľadáme cestu späť. Ja som takéhoto človeka našiel v mojej priateľke a o nej a jej podpore je aj tento song. No myslím si, že každý sa do toho dokáže vcítiť a nájsť tam niekoho iného. 

Nebáli ste sa toho, že skladbu Stay budú ľudia porovnávať so zahraničnou konkurenciou? 

Monika: Ja som vôbec nemala čas nad tým premýšľať. Sústredila som sa na to, aby som podala čo najlepší výkon.  

D-Fly: Myslím si, že tá pesnička je dobrá a ľudia si z nej dokážu vyčítať, že to je originál a nebudú ju porovnávať s niečím iným. 

Obmedzoval vás niekedy v práci váš pôvod? 

Monika: Ja si myslím, že to je plus. V hudbe niečo takéto nehrá rolu. Dokonca si myslím, že Rómovia alebo ľudia z Afriky majú oveľa silnejšie hudobné cítenie. V Afrike od malička tancujú, majú rôzne kmene a každý má nejaký svoj rituál a tradície. U Rómov je to podobné. V minulosti cestovali po svete, hrali na hudobné nástroje a tancovali rómske tance. Dnes už tak síce nežijú, no niekde v nich to určite ostalo. 

D-Fly: Keď som bol mladší, tak to bolo ťažšie. Keď som vyrastal, tak v týchto končinách som bol jediný tmavšej pleti. Keď som hrával hokej, tak to bola ešte väčšia anomália. V hudbe to však vôbec necítim a nemyslím si, že by som bol nejako limitovaný svojím pôvodom. Skôr si myslím, že mi to pomohlo.

Monika: Aj na zahraničnej scéne tí umelci dostávajú čoraz väčší priestor a je úplne jedno, akej farby pleti sú. Predtým to tak nebolo, no teraz má tá hudba oveľa väčšie množstvo farieb.

Nemali by ste to predsa jednoduchšie v zahraničí? 

Monika: Možno ani nie. Až taký talent nemám a nikto by možno o mne ani nevedel.

D-Fly: V každých končinách to človek môže mať v niečom ľahšie a v inom ťažšie. No na Slovensku nemáme takú konkurenciu ako v Amerike alebo iných krajinách a v tom je to jednoduchšie.


Obaja máte svoj štýl a blízko k móde. Myslíte si, že je pre speváka dôležitý aj ten výzor? 

Monika: Určite áno. Ten štýl a to, ako spevák pôsobí, je veľmi dôležité. Ak to chce niekto robiť profesionálne, tak to k tomu patrí a o tom človeku to niečo hovorí. Keď sa pozriem na Denisa, tak viem, že má rád rap a hip-hop. Fakt si myslím, že aj podľa výzoru viete odhadnúť, aký človek je. Mne sa to páči, baví ma tvoriť videoklipy a vymýšľať kombinácie, ktoré si oblečiem.  

D-Fly: Myslím si, že v našej brandži je to jedna zo základných vecí. Samozrejme hlas a spev je dôležitý, no výzor je tá druhá najviac podstatná vec, na ktorú sa ľudia pozerajú. Niežeby som si na to nejako extra potrpel, no mám svoj štýl. Snažím sa, aby som nevyzeral tuctovo, ako každý druhý na ulici.

Je niečo, čo by ste si na seba nikdy neobliekli, ani keby vás stylista presviedčal o opaku? 

Monika: Asi nič vulgárne, čo by nesedelo k mojej povahe a osobnosti. 

D-Fly: Nemám také veci, čo by som úplne neznášal. Mám aj leopardie tenisky s chvostíkom, takže moc konzervatívny nie som. (smiech)

V minulosti sme sa k hudbe dostávali vďaka televízii a rádiu, dnes cez sociálne siete. Čo vy a Facebook či Instagram? 

Monika: Sociálne siete sú podľa mňa veľmi dôležité. Musí to však mať nejakú mieru a človek sa z toho nesmie zblázniť. Ja už som sa naučila, že keď som doma so svojím priateľom a rodinou, tak online niekedy byť jednoducho nechcem. A je dôležité to rozlišovať.  

D-Fly: Sociálne siete sú svojím spôsobom náš job a sú skvelé aj vďaka tomu vzťahu s fanúšikmi, ktorí nás tam sledujú. Môžeme im ukázať tú našu stránku za oponou, ktorú inak vidieť nemôžu. Baví ma to, no mám aj také momenty, kedy nič nepridávam. 

Je nejaký hudobník, ktorý vás baví práve vďaka Instagramu? 

Monika: Mám rada Ciaru. A sledujem napríklad Kim Kardashian, ktorá je pre mňa taký ten vzor, ktorý ženám udáva trendy a módu. 

D-Fly: Mal som rád 6ix9ine, ktorý na Instagrame stále robil nejakú šou a každý deň som sa tešil na to, čo to zas bude. No mám rád aj Rytmusa, ktorý niekedy tiež spraví pekné sprostosti.  

Aké máte ešte v tomto roku plány?

Monika: Ja mám v pláne nejaké koncerty. Blíži sa vianočné obdobie, kedy to zrejme býva pre väčšinu hudobníkov zaujímavé. V budúcom roku by som chcela vydať viac skladieb a videoklipov.

D-Fly: Ešte tento mesiac vydám nové pesničky. Pôjde o mixtape Hold On Package, kde bude sedem trackov. Potom v decembri ešte vydám jeden sólový videoklip.


Autor: Dušan Marko
Foto: Adam Dilej (titulná fotografia)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti