Po veľmi úspešnej sérii jednodňových indoorových festivalov v košickej Tabačke, bratislavskej Fuge a Novej Cvernovke sa organizátori rozhodli koncept Mýšačka festov posunúť na vyššiu úroveň. Z klubov a kultúrnych centier sa presúvajú do outdoorových priestorov campingu v Seredi, z pôvodného čisto česko-slovenského line-upu sa stal medzinárodný a dĺžka festivalu sa predĺžila z jedného na dva dni. Prvý ročník outdoorového Mýšačka festivalu však prináša mnoho otázok. Na niektoré z nich nám odpovedal jeden z hlavných organizátorov a autorov myšlienky Ján "Jazvec" Vedej.
Kde vznikol nápad pre originálnu sériu Mýšačka festivalov?
Bolo to celkom spontánne. My máme tie naše kapely Brizolit a Tatrofka a k tomu sme si vymysleli fiktívny label Mýšačka Recorc. Celé to bol proste taký covidový side project a joke. V undergrounde sme mali kopu kamošov, ktorí podobne ako my založili v tej dobe nejaké projekty, prípadne začali po dlhej dobe opäť tvoriť, atď. Keď už bolo jasné, že covid pomaly mizne, tak sme si s americkým predstihom (pomaly rok dopredu) naplánovali akciu, kde by sme s veľkou časťou týchto kamošov zahrali.
Ja som to vtedy pôvodne bookol ešte do maličkého klubu Kulturák s myšlienkou, že keď bude slabá akcia, tak aspoň oslávim narodky v peknej spoločnosti – vychádzalo to totižto presne na moje narodeniny. Zrazu sa však v slovenskom undergrounde začalo diať niečo šialené a nám bolo pomaly jasné, že malá akcia to zrovna nebude. Bum, pridali sme ešte pár mien, presun do Fugy a nazvali sme to Mýšačka Fest ver. 0.1312. To, že sa to vypredá takým štýlom, že ľudia sa budú otáčať na vstupe alebo sa budú snažiť preliezať plot cez Bukowskeho nám ani vo sne nenapadlo. No a tak nejak to celé vzniklo.
Open air festival je predsa len ambicióznejší projekt. Odkiaľ sa zobrala energia pustiť sa doň?
Kedysi dávno som spolupracoval s komunitou PKOTG na festivale Family Fest. Tam ma hrozne bavila celá tá atmosféra a všetko okolo toho. Bol to maličký festival, no aj ten si vyžadoval precíznu organizáciu, dramaturgiu, atď. Mňa tieto veci veľmi bavia. Vtedy som si povedal, že by som raz chcel vlastný open air festival, avšak dlho som nevedel nájsť koncept, ktorý by bol pre mňa dostatočne zaujímavý – vieš, tak, aby to bolo fakt že passion a nie iba niečo, lebo chcem.
Po tej spomínanej Fuge sme to s Mýšačkou skúsili v hybridnom indoor/outdoorovom prevedení v Novej Cvernovke a v košickej Tabačke – nech vieme, či je vôbec záujem aj o niečo väčšie a nech vychytáme všetky organizačné muchy, keďže akciu takých rozmerov sme predtým ešte nerobili. Nakoniec sme mali aj cez pár fuckupov veľmi dobré ohlasy, a tak bolo rozhodnuté, ideme open air. A dávame si na tom fakt záležať, malé Mýšačka Festy museli krívať, aby open air mohol behať, haha.
Prečo práve Sereď?
Ja tento areál poznám už cez legendárny FFUD Fest, na ktorý som sa síce nikdy nedostal, no príbehy z neho sú vždy dačo, čo v tebe rozprúdi takú tú energiu, že chcem ísť dakam na festival. Zároveň podľa predajov z minuloročných akcií je jadro našej cieľovky z Bratislavy a Trnavy, teda z miest, z ktorých je Sereď veľmi ľahko dostupná, či už autom, bajkom alebo verejnou dopravou. Tiež sú tam stromy, ktoré poskytujú tieň, a voda, v ktorej sa dá kúpať (na vlastnú zodpovednosť a iba triezvy, prosím!) – také dve veci, čo sme chceli, lebo som to mal rád práve už na spomínanom Family Feste, kým sa konal ešte v Kolárove. A v neposlednom rade je to teda zabehnutý areál, v ktorom už aj prevádzkari vedia, čo a ako, aby dobre bolo. Niečo, čo sme tiež na prvý ročník potrebovali. Inak by sme asi zošaleli. A tak celkovo je to aj ozaj pekný areál.
Všetko do seba zapadá a bude to fantastické
Ako vznikal line-up? Okrem klasických mien českého a slovenského undergroundu v ňom nájdeme aj zopár zahraničných umelcov. Keďže ide o prvú edíciu festivalu, boli to ťažké bookingy, alebo sa zahraničné mená bookovali ľahko?
Bookingy neboli ťažké, osobne sa takejto činnosti venujem už viac ako desa5 rokov a spolupracoval som aj s veľkými zahraničnými agentúrami, takže som v tom v podstate ako ryba vo vode. Ťažšie bolo zvoliť tie správne zahraničné mená, aby boli pre našu cieľovku dostatočne lákavé a zároveň pre nás finančne dostupné. Nechceli sme tam mať jedného headlinera, na úkor ktorého pôjde celý budget a tiež by sa to asi na taký malý festival nehodilo – Mýšačka funguje ako celok, nie ako jeden koncert. A tiež sa žánrovo neškatuľkujeme, tak sme chceli, aby aj pri headlineroch bolo z každého žánru dačo trocha iné. Rozpísali sme si teda sloty a potom sme to celé vypĺňali, aby tam každé jedno meno malo svoj zmysel.
Bolo jasné, že nemôže chýbať Dušan Vlk s Rudom a RNZ, ktorí sú už pre nás dačo ako rodina. Vedeli sme, že chceme Redzeda. Vedeli sme, že chceme aj kapely a aj tie viac heavy, vedeli sme, že chceme techno, atď. Taká pekná mozaika, ktorá do seba celá zapadla. Fakt sa nesmierne teším, že sa ako headline podarili práve aj Only Fire a Coucou Chloe, mená, ktoré u nás a v okolí veľmi často nevystupujú. A teším sa aj z Joe & The Shitboys, lebo návštevníkom predstavíme nejakú novú kapelu, o ktorej existencii pravdepodobne ani netušili. Ak by sa ma dakto spýtal, čo nemá zmeškať, tak poviem, že by nemal zmeškať nič. Všetko do seba zapadá a bude to fantastické.
Zapadá do seba aj organizačný tím? Museli ste ho nejak na open-air rozširovať, alebo ste zostali v podobnom počte ako pri organizácii pôvodných Mýšačka akcií?
Pôvodné Mýšačka akcie som dával dokopy v podstate sám. Na mieste sme potom na tom pracovali ako celá kapela, ale nebrali sme to nejak "profesionálne" alebo ako to povedať. Stále sme to brali tak, že stretnúť sa s kamošmi, zahrať si spolu. V podstate sme si stále neuvedomovali, že je z toho veľká plnohodnotná akcia, na ktorú ľudia chodia radi a v celkom hojnom počte. A teda trebárs napríklad na prvej edícii vo Fuge alebo potom v Cvernovke nám množstvo vecí zaobstarali samotné kluby, ktoré sme o to poprosili. Bolo to teda oveľa jednoduchšie. Pri open air sme sa k tomu ale postavili už úplne inak, ten užší tím sme štyria ľudia – ja, náš basák Fiji, moja drahá Baška a Kero z Equality Events. Na mieste sa potom samozrejme ešte rozšírime o dobrovoľníkov, vstupárov, SBS, ďalších technikov, stage managerov atď.
Chceme, aby mal festival aj peknú vizuálnu identitu
Bolo náročné ako nový festival nájsť financie a prostriedky na organizáciu?
Nastavili sme si nejaký orientačný budget podľa návštevnosti z minulých akcií a s tým pracujeme. Ide to ale celé na naše triko, všetko bez sponzorov a iných dotácií. Musíme len dúfať, že to vyjde, haha. Máme nejakých partnerov, vďaka ktorým čo to ušetríme na hospitality. Máme super technikov, vďaka ktorým máme niektoré technické veci za "kamošské ceny", bary nám rieši priamo prevádzka v areáli, atď.
Držíme to stále DIY, no zároveň chceme návštevníkom a interpretom ponúknuť aj dobrý servis. Makáme na tom ako blázni, každý deň niečo nové vymyslíme, chceme, aby mal festival aj peknú vizuálnu identitu, aby si to tam ľudia fakt zamilovali. Treba však stále myslieť na to, že je to prvý ročník a niektoré veci budeme ešte asi vychytávať. Verím ale, že sme schopní takéto veci už aj tento rok úplne minimalizovať. Staviame sa k tomu od začiatku tak, ako keby bolo vypredané. Nie, že toto doriešime podľa počtu lístkov, ale toto spravme tak, ako keby tu bolo fakt tých 1000 ľudí. A kto vie, možno bude, haha.
Kapacita festivalu je teda tisíc ľudí? Máte s Mýšačkou už teraz nejakú víziu do budúcna alebo uvidíte podľa úspešnosti tohto ročníka?
Hej, areál dovoľuje orientačne tak tisícku, aby to celé uniesol – najmä čo sa týka barov, stanového mestečka, toaliet a podobne. Do budúcna chceme určite pokračovať bez ohľadu na to, či tento ročník vyjde aspoň na nulu alebo nie. Ambíciu zväčšovať sa ale zatiaľ určite nemáme. Každopádne uvidíme, čo prinesú ďalšie ročníky, možno to na nás príde.
Čím je Mýšačka fest zaujímavý pre človeka, ktorý s originálnymi Mýšačka fest akciami nikdy nemal skúsenosť?
Tá komunita, tá atmosféra. To, že zrazu sme tam všetci ako jedna veľká rodina. Je to také klišé, ale fakt sa tam tak cítime. A kopa skvelého programu, ktorý človeku nedá vydýchnuť. Nie su tam žiadne hluché miesta, každý si nájde to svoje. Spätne od ľudí z minulých akcií dostávame nekonečné množstvo lásky, dokonca správy, že Mýšačka sú zážitky na celý život. Presne preto to robíme, a presne preto by tam mal každý ísť.
P.S.: Zaujímavý je určite aj náš kameraman Rasťo Fabian, pretože debilnejšie otázky ľudia nedostanú na žiadnej inej akcii.
Komu by si teda odporučil navštíviť Mýšačka Fest?
Všetkým. Poďte, spravíme si to pekné!
Autor: Matej Žofčín