Aktivity, neprinášajúce zisk, sú undergroundovým kruhom dobre známe. Výnimkou nie je ani vydavateľstvo Tryzna Production, ktorému sa v roku 2012 podaril husársky kúsok - vydať oficiálny tribute album "In Honour of Icon E", venovaný nórskej legende Emperor. O ňom a ďalších veciach sme sa zhovárali s Khoryvom.

Bolo v začiatkoch vašim zámerom špecializovať sa na určitý druh hudby alebo ste pripúšťali možnosť väčšieho rozptylu? Ako sa vám v tomto smere darilo počas vašej existencie?
 
Hudobným základom Tryzna Production bol od začiatku jednoznačne black metal. Postupom času sa hudobný záber rozšíril aj o ambient a nakoniec sme sa dostali svojim posledným vydaním aj do death metalovejších vôd.  

Vyberali ste názov pre vydavateľstvo podľa starého slovanského rituálu alebo má nejaký iný konkrétnejší význam?  

Ako správne dedukuješ, názov vychádza zo staroslovanského základu, ktorý bol spájaný hlavne s pohrebnými rituálmi. V období vzniku Tryzna Production sme sa zaoberali neopohanstvom a pôvodnou predkresťanskou pohanskou kultúrou na Slovensku. Dôvod vzniku vydavateľstva bolo podporovať domácu scénu s dôrazom na pagan black metal. To pre nás znamenalo vydávať, podporovať a šíriť hudobný materiál tohto zamerania.  

Je známe, že začiatky vždy bývajú pekné, no zároveň náročné. Ako sa na to pozeráš s odstupom času?     

Popravde, s veľkou nostalgiou. Keď si predstavím, ako sme zháňali financie, riešili grafické stvárnenie obalov, prvé verzie stránok, vzájomné kontakty so zahraničím a s domácimi skupinami či labelmi. Je to veľa príjemných spomienok a hlavne skúseností, ktoré sme pri tomto projekte získali.  

Prvé štyri vydané počiny na oficiálnej stránke prezentujete vo forme CD-R alebo MC. Máme tomu rozumieť, že išlo o poloprofesionálne vydania? Čo zaujímavé by si o nich vedel povedať?  

V prvom rade treba brať do úvahy, že black metalový underground na Slovensku je pomerne úzka komunita. Nie je tu vybudovaná tak, ako napr. v severských štátoch. Je tu istý počet skalopevných poslucháčov, ale to sa bavíme skôr o desiatkach ľudí než stovkách alebo tisícoch. Preto CD-R, keďže na lisované CD tu nebol odber a zároveň šlo o úplné začiatky, preto sme zvolili túto lacnejšiu verziu. Tie sme sa však snažili spraviť na takej úrovni, aby sa vyrovnali profi vydaniu. Išlo o limitované počty 100 kusov, ktoré sa v krátkej dobe od vydania rýchlo vypredali. Z prvých vydaní išlo o demo materiál slovenskej atmosferickej black metalovej skupiny Aeon Winds, ktorá momentálne pripravuje split s nórskou black metalovou legendou Troll (Nagash z exDimmu Borgir), ambientový split album Karpathia/Igric/Perterricrepus a bočný projekt Černoroga (Ancestral Volkhves), Warxath. V prípade MC išlo o vzájomný projekt s dnes už neexistujúcimi Suicide Taste Production - split album Evil/Korium.


Myslím si, že všetky negatíva a ťažkosti firmy úplne vyvažuje existencia tribute albumu jednej z najdôležitejších black metalových skupín, nórskej legende Emperor. Čí to bol vlastne nápad, podujať sa na takýto náročný projekt?  

Myšlienka vznikla niekedy v roku 2010 a jej autorom bol Svarthen zo skupiny Aeon Winds. Príde mi to logické, keďže nepoznám nikoho, komu by bola táto nórska kapela bližšia. Spolu s Nocturnalom zo skupiny Concubia Nocte, ktorý sa chopil manažovania a Wolkognivom z grafického štúdia Folkingrimm art, ktorý urobil celú grafickú stránku projektu, sme dali hlavy dohromady a do dvoch rokov sme mali projekt vonku.  

Ako ste postupovali pri výbere kapiel a špeciálne pri vybavovaní autorských práv? Riešili ste to výlučne len u Candlelight?

Výber kapiel sme spoločne predebatovali prv, než sme ich oslovili. Snažili sme sa získať na palubu známe mená, ale taktiež skupiny, ktoré sa dostávajú do popredia, avšak stále vychádzajú z poctivého undergroundu. Aj keď sme výber skladieb nechávali na kapelách, snažili sme sa celkový playlist trochu korigovať na to, aby sme na tomto projekte mali nielen staršiu, ale i novšiu tvorbu Emperoru. Z tých väčších zúčastnených kapiel spomeniem nórske Taake, nórsky Troll, nórsky Svartalv (člen kultového zoskupenia Gehenna a live člen Satyriconu), nórsky vikingský black Helheim, švédsky Setherial, švédsky Demonical (exCentinex), fínska Horna, taliansky black thrash z 80. rokov Necrodeath (distribuovaný v 90. rokoch Euronymom v jeho predajni Helvete), či poľský Crionics. Zároveň sme pretlačili na tento projekt aj tri slovenské skupiny a to Infer, Ancestral Volkhves a Karpathia. Celý flyer k projektu si môžu čitatelia pozrieť tu.

Čo sa týka práv, so Samothom z Emperoru komunikoval Nocturnal, ale keďže sa licencovania a spolufinancovania tohto projektu chopil Candlelight, finančný aspekt produkcie mali na starosť už oni.  

Podarilo sa vám skontaktovať s bývalou vedúcou osobnosťou kapely, Ihsahnom? Ak áno, o čo konkrétne išlo? Ako reagovali napr. na finálnu verziu CD?  

Áno, podarilo. Cez Mortiisa sme dostali kontakt na Samotha, s ktorým sme ohľadom Tributu všetko preberali. Zároveň si finálny produkt vypočul aj Ihsahn a obaja mu dali zelenú. Pointa bola tá, že nemali nič proti tribute albumu, avšak nám šlo o to, aby sme ho mohli nazvať "oficiálnym" tribute albumom a na to sme potrebovali ich súhlas. Po vypočutí albumu nám tento súhlas Samoth aj Ihsahn dali, takže môžme povedať, že sme urobili prvý oficiálny tribute skupine Emperor "posvätený" samotnou kapelou.  

Viem, že tento album zožal pozitívne ohlasy, ale našli sa aj ľudia, ktorí vám niečo vyčítali? Koľko kusov ste zatiaľ dokázali predať?  

Na predaj by sme sa museli opýtať Candelightu, keďže túto vec majú pod palcom oni. Samozrejme sme ale dostali počet CD na domáci predaj. Na naše pomery sa tribute predával adekvátne. A hej, máš pravdu, ohlasy boli pozitívne, mali sme niečo cez 60 recenzií po celom svete. Samozrejme sa našla aj kritika. Pre mňa a Nocturnala bolo veľmi zaujímavé sledovať celý tento proces. Keďže názory sa značne líšili. Pri tej istej skladbe sa našli ľudia, ktorí vyčítali až príliš konzervatívny prístup, čize nie príliš veľký rozdiel od originálu a zároveň sa našli ľudia, ktorí to zas kvitovali. Osobne nás tešili oba pohľady na vec. Nedá sa samozrejme vyhovieť všetkým, ale ľudia komentovali a vyjadrovali svoje názory, čo si myslíme, že je to najpodstatnejšie.

Ako ste spokojní s CD-čkom, čo sa týka zvuku, obalu, bookletu, masteringu a produkcie?  

My sme veľmi spokojní. Zoberme si to tak, že každá skupina má na tomto projekte profi produkciu. Ak nie úplne čistú po zvukovej stránke, tak stále profi blackovú či deathovú produkciu. Dokonca tu hosťujú rôzne popredné osobnosti z metalovej scény, ako napr. Ivar Bjørnson z nórskeho Enslavdu v skladbe Taake na gitare a Attila Csihar z Mayhemu v tej istej skladbe na vokáli alebo Masha Arhipova z ruskej Arkony v čistých spevoch slovenskej/rusnáckej skupiny Ancestral Volkhves. Celkový mastering robilo kultové švédske štúdio Necromorbus, známe produkciou albumov od Watainu, Funeral Mistu, Setherialu, Centinexu, Demonicalu, či iných primárne škandinávskych blackových a death metalových spolkov.

S bookletom sme si dali veľmi veľa roboty, aby bol čo najreprezentatívnejší a nech sú všetky participujúce skupiny spokojné. Pre Nocturnala bolo osobným zadosťučinením poďakovanie Samotha z Emperoru za Tribute, oslovenie popredného blackového a deathového britského vydavateľstva Candlelight records, mail od Hoesta z nórskej blackovej skupiny Taake, ktorý napísal, že sme urobili perfektnú robotu, či vyjadrenie Sverkera Widgrena z Demonicalu (spolumajiteľ spomínaného štúdia), ktorý povedal: "Bolo mi cťou a radosťou pispieť skladbou Demonical a masteringom celého albumu v štúdiu Necromorbus. Len málo tributných dosiek ponúka vyšší štandard, ak také vôbec existujú." Myslím si, že sa nám teda podarilo v zahraničí reprezentovať Slovensko v dobrom svetle.  


Nemal si niekedy strach z toho, že tie kapely sa chytajú, dá sa povedať, neprekonateľného materiálu? Viem, že nešlo o prekonávanie originálnych verzií, ale predsa len, aké to boli pocity?  

Samozrejme, že ide o neprekonateľný materiál, ale to nie je podstata pri tribute albume. Išlo o prejavenie úcty z našej strany vytvorením takéhoto projektu. Každá kapela dala do toho maximum. My sme zas dali do toho dva roky tvrdej práce a sme veľmi radi, že to vypálilo tak, ako to vypálilo. Lepšie, si myslím, ani nemohlo.  

Skús nám povedať, ako došlo k zverejneniu príspevku o tomto albume v nórskej televízii. Našli sa aj iné významné zahraničné médiá?  

Keďže sme podpísali zmluvu s Candlelightom, promo mali na starosť oni. Rozhodili to po celom svete, konkrétne cez svoju distribučnú sieť nazvanú Plastichead, ktorá je jednou z popredných. Následne sa nám ozval redaktor z nórskej televízie NRK, čo je obdoba slovenského TA3, a dal nám tri menšie otázky týkajúce sa tohto tributu. Okrem nás dostalo obdobné otázky ešte jedno vydavateľstvo, ktoré s nami robilo paralelne tribute ďalšej norskej kapele Enslaved. Konkrétny článok v angličtine nájdete tu.

A áno, bolo ešte zopár rozhovorov. Jeden nemecký, jeden kratší v Rusku, v českom Sparku a jeden na českom webzine zvanom Mortem zine (na jeho konci si v prípade záujmu môžu čitatelia prečítať aj jednotlivé názory participujúcich skupín preložené do češtiny).

Medzi novinkami máte zaradené dve skladby od Concubia Nocte, plánujete im vydať v budúcom roku plnohodnotný album?  

Áno, toto EP si môžu poslucháči zadarmo stiahnuť na našej adrese www.tryznaproduction.sk. Ďalšie vydanie momentálne neplánujeme, no Concubia Nocte plánuje v tomto roku vydať nový materiál v podobe split albumu so slovenskou skupinou Aeon Winds, ktorý vyjde v poľskom vydavateľstve Eastside Records.  

Ako ste prišli na myšlienku, že dáte dohromady kompiláciu (Slovak Metal Compilation, 2013) starších a novších skladieb, pochádzajúcich z rôznych albumov black a death metalových slovenských kapiel? Čomu bol podriadený výber?  

Chceli sme najmä podporiť domácu scénu a tak, ako v prípade tributu, ukázať v zahraničí, že aj na Slovensku dokážeme robiť kvalitnú metalovú muziku. Preto sme urobili malý prierez slovenskou black a death metalovou scénou. Primárne sme nevyberali známe slovenské metalové kapely, keďže sme chceli poukázať a spropagovať pomerne zabudnuté, avšak kvalitné, slovenské undergroundové spolky. Tento projekt sa dá tiež zadarmo stiahnuť v digitálnej podobe z našej stránky a ak by niekto mal záujem o fyzické CD, radi ho pošleme zadarmo, keďže išlo o neziskový projekt.  

Zvlášť oceňujem nápad predstaviť mladšej generácii spolky, ktoré sa zaslúžili o výzor dnešnej scény. Dnes si už len málokto spomenie na Amorbital, Dehydrated, Ravenarium, Mystic Death či Apoplexy, aj keď išlo o vynikajúce kapely s vcelku originálnym rukopisom. Je kapela, ktorú si na kompilačke chcel mať, ale nepodarilo sa?  

Diky moc za uznanie, presne o to nám išlo. Predstaviť aj staršie slovenské skupiny, ktoré sú zapadnuté prachom avšak stále našlapané a odzrkadľujúce poctivého ducha undergroundu. Popravde ti poviem, že nie je kapela, ktorú by sme nejak nutne chceli mať na tomto projekte a nevyskytla sa na ňom. Tie, ktoré sme oslovili, veľmi rady dali súhlas a musím sa im takýmto spôsobom poďakovať za skvelú spoluprácu. Tento projekt išiel vážne ako po masle.  


V súvislosti s vydaním nových albumov Evil a Algor sa hovorí o oživení slovenského black metalu, o ktoré sa pričinil label Hexencave Productions. Aké sú vaše vzťahy s touto firmou?  

Osobne si myslím, že priateľské. Distribučne sme spolupracovali už v minulosti, konkrétne v prípade titulov Algoru a tributu Emperoru. Spolupracujeme aj v súčasnosti, keďže Mysticus distribuuje kompiláciu Slovak Metal Compilation. Mysticusa považujeme za jedného z pionierov slovenského blacku. Berieme ho ako človeka, ktorý sa snažil o oživenie black metalovej scény už v počiatku a to v rokoch 2001 až 2002, konkrétne podporou skúpin ako Hromovlad, aktivitami s Mater Slavorum, Krutoslav Production a momentálne Hexencave Prod. Čo sa týka oživenia scény, osobne si myslím, že po roku 2009 tu bolo určité vákuum, avšak teraz slovenská black metalová scéna znova ožíva a pripravujú sa nové veci. Čo viem, po novom albume Algoru čoskoro prichádza druhý album Evil a zároveň Concubia Nocte chystá spomínaný split spoločne s Aeon Winds, takže sa je určite na čo tešiť.  

Aké sú plány firmy v roku 2014? Existuje interpret, s ktorým by ste chceli podpísať zmluvu?  

No momentálne neplánujem žiadne vydania, keďže Tryzna Production pôjde na dlhšiu dobu k ľadu. Dôvod je ten, že momentálne nemám dostatok času venovať sa vydavateľskej činnosti naplno. Búducnosť je však otvorená a je možné, že Tryzna Production nepovedala svoje posledné slovo. Naša oficiálna stránka bude do niekoľkých mesiacov offline, ak by však niekto mal záujem o CD Tributu Emperor, nech kľudne píše na mail: concubia@gmail.com. Zároveň v prípade akýchkoľvek otázok sa môže ktokoľvek obrátit na túto mailovú adresu.  

Ak som na niečo zabudol, máš slovo...  

Ďakujeme veľmi pekne za možnosť vyjadriť sa na vašom servri. Želáme veľa zdaru do budúcnosti!      

P. S. Medzi otázkami sa objavil i dotaz na kedysi veľmi aktívne slovenské black metalové hnutie UBMR, no predstavitelia Tryzna Production sa necítili byť dostatočne kvalifikovaní, aby sa k tejto téme vyjadrili. Napriek tomu si myslím, že rozhovor je nabitý informáciami a spoločne môžeme zaželať firme hlavne to, aby sa jej dočasný spánok nezmenil na trvalé ukončenie činnosti. V tomto prípade by išlo o veľkú stratu.

Autor: Marek Danko
Foto: Tryzna Production

Súvisiaci interpreti: Emperor