Zakúpiť si lístok do akéhokoľvek mesta, kde Mária Čírová vystúpi v najbližších týždňoch so svojím vianočným repertoárom, je takmer nemožné. Jej turné Moje Vianoce 2023 bolo totiž už krátko po spustení predaja beznádejne vypredané.
Jedna z najpopulárnejších slovenských speváčok vyráža za fanúšikmi v predvianočnom období každý rok. Napriek tomu o rutine nemôže byť reč – k vianočným koncertom pristupuje maximálne zodpovedne a svedomito, a tak aj tentoraz na ich príprave pracovala bezmála rok. Odmenou je enormný záujem fanúšikov, ktorí si už bez jej vianočných skladieb najkrajšie sviatky roka nedokážu predstaviť.
V rozhovore sa dozviete:
- kedy sa v rodine Márie Čírovej po prvý raz objaví vianočná nálada,
- koľko ľudí sa podieľa na príprave jej vianočného turné,
- aký dlhý čas zaberie samotná príprava,
- čo býva pre ňu a jej manžela pred začiatkom turné obzvlášť dôležité,
- podľa čoho vyberajú mestá, ktoré navštívia,
- ako s odstupom času hodnotí online vianočné koncerty, ktoré robila počas pandémie,
- aký priestor dáva počas vianočných koncertov svojim starším deťom,
- čo sa jej spolu s tímom spolupracovníkov doposiaľ nikdy nepodarilo,
- čím sa vianočné sviatky pre Kachútovcov definitívne končia.
Mária, kedy vo vašej rodine, a to aj vzhľadom na blížiace sa vianočné turné, začínajú Vianoce? Vy zrejme vianočnú atmosféru prežívate podstatne skôr.
Je to pravda, Vianoce u nás začínajú oveľa skôr. Dokonca skôr než v obchodných domoch. A to som si kedysi ako dieťa myslela, že načo tak zavčasu začínajú s výzdobou, veď Vianoce sú až 24. decembra. A teraz sa mi to vrátilo. (úsmev) Samotné turné riešime celý rok, čiže v momente, keď končíme aktuálne vianočné koncerty, plynulo prechádzame do príprav na nasledujúci rok. Vianočné vizuály či nové nahrávky sa pravidelne pripravujú v lete, čo je dosť zaujímavé. A potom s výzdobou a záverečnou prípravou štartujeme v októbri. No deti si to vážia, veď prežívajú toto nádherné obdobie oveľa dlhšie, ako sme ho mali my s manželom v detstve.
Keď sme spolu pripravovali rozhovory k vianočným vystúpeniam v uplynulých rokoch, netajila si, že najmä tie "pandemické" si prežívala ozaj ťažko. Okrem iného ti chýbala spätná väzba od fanúšikov. S odstupom času, je niečo, čím ťa tá doba predsa len obohatila?
Ako rada hovorievam, všetko nám nakoniec poslúži v náš prospech, aj keď to v daný moment možno nevidíme. Počas pandémie to spočiatku vyzeralo veľmi zle, zrušili sa nám všetky akcie, zo dňa na deň sme prišli o všetky príjmy, ale na druhej strane sme v našej rodine vyskúšali úplne iný životný štýl. Boli sme stále spolu, väčšinu ovocia a zeleniny sme si dopestovali, mali sme sliepky a teda aj domáce vajíčka, veľa sme si spolu varili a piekli, na sociálnych sieťach sme všetci spolu kváskovali a robili úžasné chlebíky. Nakoniec sme sa rovnako vynašli aj s našimi tradičnými vianočnými koncertami a urobili sme dva nádherné online koncerty. Samozrejme, spätná väzba pri živých hraniach je niečo úplne iné, ale v rámci možností v danom čase sme urobili maximum a dostali sme tiež kopec krásnych reakcií.
Skúsme sa pozrieť na vianočné turné Márii Čírovej v číslach. Koľko ľudí ti pomáha s prípravou, koľko času denne tráviš jeho prípravou, koľko piesní odznie, koľko hostí na koncertoch vystúpi, a podobne.
Tieto čísla budú naozaj iba orientačné, ale na príprave sa podieľa zhruba 50 ľudí. Na samotných koncertoch sa na pódiu podľa veľkosti sály striedame v počte od 16 do 33 osôb. Počet skladieb sa nám tiež pohybuje podľa situácie od 15 do 18. Posledné mesiace pred koncertmi, čiže október a november, sa prípravám na turné u nás doma venujeme úplne každý deň. Popri tom musíme stíhať našu normálnu prácu a deti. Tie štyri posledné mesiace v roku bývajú u nás vždy nesmierne náročné. Asi aj preto sme si zvykli plánovať na celé leto voľno.
Tvoje deti sa stali neoddeliteľnou súčasťou vianočných koncertov už v predchádzajúcich rokoch. Môžeš nám prezradiť, či tomu bude rovnako aj tento rok, prípadne, či sa ich hudobná úloha ešte rozrastie?
Samozrejme, aj tento rok budú naše staršie deti Hugi a Zoe súčasťou koncertov. Ich úloha zostáva v podstate nezmenená. Zoe niekoľkokrát počas programu zaspieva a Hugi hrá na klavíri v približne troch skladbách. Sme radi, že si môžu v tak mladom veku vyskúšať pocit zodpovednosti a prežiť aj tú potrebnú trému pred vystúpením. Ak by sa v budúcnosti chceli venovať nejakému druhu umenia profesionálne, tieto skúsenosti a zážitky budú pre nich prínosné a myslím si, že i nezabudnuteľné.
Čo ako umelkyňa, no najmä ako matka cítiš, keď vidíš svoje deti, ako ťa hudobne sprevádzajú na koncertoch, ktoré patria k najväčším highlightom tvojho umeleckého roka? Okrem hrdosti.
Pre nás oboch ako rodičov je to neskutočne krásny a dojímavý pocit vidieť naše deti stáť pri nás na pódiu a vystupovať spolu s nami. Keď sa na nich pozriem, uvedomujem si, ako ten čas rýchlo letí. Veď len nedávno sme si jedného aj druhého priniesli domov z pôrodnice. Zdá sa mi to ako zázrak, že teraz sú našimi parťákmi a čochvíľa i rovnocennými partnermi v našej práci.
Tento rok sa predstavíš až v pätnástich slovenských mestách. Podľa čoho si si vyberala jednotlivé lokality?
Lokality sú každý rok v dvoch kategóriách. Na jednej strane sú tu stálice, čiže mestá, kde sme nevynechali koncert ani jeden rok. Tie sa snažíme zaraďovať pravidelne, ľudia v týchto mestách s tým tak trošku aj rátajú. Máme tam naozaj stabilné a krásne publikum – našu vianočnú rodinu, za čo sme nesmierne vďační. Avšak, snažíme sa pridať aj miesta a mestá, kde sme doposiaľ nehrali, prípadne ich dlhší čas nenavštívili.
Bez čoho sa tvoje vianočné koncerty nezaobídu? Na čo si ako umelkyňa potrpíš, aby ťa nič nevyrušilo a mohla si sa naplno sústrediť na dokonalú šou?
Akonáhle sa koncerty rozbehnú, už nie je čas nič meniť, respektíve zabezpečovať. Ani by to nebolo dobré. Vtedy sa už len necháme unášať atmosférou a venujeme sa koncertom samotným, aby sme si ich všetci aj s divákmi užili čo najviac. Pochopiteľne, počas turné musíme dodržiavať presný harmonogram presunov a prísnu disciplínu denného režimu. Spánok, hlasový kľud a aj určitá prevencia pred možnosťou ochorieť, sú toho dennou súčasťou. Čiže, ak sa o niečo každoročne snažíme, je to čo najlepšia príprava – jednak organizačná, ako aj naša osobná. Minimálne my dvaja s Maroškom musíme byť pred začiatkom turné v dobrej fyzickej i psychickej kondícii.
Keď už sme pri tej dokonalosti. Naozaj mávaš všetko do detailov pripravené alebo aj tu ponechávaš aspoň minimálny priestor pre improvizáciu?
Koncert je do veľkej miery pripravený, všetci vieme, čo budeme hrať, v akom poradí, čo sa v akej skladbe udeje. Ale každý koncert je predsa len niečím jedinečný a výnimočný. Ja som veľmi spontánny človek a moji muzikanti ma za tie roky poznajú. Vedia našťastie okamžite reagovať, ak sa rozhodnem počas koncertu čokoľvek zmeniť či improvizovať. (úsmev)
Tvoje vianočné koncerty končia 20. decembra. Býva pre teba niečím špeciálny prvý a potom posledný vianočný koncert?
Určite áno, prvý aj posledný koncert v rámci turné majú vždy nezabudnuteľnú atmosféru. Myslím, že aj diváci to vnímajú podobne. Prvý koncert býva pre nás všetkých spojený s určitou nervozitou, ale aj krásnym očakávaním a vyvrcholením niekoľko mesiacov trvajúcich príprav. A posledný je zas rozlúčkový, s nádychom nostalgie. Vždy si hovorím, že po poslednom koncerte by sme si mohli celý štáb, komplet všetci zainteresovaní, spolu vyraziť na vianočné trhy a nejako to osláviť. Ale ešte sa to nepodarilo.
Kedy a čím sa v rodine Kachútovcov vianočná atmosféra definitívne končí? Sú to, ako vo väčšine domácností, Traja králi, alebo si toto sviatočné obdobie radi predĺžite?
U nás doma si nechávame vianočnú výzdobu približne do polovice januára. Hoci, už sa nám stalo, že sme ju mali až do konca januára. No taká tá ozajstná vianočná atmosféra končí spolu s prázdninami, čiže približne v období Troch kráľov. Akonáhle deti začnú chodiť v novom roku do školy, štartuje klasický režim cez rok a naša vianočná rodina sa postupne preladí na bežné povinnosti, radosti a starosti.
Autorka: Danka Šoporová