Festival Beseda rozkrýva dramaturgiu tohto ročníka a k skôr oznámeným menám, ako Buty, Dva alebo Vojtik pridáva ďalšiu várku hudobných objavov i etablovaných projektov. Program rozšíril rešpektovaný americký hudobník Alan Sparhawk, londýnska popová senzácia Ebbb a britská artrocková šestica Ugly. Žánrovú pestrosť a angažovanosť akcie podčiarkujú aj novo ohlásené české a slovenské mená: WWW, Martina Trchová, Barbora Hora, Dominik Prok, Viktor Ori, Madhouse Express, Ghost of You, 50m Znak či Hihihahaholky. 32. ročník festivalu sa koná 1. a 2. augusta v Tasove pri Veselí nad Moravou.
Zo zahraničných interpretov tento rok patrí k najvýraznejším menám Alan Sparhawk. Po uzavretí kapitoly svojej kultovej kapely Low sa rozhodol pokračovať v hudobnej dráhe pod vlastným menom. Jeho sólová tvorba čerpá zo slowcoreových koreňov, pričom sa stále viac ponára do experimentálneho zvuku a elektronických aranží.
"Sparhawkov hlas na albume White Roses, My God, vydanom v labeli Sub Pop, je zahalený v auto-tune efektoch a obklopený industriálnymi textúrami. Napriek tomu možno v jeho tvorbe nájsť záblesky nádeje a hľadania nových začiatkov, čo považujem za silnú tému aj v kontexte súčasného sveta," hovorí riaditeľ festivalu Pavel Uretšlégr.
"Brian Wilson skrížený s Death Grips," tak opisuje svoj zasnený alternatívny pop londýnska trojica Ebbb. Jeden z najväčších objavov miestnej scény posledných rokov vydáva na Ninja Tune a koncertuje po boku kapiel ako Black Midi alebo Squid. Minuloročné debutové EP All At Once ich katapultovalo medzi senzáciami roku 2024.
K ospevovaným novým britským menám však patrí aj šestica Ugly. Tá dômyselne kombinuje art rock s folkovými melódiami a nevšednými vokálnymi harmóniami, ktorými nadväzuje na chorálovú hudbu šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov. Britská tlač ich porovnáva s Mars Volta alebo Everything Everything.
Najsilnejšie obsadenou sekciou na Besede je súčasná nezávislá česká scéna. WWW si odjakživa razili vlastnú cestu, ďaleko od hlavného prúdu domáceho rapu. Ich posledná platňa Zasej obojky a sklidíš psy potvrdila status tria Sifon, Milesa a Lubomíra Typlta ako jedného z najzásadnejších projektov čskej alternatívy. S celou kapelou dorazí pesničkárka Martina Trchová, ktorá na svojom novom albume 90% štěstí prepája folk a indie pop.
50m Znak prinesú punkovú energiu pretavenú do premyslenejšej formy emo hardcoru – kapela vznikla spojením hudobníkov z Cardo&Decumanus, New/Old, Or, Just for Being a Protijed. Ghost of You privezú svoj inovatívny indie rock, zatiaľ čo Madhouse Express sa ponorí do hlbín kozmickej psychedélie, v ktorej sa voľne pohybujú aj Ginger Wizard & The Peter Jacksons. Rap plný irónie, humoru a nekompromisnej sebareflexie ponúknu Hihihahaholky – duo speváčok, raperiek a performeriek Aleny Novotnej a Štěpánky Todorovej. V pláne je tiež vystúpenie songwritera Zapomělsem, pesničkárky Barbory Hory, projektu Čáry života a už skôr ohlásení Buty, Dva, Sýček, esazlesa, Nivva či Severní nástupiště.
Významne zastúpená bude v Tasove aj slovenská scéna, ktorú v prvej vlne oznámených mien reprezentovali Vojtik a Erika Rein. K nim sa pridáva Dominik Prok, bratislavský pesničkár, ktorý už predtým zaujal ako člen kapely 52 Hertz Whale. Jeho intímne piesne z debutového albumu There is no rescue mission, we are safe odkazujú svojim názvom na dystopickú ságu Station 11 o konci civilizácie. "Prokove piesne rovnako ako náš festival prinášajú závan optimizmu v neistých časoch," dopĺňa dramaturgyňa festivalu Kač Fišer. Podobné ladenie má aj tvorba Viktora Oriho, ktorý dlhé roky pôsobil ako spevák a gitarista rockového tria Shallov. Jeho album Lepsie nebolo nikdy dobre nebude podáva surový obraz dnešného sveta. "Jeho texty sú miestami cynické, ale vždy nesú silný apel na akciu a potrebu zmeny," uzatvára Pavel Uretšlégr.
Tridsiaty druhý ročník Besedy (u Bigbítu) sa uskutoční 1. a 2. augusta v Tasove pri Veselí nad Moravou. Svojho zástupcu medzi piatimi desiatkami programových položkami na festival opäť dovezie aj Štartér Radia Wave. Chýbať nebude miestny folklór a ďalší umelci vystúpia aj v rámci ostatných programových blokov, Súťaže pesničkárov a tzv. Apollónove návštevy.
Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Zdeněk Neusar.