Hlavná stránka

>

Správy

>

Významný slovenský skladateľ Peter Machajdík má dnes 60 rokov

Významný slovenský skladateľ Peter Machajdík má dnes 60 rokov

01.06.2021 - 09:30 | redakcia

Na viacerých miestach sveta zaznejú v najbližších týždňoch hudobné diela slovenského skladateľa Petra Machajdíka pripomínajúce jeho životné jubileum. Podľa štatistík patrí v zahraničí medzi najhranejších slovenských autorov. Prečítajte si viac o jeho živote a tvorbe.


Originálny a úspešný slovenský skladateľ Peter Machajdík sa narodil 1. júna 1961 v Bratislave, kde aj vyrastal. Ako šesťročný začal hrať na klavíri, neskôr na gitare a vo veľmi mladom veku sa venoval i komponovaniu. V rokoch 1980-1986 študoval na Vysokej škole ekonomickej (dnes Ekonomická univerzita) v Bratislave. Na štúdium kompozície na bratislavskej Vysokej škole múzických umení (VŠMU) ho v 80. rokoch neprijali, pretože "koncept jeho vtedajšej tvorby bol silne ovplyvnený západnou avantgardou".

"Na kompozíciu som sa nedostal. Prišiel som na prijímačky so skladbou pre starý preparovaný bicykel. Keď som ju tam predviedol, páni profesori len neveriacky pozerali. Neviem, kto tam vtedy presne sedel, lebo som nikoho z nich nepoznal," uviedol Machajdík v rozhovore pre časopis Hudobný život. Až po rokoch sa dozvedel, že by ho bol prijal za svojho študenta profesor Vladimír Bokes, on sám však nemal v tej dobe "na ružiach ustlané".

Machajdík napriek tomu pokračoval v hudobných aktivitách. Založil súbor Transmusic Comp., ktorý sa ako jeden z prvých v Československu začal zaoberať improvizáciou, prácou s multimédiami a "performansom". Rovnako spoluzakladal Spoločnosť pre nekonvenčnú 
hudbu SNEH, či skupinu Vitebsk Broken s Martinom Burlasom, u ktorého hosťoval aj v zoskupení Ospalý Pohyb.

V roku 1992 ho pozvali do Nemecka ako hosťa a štipendistu umeleckého programu DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst). Odvtedy pôsobí prevažne v zahraničí. Postupne sa stal sídelným skladateľom viacerých nadácií a asociácií v nemeckých i rakúskych mestách. Jeho diela uvádzajú na prestížnych podujatiach doma i v zahraničí. Ako príklad možno uviesť festivaly Inventionen v Berlíne, Nuovi Spazi Musicali v Ríme, Audio Art Festival v Krakove, alebo tiež slovenské podujatia Večery Novej hudby, Melos-Étos, či Nová slovenská hudba.


Skladby Petra Machajdíka hrajú renomovaní interpreti. Popri iných stojí za zmienku jeho spolupráca s Jonom Andersonom, niekdajším spevákom legendárnej skupiny Yes. Skontaktovali sa prostredníctvom internetu, pričom Andersona zaujali ukážky Machajdíkovej tvorby. Ikonický spevák a gitarista, ktorý spolupracoval aj s Vangelisom, sa stal sa jedným z hostí na jedinečnom albume Namah, ktorý vyšiel Petrovi Machajdíkovi v Bratislave v roku 2008. Počuť na ňom možno tiež vokalistu a hráča na bicie nástroje Davida Mossa, ktorý je považovaný za krstného otca "noise music". Medzi hosťami albumu je aj vyhľadávaná talianska harfistka Floraleda Sacchi. (viac o albume)

Peter Machajdík sa podieľa na organizácii hudobných podujatí, prednáša o hudbe a umení 20. a 21. storočia na medzinárodných sympóziách, venuje sa mládeži i neprofesionálnym hudobníkom. Bol tiež súčasťou výnimočného koncertu Jon Anderson & Miro Žbirka & Symfonický orchester, ktorý reprezentoval Slovenskú republiku na XXX. Letných olympijských hrách v Londýne. V roku 2014 bol Machajdík dramaturgom festivalu zvukového umenia Sound City Days (Dni zvukov mesta) v Košiciach.

Spoločne s tanečníčkou a choreografkou Petrou Fornayovou tiež Machajdík uviedol performance v októbri roku 2019 na otvorení Medzinárodného festivalu intermediálneho umenia JAMA v Banskej Štiavnici a Banskej Belej. 73. ročník podujatia bol venovaný umelcovi Milanovi Adamčiakovi, ktorý tu pôsobil v posledných rokoch svojho života a ktorý, podobne ako Machajdík, patril k priekopníkom experimentálnej hudby.

Z novších Machajdíkových diel možno spomenúť sláčikové kvarteto Dúhe znovu tak blízko (2003-2004), za ktoré autor získal v roku 2006 cenu Jána Levoslava Bellu od Hudobného fondu. Kompozícia Koncert pre dva bajany a orchester z roku 2008 je venovaná všetkým tým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o odstránenie železnej opony.


Skladba Imanentný zamat prvý raz zaznela v roku 2011 na pôde Žilinskej univerzity. Spomenúť možno aj diela Dotyky prítomna (2013), či skladbu pre violu a sláčikový orchester Za vlnami (Behind the Waves) z roku 2016. Témou diela Miznúci (The Vanishing), ktoré malo premiéru 7. októbra 2020 v Krakove, je ekologická katastrofa, globálne otepľovanie a miznutie ľadovcov. Skladbu Sinajské ozveny (Sinaia Echoes) pre flautu, vibrafón a klavír uvedie v júni tohto roku rumunské Trio Contraste.

Machajdíkova hudba zaznie 25. a 27. júna aj v Slovenskom národnom divadle. V tieto dni sa uskutoční premiéra hry britskej autorky Caryl Churchill s názvom Čaj a apokalypsa, ku ktorej jubilujúci hudobník skomponoval hudbu.


Text: TASR (zdroj: www.machajdik.com, hc.sk), Hudba.sk edit
Foto: archív hudobníka


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti