Od narodenia významného slovenského skladateľa Jána Cikkera uplynulo 105 rokov, napriek tomu je jeho hudobný odkaz stále živý a naliehavý. Sila Cikkerovej tvorby oslovila aj autorskú trojicu v zložení Nikolaj Nikitin, Robert Pospiš a Martin Sillay.

Predstavitelia mladej hudobnej generácie sa preto rozhodli pre odvážnu výzvu. Preniesť skladateľský rukopis Jána Cikkera do súčasného hudobného jazyka. Nahrávka Nikitin/Pospiš/Sillay - Ján Cikker 105 je inšpirovaná najmä zborovou tvorbou skladateľa a ľudovými námetmi.

Autori úspešného projektu venovaného Leošovi Janáčkovi, Polajka/Nikolaj Nikitin ensemble with Miroslav Vitouš - Tales from my Diary (2014), si do nahrávacieho štúdia pozvali aj hostí, ktorí naznačujú ich "nadžánrové" ambície. Bubeníka Juraja Šušaníka a perkusionistu Petra Raitla doplnila uznávaná sopranistka Eva Šušková. Samotná myšlienka predstaviť hudbu Jána Cikkera v novom výraze vzišla od tímu Cikkerovho múzea v Bratislave.

Hudobný príbeh o zdrvujúcej sile vojny

"Dlhodobo sa snažíme interpretovať nadčasové nápady a spoločenské témy, ktoré sú aktuálne aj dnes. Pokúšame sa zachytiť hudobný výraz a atmosféru, ktorá by mala byť 105 rokov od narodenia skladateľa zachovaná. Priam alchýmiou bolo skúmať Cikkerov originálny kompozičný prístup v spracovaniach ľudovej hudby. Tým sme spolu s Robertom Pospišom dospeli k akémusi meta-spracovaniu ľudovej piesne," dodáva na adresu originálneho projektu Nikolaj Nikitin.

Oceňovaný saxofonista sa na albume Ján Cikker 105 predstavuje aj v úlohe zvukového experimentátora. Dôležitou súčasťou novej nahrávky vydavateľstva Real Music House sú totiž atmosférické zvuky slávnych syntetizátorov. "Hľadali sme novú cestu. Nový výraz, ktorý by však stále pôsobil dôstojne a naliehavo. Ústrednou témou celého albumu je zdrvujúca sila vojny. Nahrávka funguje ako sprievodca jej atmosférou. Je to v podstate príbeh. Začína narukovaním, vrcholí násilnou anarchiou a zhasína v ťaživom finále. Ak to poslucháč dovolí, album ho pohltí svojou rozľahlosťou. O tento pocit nám išlo už od začiatku práce na tomto projekte," dopĺňa Robert Pospiš.

Schopnosť emocionálne počúvať

Jána Cikkera nesporne ovplyvnila ľudová hudba, a naopak, jeho originálny kompozičný prístup dodal známym piesňam osobitý charakter a výraz. Zborovú tvorbu si teda Nikitin, Pospiš a Sillay nevybrali náhodou. "Špeciálne nás zaujala tematika vojny, strachu a slobody, ktorú videl v prírode. Príroda akoby symbolizovala tvár slobody v človeku, v krajine a vlasti," dodáva k charakteru jednotlivých skladieb Nikolaj Nikitin.

Pocta hudbe Jána Cikkera vyviera zo spontánnosti s akou Nikitin, Pospiš a Sillay pristupujú k štúdiovej práci. Agresívne gitarové plochy, živelné rytmy, experimentálne vokály, surovo nahrané fragmenty Cikkerových zborov. Emocionálne počúvanie. To je schopnosť, ktorú na albume Ján Cikker 105 vyžaduje autorská trojica Nikitin/Pospiš/Sillay od svojho poslucháča. "V dnešnej dobe plnej strachu, spoločenských a politických zmien, akoby samotné názvy piesní opisovali svet okolo nás. Tak ako Cikker aktualizoval obsah ľudových textov vo svojej dobe, snažili sme sa my teraz aktualizovať jeho odkaz," uzatvára Nikolaj Nikitin.

Nahrávku Ján Cikker 105 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. CD získalo aj podporu Bratislavského samosprávneho kraja, SOZA a Ars Bratislavensis. Partnerom projektu je Múzeum Jána Cikkera. Album Ján Cikker 105 pokrstia Nikolaj Nikitin, Robert Pospiš a Martin Sillay aj za účasti hosťujúcich hudobníkov 8. decembra o 19:00 v Múzeu Jána Cikkera. Nahrávka vychádza v hudobnom vydavateľstve Real Music House, na ktorého stránke si už teraz môžete objednať CD.

Vypočujte si celý album Nikitin/Pospiš/Sillay - Ján Cikker 105: 



Obsadenie:

Robert Pospiš - spev / synth
Nikolaj Nikitin - saxofón / synth
Martin Sillay - gitara
Peter Raitl - perkusie
Juraj Šušaník - bicie
Eva Šušková - spev / synth

Redakciu Hudba.sk informoval Robert Pospiš za vydavateľstvo Real Music House. Viac sa dozviete na oficiálnom webe www.realmusichouse.sk.

Foto: artwork - Matúš Lelovský

Súvisiaci interpreti: Nikolaj Nikitin, Robert Pospiš/Martin Sillay