Japonský hudobný skladateľ, klavirista, producent a príležitostný herec Ryuichi Sakamoto podľa agentúry AFP zomrel 28. marca. Na jeho žiadosť sa na pohrebe zúčastnila len blízka rodina. Správa o smrti bola zverejnená na Sakamotovom overenom profile na Twitteri. Hudobník na konci života bojoval so štvrtým štádiom rakoviny konečníka, ktorá sa medzitým rozšírila do pľúc.
Svoju profesionálnu kariéru začal Ryuichi Sakamoto v roku 1977 ako člen elektronického zoskupenia Yellow Magic Orchestra, ktoré tvoril spolu s Haruomim Hosonom a Jukihirom Takahašim. Neskôr spolupracoval s hudobníkmi ako David Sylvian, Arto Lindsay, Hector Zazou či Youssou N'Dour. Je držiteľom cien Grammy, Oscara, BAFTA a dvoch Zlatých glóbusov.
Je autorom hudby k viac ako 30 filmom, pričom trikrát spolupracoval s talianskym režisérom Bernardom Bertoluccim, pre ktorého zložil hudbu k filmom Posledný cisár (1987 - cena Oscar a Zlatý glóbus), Pod rúškom nebies (1990, Zlatý glóbus) a Malý Budha (1993). Zložil i soundtracky k filmom ďalších známych režisérov, ako sú Nagisa Óšima, Pedro Almodóvar, Volker Schlöndorff, Brian De Palma a Alejandro González Iñárritu.
Sakamoto príležitostne pracoval i ako skladateľ a autor scenárov k anime a videohrám. Zložil aj hudbu pre otvárací ceremoniál olympijských hier v Barcelone (1992) a jeho skladba Energy Flow (1999) sa stala prvým inštrumentálnym singlom na prvej priečke v histórii japonskej hitparády Oricon.
Bol členom poroty hlavnej súťaže na 70. ročníku filmového festivalu v Benátkach (2013) a pracoval aj v porote 68. ročníka filmového festivalu v Berlíne (2018). Sakamoto bol i členom protijadrovej organizácie Stop Rokkašo a požadoval zatvorenie jadrovej elektrárne Hamaoka. V roku 2012 zorganizoval koncert No Nukes 2012, na ktorom vystúpilo 18 skupín vrátane skupín Yellow Magic Orchestra a Kraftwerk.
Bol tiež známy svojím kritickým postojom k autorským právam - v roku 2009 tvrdil, že v súčasnosti je taký prístup zastaraný. Argumentoval, že "za posledných 100 rokov ovládlo hudobný svet len niekoľko organizácií, ktoré okrádali fanúšikov aj tvorcov" a že "s internetom sa vraciame ku koreňom postojov k hudbe".
V roku 2014 Sakamotovi diagnostikovali rakovina hrdla. Jeho stav sa neskôr zlepšil, ale v roku 2021 mu bola diagnostikovaná rakovina konečníka, ktorá neskôr metastázovala.
Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)