Hlavná stránka

>

Správy

>

Karel Gott bude mať štátny pohreb, ak ho schváli jeho rodina (+ reakcie osobností)

Karel Gott bude mať štátny pohreb, ak ho schváli jeho rodina (+ reakcie osobností)

03.10.2019 - 07:00 | redakcia

Zosnulý český spevák Karel Gott bude mať štátny pohreb v pražskej katedrále svätého Víta, ak s tým bude súhlasiť jeho rodina. Vo štvrtok to po mimoriadnom zasadnutí vlády oznámil český premiér Andrej Babiš.


"Čakáme na rozhodnutie rodiny, či si to bude želať," cituje predsedu českej vlády spravodajský portál iDnes.cz. Deň pohrebu legendárneho speváka bude zároveň dňom štátneho smútku. České vlajky budú v ten deň na verejných a úradných budovách visieť na pol žrde. Dátum pohrebu zatiaľ nie je určený.

Karel Gott zomrel v utorok krátko pred polnocou. Naposledy vydýchol doma, obklopený rodinou. Spevák nedávno informoval, že má leukémiu. Dožil sa 80 rokov.

Na úmrtie maestra prezývaného Zlatý hlas z Prahy či Sinatra východu reagovalo v stredu množstvo osobností z kultúry a verejného života. Tu je výber niektorých vyjadrení a spomienok:

"Táto správa bola pre mňa dnes ráno naozaj bolestivá. Dokážem sa vžiť do situácie celej Kájovej rodiny - ako Ivanky, tak dievčatiek, ktoré s ním neustále boli. Pre všetkých ľudí u nás i v zahraničí to je veľká strata. Strata báječného človeka, vynikajúceho speváka a kolegu. Ja na neho spomínam a budem spomínať s láskou. Bol to veľmi dobrý, citlivý človek, vždy ochotný pomôcť komukoľvek, kto mal ťažkosti. Je mi to veľmi ľúto. Spomínam na všetky naše spoločné vystúpenia, či to boli koncerty, televízne relácie...Kája mi bude veľmi chýbať," napísala na sociálnej sieti Facebook speváčka Helena Vondráčková.

"Pre mňa Karel nikdy nezomrel, je súčasťou nielen mňa, ale celej českej zeme. Jeho piesne nám ho budú neustále pripomínať," vyjadril sa pre Českú televíziu (ČT) hudobník Felix Slováček.

"Slová sú zbytočné," napísala na Facebooku speváčka Lucie Bílá k čiernobielej fotografii, na ktorej je spolu s Gottom.

"Karel bol obrovský profík, vždy starostlivo pripravený," zaspomínala pre ČT speváčka Eva Pilarová s tým, že v spojení s Gottom sa jej vždy vybaví ich dueto Dotýkat se hvězd.


"Prišlo na Nietzscheho: Boh je mŕtvy. Nebol hrdina a veril kadejakej konšpirácii. Ale bavil ľudí skoro 60 rokov, bol to dobrý človek, bola s ním sranda, bol pozorný a pomáhal druhým. Jeho povahu by som si prial mať. Hviezdny život Karla Gotta sa naplnil. Sústrasť rodine a klobúk dole," napísal na Twitteri režisér Jan Hřebejk, ktorý so spevákom spolupracoval na jednej z poviedok v televíznom cykle Škoda lásky (2013).

"Opustil nás úžasný človek. Úprimnú sústrasť všetkým pozostalým," uviedol na Instagrame nemecký raper Bushido, ktorý s Karlom Gottom naspieval česko-nemeckú verziu piesne Forever Young skupiny Alphaville.

"Vôbec nie som schopná sa sústrediť, je mi veľmi zle. Myslela som, že sa minulý týždeň uvidíme na stretnutí Helppes, do poslednej chvíle som verila, že sa tam stretneme, chodíme tam každý rok," komentovala ráno úmrtie svojho kolegu speváčka Marta Kubišová s tým, že je "veľmi v šoku". "Svoju chorobu niesol s úžasnou noblesou. Koľkokrát mu nebolo dobre, ale vždy podal úžasný výkon," zaspomínala pre portál iDnes.cz speváčka.

"Bol to pre mňa veľký vzor, úplný profesionál a spevák. Zažili sme spolu veľa srandy a dokonca mali spoločný dátum narodenia. Karel bol veľmi spoločenský a vtipný. V poslednej dobe som mu bol veľmi blízko. Je to veľmi smutná správa a je mi to naozaj ľúto. Nedá sa nič robiť, ale musíme to prijať, budeme na neho radi spomínať," povedal pre iDnes spevák Michal David, ktorý pre Karla Gotta v roku 2016 po jeho úspešnej liečbe rakoviny napísal dve nové piesne - Země vstává a Perfektní den.


"Karel, bol si celé roky mojím učiteľom, vzorom, priateľom. Česko nemá nikoho ďalšieho ako si ty a nikdy mať nebude. Pre milióny tvojich fanúšikov je dnes smutný deň, ale ja som sa od teba naučila, že svet sa ani v týchto ťažkých chvíľach nezastaví. Som šťastná, že si bol do poslednej chvíle obklopený svojimi blízkymi, ktorí ťa milujú. V túto chvíľu prajem najmä im veľa síl," napísala na Facebooku speváčka Jitka Zelenková.

"Navždy zostaneš v mojom srdci. Ďakujem za to, že som s tebou mohla spievať, za to, že si ma sprevádzal celým životom. Ďakujem ti za priateľstvo. Nikdy nezabudnem. Úprimnú sústrasť Ivanka, dievčatká," vyjadrila sa na Facebooku speváčka Ilona Csáková.

"Často sme spolu účinkovali v domácich aj medzinárodných galaprogramoch pri reprezentácii Československa. Karel bol veľmi citlivý, poctivý, pracovitý a veľkorysý človek. Kládol si na seba veľké nároky, párkrát som ho počula pred vystúpením povedať - dnes to nedám. Vždy to však dal, aj toto bola známka jeho vysoko profesionálneho prístupu," povedala pre TASR Marcela LaiferováZaspomínala si tiež na jedno zo stretnutí v Prahe, keď ju Gott aj s Karolom Duchoňom pozval na večeru. "Objednal reštauráciu len pre nás a celý večer sme sa bavili iba o hudbe. Málo bolo takých ľudí ako Karel Gott."

"Karel bol šľachtic s dušou mladého človeka, zakaždým, keď bola možnosť zasmiať sa alebo vypointovať nejakú chvíľu, nenechal si túto možnosť nikdy ujsť. Práve prieniky - profesionálny prístup k práci a brilantný intelekt robia z Karla Gotta nenapodobiteľného velikána. Úprimnú sústrasť," povedal pre košický Korzár Igor Timko, líder skupiny No Name, ktorá s Karlom Gottom pred dvoma rokmi nahrala duet Kto dokáže.


"Je to strašne smutná správa.... Všade naokolo znejú dnes obzvlášť jeho piesne. Ďakujem za rady, vždy pekné prijatia, nadhľad a dávku humoru u vás doma, keď sme cvičili dueto na vašu vypredanú arénu... Majstre, nikdy nezabudnem, akým vzorom pokory a profesionalizmu ste bol. Bolo mi cťou vás poznať, spievať s vami i vám," uviedla na Instagrame speváčka Ewa Farna.

"Drahý Karel, hviezda naša najžiarivejšia... Celej jeho rodine by som rada vyjadrila úprimnú sústrasť, bol to skvelý spevák, úžasný kolega, empatický muž..." napísala na Instagrame speváčka Leona Machálková.

"Je mi veľmi ľúto, že Karel odišiel... Bol súčasťou môjho speváckeho života, súčasťou našej kultúry, nášho národa, našich dejín, nás všetkých. Som nesmierne šťastná, že som s ním mohla spievať, smiať sa, rozprávať sa, že som mohla byť osobne na nádhernej oslave jeho osemdesiatky... Do poslednej chvíle zostal optimistický a plný života. Česť jeho pamiatke," speváčka Bára Basiková.


Jeho smrť zasiahla aj politikov v oboch republikách

"Nesmierne zarmucujúca správa pre celú našu krajinu. Karel Gott bol skutočný umelec, ktorý sa rozdával druhým. To je vyčerpávajúce, ale práve to robí umelca umelcom. Karel Gott daroval svoj život generáciám, daroval sa nám všetkým," citoval českého prezidenta Miloša Zemana na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter jeho hovorca Jiří Ovčáček.

"Myslím, že to bol jeden z najväčších Čechov, ktorých sme tu mali tú česť zažiť. Poznal som ho osobne a dlho... je to taká zvláštna chvíľa, i pre mňa, pretože sme si mysleli, že tu vždy bude s nami a je to, samozrejme, obrovský zásah do sŕdc celého národa, " vyjadril sa český premiér Andrej Babiš.

Podľa českého ministra kultúry Lubomíra Zaorálka prišla Česká republika o "toľkokrát zlatom ocenený hlas" Karla Gotta. "Bol mimoriadnou osobnosťou, ktorá nás dokázala spájať," povedal.

"Jeden z najúžasnejších hlasov, ktorý celé desaťročia vnášal radosť do duší Čechov i Slovákov, už nikdy nezaznie. "Božský Kája“ bol fenoménom, ktorý celé svoje pôsobenie pomáhal odpútať sa ľuďom od svojich bežných životných problémov a ponúkal im umenie, ktorému rozumeli a s ktorým sa vedeli stotožniť. Zbohom, maestro, nech Váš hlas ostane navždy v srdciach ľudí, ktorým právom učaroval," uviedol na Facebooku slovenský premiér Peter Pellegrini.

"Čarom ľudskej osobnosti, nadhľadom a prirodzenou ľudskou múdrosťou a skúsenosťou oslovoval celé generácie," slovenská ministerka kultúry Ľubica Laššáková.

"Slovensko a Česko zasiahla tragická správa. Opustil nás legendárny maestro, ktorého zlatý hlas počul snáď každý z nás. V tichosti a s úctou spomíname," napísal na Facebooku predseda slovenského parlamentu Andrej Danko.


Zdroj: SITA (iDnes.cz, ct24.ceskatelevize.cz), Korzar.sme.sk, TASR
Foto: Martin Kubica


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti