Hlavná stránka

>

Správy

>

Zuzana Mikulcová a Lara Abou Hamdan predstavujú magickú hudobnú fúziu

Zuzana Mikulcová a Lara Abou Hamdan predstavujú magickú hudobnú fúziu

05.03.2021 - 11:00 | redakcia

Medzinárodný audiovizuálny projekt Fúzie speváčky a skladateľky Zuzany Mikulcovej predstavuje ďalšie multikultúrne spojenie. Po slovensko-českých spoluprácach s Danom Bártom a s Barborou Mochowou teraz prichádza so skladbou Whisper, v ktorej sa autorsky a interpretačne spojila so skladateľkou, gitaristkou a speváčkou Larou Abou Hamdan.


Talentovaná hudobníčka zo Sýrie už tretí rok žije na Slovensku a študuje kompozíciu na Akadémii umení v Banskej Bystrici. "Táto tretia fúzia je pre mňa veľmi špeciálna. Prepojila tri dosť odlišné jazyky a kultúry. Lara je krásnym príkladom toho, že veci môžu fungovať, keď máte dosť guráže a samozrejme aj patričného talentu. Lara pochádza zo Sýrie, ale študuje u nás na Slovensku. Za tri roky sa s nami stihla trochu zžiť a zvládla veľmi slušne slovenčinu, v ktorej dokonca skúša aj tvoriť. Práve preto naše spojenie vnímam ako veľmi špecifické a dôležité,” povedala o novom hudobnom spojení Zuzana Mikulcová.


"Nie je to tak dávno, keď sme sa u nás výraznejšie stretávali s xenofóbiou a rasizmom. Aj keď táto téma teraz kvôli pandémii zapadla, už vieme, že v budúcnosti sa určite s migráciou budeme stretávať častejšie a to nielen kvôli spoločenskej, ekonomickej, ale aj ekologickej situácii," dodala k významu spojenia. Zuzana a Lara sa spoznali počas prvej vlny pandémie, keď Lara poslala videonahrávky do mini lockdownovej série hudobných spojení #nahrajmi, ktorú Zuzana zorganizovala na Facebooku a Instagrame. "Lara ma už vtedy veľmi zaujala a myslím, že sa vydarila aj naša verzia jej piesne Help. Preskočila medzi nami hudobná iskra, a preto som ju oslovila aj na spoluprácu na projekte Fúzie," povedala o vzniku spolupráce Zuzana.


Výsledná podoba všetkých skladieb projektu Fúzie vzniká vždy spolu s videoklipom. Nahrávanie skladby Whisper v Banskej Štiavnici s hudobníkmi Davidom Jurajom Rašim, Michalom Šelepom, Gáborom Tokárom a producentom Andrejom Hruškom nakrútil Dominik Janovský. "Účasť na projekte Fúzie bola pre mňa skvelým zážitkom. Spojenie môjho materinského jazyka s inými jazykmi a vzájomná výmena kultúrnych a hudobných vplyvov má pre mňa veľký význam. Všetko do seba dokonale zapadalo a tak som mala pocit, akoby sme už spolupracovali roky. Príjemnú atmosféru na nakrúcaní a nahrávaní dokonale dotváralo aj prostredie Banskej Štiavnice, ktorá je naozaj kúzelným mestom. Hudba nás spojila," povedala o spolupráci Lara.

Album Fúzie - keď hudba spája získal v tejto pre hudbu a kultúru neľahkej dobe podporu fanúšikov a uspel v crowdfunding kampani na hithit.sk. Tento rok ho v netradičnej podobe na USB vydá české vydavateľstvo Tranzistor. Projekt Fúzie je audiovizuálna umelecká reflexia na súčasnú spoločenskú situáciu v otázkach národnostných menšín a narastajúceho extrémizmu a rasizmu. Hudbou ako najuniverzálnejším dorozumievacím jazykom chce búrať pomyselné hranice a spájaním a spoluprácou umelcov vytvoriť nielen hudobnú, ale aj ľudskú a spoločenskú fúziu rôznych kultúr a jazykov.

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytol Rado Mešša z agantúry Pro:messa.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti