Skôr ako uzrel svetlo sveta prvý lisovaný vinyl Lucie, získala kapela v roku 1990 prvé ocenenie v rámci slávnej Bratislavskej lýry, kde predstavila ako novinku svoj prvý veľký hit Mít tě sám. Úspech priniesla aj spolupráca s priekopníkmi českej elektronickej tanečnej hudby ORM.
Prelomovým bodom v príbehu skupiny bol jún 1990, kedy sa na pulty predajní dostáva prvá platňa s prozaickým názvom Lucie. Jej obrovský úspech neočakával nikto a s predajnosťou viac ako 100-tisíc kusov sa zaradila medzi top nahrávky roka. Skupina dostala od vydavateľa Zlatú platňu. Ako býva dobrým zvykom, k novej platni bolo treba odpáliť aj veľké turné. Po niekoľkých mesiacoch v znamení skvelých koncertov vo vypredaných halách kapela pripravila materiál na novú platňu.
V novembri 1991 Lucie vydala nový album In the sky (resp. Lucie in the sky - inšpirácia piesňou legendárnych The Beatles). Medzi najväčšie hity patrí skladba Rouháš se bohům a doslova hymnou bola pieseň Černí andělé, vďaka ktorej sa Lucie stali kultovou kapelou v oboch republikách bývalej ČSFR. Potvrdilo to aj víťazstvo na prestížnych "českých Grammy" v piatich kategóriách za najlepší videoklip (Černí andělé), za najlepšiu zvukovú nahrávku, najlepšiu platňu (In the sky) a predovšetkým ocenenie Najlepšia skupina.
Veľké úspechy však nemotivovali členov kapely k ďalšej spolupráci, práve naopak. Turné k albumu In the sky bolo rozlúčkovým pre všetkých členov skupiny. David Koller následne vydal sólový album, Robert Kodym a P.B.CH. rozbiehali už etablovanú značku Wanastowi Vjecy a Michal Dvořák začal komponovať filmovú hudbu.
Návrat sa uskutočnil o pár rokov neskôr s tretím albumom Černý kočky mokrý žáby (1994) s veľkými hitmi Amerika či Sen. Na jeho nahrávaní sa však nepodieľal P.B.CH, ktorý sa rozhodol venovať naplno iba jednej kapele a vybral si "Wanastovky". V zostave ho nahradil slovenský basgitarista Marek "Marta" Minárik. Kapela so svojou najtvrdšou nahrávkou, ktorá bola na udeľovaní cien Anděl v roku 2010 vyhlásená za album dvadsaťročia, absolvovala svoje dovtedy najväčšie turné. Prvýkrát na ňom s Lucie vystupovala aj Lenka Dusilová.
Nasledujúci rok bol pre kapelu významný najmä najväčším koncertom v jej histórii, ktorý 5. augusta 1995 odohrala pred viac než 100-tisícovým publikom na pražskom Strahove. Bola totiž predkapelou legendárnych Rolling Stones.
Rok 1996 priniesol ďalší album Pohyby, za ktorý sa však na kapelu zniesla vlna kritiky. Bol to totiž "šuplíkový album" poskladaný z piesní, ktoré sa nedostali na predchádzajúce nahrávky. Väčšinou v rearanžovanej a novej podobe, no aj tak išlo len o "oprášený" materiál. Pilotným singlom a zároveň jedinou novinkou bola skladba Pohyby, ktorá sa zaradila medzi najväčšie hity v diskografii Lucie.
Kapela následne umlčala hlasy kritikov veľkolepým turné, ktoré bolo zaznamenané aj na DVD nosič s podporou Českej televízie. Okrem toho sa skupina pripravila na desiate výročie od vzniku založenia a prevzala si ocenenie Bronzový slávik.
Po piatich mesiacoch nahrávania na jeseň 1998 skupina vydala už plnohodnotný nový album pod názvom Větší než malé množství lásky. Následné turné, ktoré nemalo svojím technickým vybavením, ale aj svetelnými efektmi a kvalitným zvukom v Česku a na Slovensku obdobu, prinieslo aj návrat "strateného syna" P.B.CH. do zostavy.
Do konca milénia ešte Lucie stihli vydať výberovku Vše Nejlepší ,88 - [99) a prvýkrát zvíťaziť v ankete Český slávik, kde v roku 1999 v kategórii Skupina zosadili z trónu Olympic a zvíťazili aj v nasledujúcich troch ročníkoch. Svoju najúspešnejšiu dekádu tak skupina zakončila vo veľkom štýle, a práve v tomto období, z ktorého pochádza aj kontroverzný videoklip k piesni Medvídek, si Lucie získala status večného kultu a legendy.
Jediný tohtoročný koncert na Slovensku odohrá Lucie v najslávnejšej zostave v sobotu 3. júna na štadióne City Arena v Trnave.
Zdroj: PR článok, Hudba.sk, Koncertlucie.sk
Foto: archív kapely
Súvisiaci interpreti: Lucie