Festival a konferencia SHARPE sa v apríli 2025 po siedmykrát vráti do bratislavskej Novej Cvernovky. Od 24. do 26. apríla sa návštevníci môžu tešiť na trojdňový program plný inovatívnych koncertov, diskusných panelov, workshopov a množstva príležitostí na networking. Tento ročník ponúkne viac ako 50 hudobných projektov na siedmich pódiách.

Tretia vlna potvrdených umelcov festivalu SHARPE 2025 prináša pestrú škálu hudobných štýlov – od elektroniky, indie-popu, post-punku, artpopu až po jazz. Hoci je každý z umelcov a umelkýň jedinečný, spája ich osobné zameranie na podporu komunít a túžba vytvárať interdisciplinárne spolupráce. Či už ide o medzinárodné kolaborácie alebo o projekty na domácej scéne, títo hudobníci vytvárajú pevné väzby v rámci hudobnej komunity, z ktorých vznikajú inšpiratívne diela.

"Žijeme v dobe, keď politická a spoločenská situácia na Slovensku a vo svete nie je jednoduchá. V čase rastúceho napätia, polarizácie a neistoty si umelci sami volia, nakoľko verejne vyjadriť svoj spoločenský postoj. Na festivale SHARPE bude možné počuť práve tých, ktorí nezostávajú ticho – upozorňujú na nespravodlivosť, nerovnosť, otvárajú dôležité dialógy a usilujú sa podporiť zraniteľné skupiny. Hudba pre nich nie je len umeleckým vyjadrením, ale aj nástrojom pozitívnej zmeny, prostriedkom konverzácie a reflexie postojov," hovoria organizátori.

Medzi novými menami lineupu sú tri hudobníčky, ktoré spája silná angažovanosť a snaha prispieť k spravodlivejšiemu svetu. Clara Peya je umelkyňa a aktivistka z Barcelony, ktorá sa od detstva venuje klavíru. Aktuálne patrí medzi popredné mená španielskej alternatívnej scény. Jej živé vystúpenia sú magickým zážitkom, pričom vo svojej hudbe spája prvky jazzu, popu a elektroniky. Anna Vaverková, česká indie-popová pesničkárka žijúca v Berlíne, príde predstaviť svoj debutový album Pozdravy z Polepšovny (2023). Jej hudba je úprimná a prepojená s aktuálnymi sociálnymi a politickými otázkami.

Z Gruzínska pricestuje Ana Marjanidze, ktorá vystupuje pod pseudonymom 3AM ako dídžejka a producentka. Ana, aktívna podporovateľka rovnosti žien a menšín v elektronickej hudbe, je spoluzakladateľkou komunitných projektov v legendárnom tbiliskom klube Bassiani, jednom z najlepších nočných klubov na svete. Návštevníci festivalu SHARPE ju mohli spoznať už v roku 2024, keď sa zúčastnila diskusného panelu Sloboda 2.0, kde diskutovala o úlohe umelcov a kultúrnych pracovníkov v turbulentných časoch.

Inovatívnosť aj vtipná nadsádzka

Rakúsky projekt Lucy Dreams prepája analógový a digitálny svet a skúma dynamiku medzi človekom a technológiou. Kapelné trio tvoria dvaja živí hudobníci – Zero (David Reiterer) a One (Philipp Prück) – spolu s umelou inteligenciou Lucy, ktorá je plnohodnotnou členkou kapely. David a Philipp vo svojej tvorbe otvárajú otázky o kreativite, identite a úlohe umelej inteligencie v umení. Ukazujú, že budúcnosť hudby nie je len o strojoch, ale aj o tom, ako ich používaním formujeme.

Franek Warzywa & Młody Budda z Poľska je audiovizuálny projekt dvoch vyštudovaných umelcov z Poľska. V tvorbe svojsky kombinujú hyperpop, punk a jazz v chytľavých piesňach o zelenine, pastelkách a počasí. Nenechajte sa však zmiasť ich humorom – aj napriek hravosti majú ich piesne hlbšie vrstvy, podobne ako pór a cibuľa.

Ďalším poľským zástupcom je kapela Kresy. Inšpiráciu čerpá z filmovej estetiky, pričom texty sú ovplyvnené dielami Davida Lyncha a poľskou kinematografiou z polovice 20. storočia. Koncerty Kresy sú výpravou do temných zákutí myslenia a rezonujú v poslucháčoch. Spoza našich severných hraníc príde aj hudobník a producent Baasch, ktorý balansuje medzi atmosferickým synth-popom a klubovou eufóriou a spieva v poľštine aj angličtine.

Experiment a autentickosť

Nebude chýbať ani mladá krv slovenskej scény. Richard Barcík alias Punkinson sa so svojou tvorbou dostal aj do Glebovho projektu Rapinbox a v máji 2024 vydal debutový album Hiraeth. Ide o fúziu rapu, elektroniky a punku. Vo svojich textoch sa nezameriava len na seba, ale reflektuje aj aktuálne spoločenské dianie.

Tešiť sa môžete aj na energické beaty a chytľavé refrény ďalšieho slovenského umelca, ktorým je Zandome. Jeho hudba je dôverným mixom melanchólie, adrenalínu a "overthinkovania". Stretáva sa v nej alternatívny pop s post-punkom, rapom či drum & bassom. Podobne ako Punkinson, ani Zandome sa nevyhýba náročnejším témam – na albume Antikultura skúma z outsiderskej perspektívy zaužívané kultúrne normy.

Prečítajte si rozhovor: Zandome: Už nehľadáme najlepšie riešenie. Len najhlasnejšie

Na Sharpe vystúpi aj belgický producent a muzikant Alain Deval so svojím projektom Bothlane, ktorý spája akustické bicie s elektronickými modulárnymi syntetizátormi. Jeho hudba je poháňaná neustálym pulzom technického beatu, o čom svedčí aj debutový album Stellar Hijinks, vydaný na konci roku 2024.

Posledným zverejneným menom tejto vlny je fínsky hudobník Jonsjooel, ktorý sa po úspechu s kapelou Lake Jons rozhodol vydať na sólovú dráhu. V roku 2023 vydal album Lullabies for Younger Self, ktorý spája folk, jazz a elektroniku a ponára sa do introspektívnych tém, ako sú sebazáchova, odpustenie a láska.

SHARPE 2025 nie je len hudobný festival. Okrem jedinečných koncertov sa návštevníci môžu tešiť aj na konferenciu, ktorá predstaví najnovšie trendy v hudobnom a kreatívnom priemysle. Diskusie a workshopy s odborníkmi zo Slovenska i zahraničia sa budú venovať kľúčovým témam kultúry a budúcnosti hudby. 

Festival a konferencia SHARPE sa bude konať v jeho stálej lokalite, ikonickej Novej Cvernovke. Dátum konania je od 24. do 26. apríla.

Všetky podrobnosti nájdete na oficiálnom webe Sharpe.sk, novinky môžete sledovať aj na sociálnych sieťach Facebook, Instagram a Facebook evente.

Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka festivalu Linda Durkáčová. Správu sme upravili.