O tom, že hudobníci z oblasti klasickej hudby sa dokážu orientovať aj v iných hudobných žánroch, sme sa mohli presvedčiť už veľakrát - a nielen vďaka koncertom Rytmusa s orchestrom. Výborným príkladom je prvý hobojista Slovenskej filharmónie Robert Holota, ktorý v utorok 1. októbra vydal album Santo Domingo.
Iný je aj žáner - kým Evoke je meditatívnou nahrávkou na pomedzí klasickej hudby a tzv. new-age music, novinka v deviatich skladbách prináša nenásilnú jazzovú atmosféru, miestami okorenenú energiou funku (70's, New York, Brazilian Morning) či soulovým feelingom. Že má k týmto žánrom blízko, potvrdil hudobník v ostatných rokoch aj hosťovaním na albumoch Hany Šebestovej (Utajená, 2016) či Juraja Grigláka (From the Bottom, 2019).
Album Santo Domingo (hlavné mesto Dominikánskej republiky) je výrazne orientovaný na basgitaru v spojení s akustickou gitarou a bicími. Trojicu základných nástrojov dopĺňajú dychové sóla, o ktoré sa postarali hostia - Ján Demenčík, ktorý žije vo Francúzsku, zahral na soprán saxofón, v Rakúsku pôsobiaca Veronika Vitázková na flautu, Ľuboš Kamenský na krídlovku (flugelhorn), Branislav Belorid na trombón. Výrazným obohatením nahrávky je mladučká Bulharku Elina Boteva, ktorá naspievala v španielčine nádhernú baladu Amor na text Pabla Nerudu v duete s basgitarou. O bicie tracky sa postaral vynikajúci americký hudobník Luke Oswald.
Ukážky z albumu:
Ako sme už spomenuli, hoboj na albume Santo Domingo nezaznie, Robert Holota na ňom hrá na basgitare, ktorej sa v čase nahrávania (jún 2019) venoval len necelé dva roky. Nahrávalo sa v Bratislave v súkromnom štúdiu "kopankarecords" a vo Francúzsku v štúdiu La Grouikeri v Nattages. Album vychádza digitálne - nájdete ho na Bandcampe a všetkých streamingových službách - a tiež v limitovanej edícii na 12" vinyle.
Z hudby Roberta Holotu dýcha čistota a jednoduchosť kompozície s chytľavými motívmi - dá sa povedať, že zvukovo je pomerne ľahko stráviteľná aj pre bežných rádiových poslucháčov. Pre niekoho môže byť dokonca až príliš "smooth" a "retro", bez náznakov invencie, no tá ani nebola zámerom umelca, ktorý vzdal novinkou dôstojnú poctu jednej mimoriadne silnej a nadčasovej hudobnej dekáde.
"Tento album neprináša brilantné inštrumentálne výkony a rytmickú dokonalosť. Prináša atmosféru a vnútornú intimitu, okorenenú vôňou 70-tych rokov, jazzu, funku a soulu. Je to výnimočný album s jedinečným zvukom, pri nahrávaní a spracovávaní bol využívaný analógový gear (dá sa postrehnúť je šum pásu), primárne orientovaný na vinyl a je určený pre výnimočného poslucháča," uvádza sa v booklete nahrávky. Zaujímavosťou je, že pôvodne mala vyjsť v mono verzii.
Vypočujte si celý album Santo Domingo:
Redakciu Hudba.sk o novinke informoval Robert Holota. Pôvodný text správy, ktorú napísala Onoria Mercedes Plučinská, sme upravili a doplnili.
Foto: Facebook Robert Holota Music