Hlavná stránka

>

Správy

>

SĽUK aj Čekovský: RTVS uvedie počas Veľkej noci dva unikátne hudobné projekty

SĽUK aj Čekovský: RTVS uvedie počas Veľkej noci dva unikátne hudobné projekty

07.04.2020 - 10:30 | redakcia

Televízni diváci si počas veľkonočných sviatkov môžu v premiére vychutnať dve originálne hudobné, resp. hudobno-tanečné predstavenia. RTVS uvedie v nedeľu na Dvojke Triptych SĽUK a v pondelok charitatívny koncert Marián Čekovský a talenty pre Svetielko nádeje.


Na Slovensku azda nie je človek, ktorý by niekedy nepočul o SĽUK-u. Slovenský ľudový umelecký kolektív si vlani pripomenul 70 rokov od svojho vzniku. Na Veľkonočnú nedeľu, 12. apríla o 20:10, budú môcť diváci na Dvojke zhliadnuť unikátny projekt Triptych, ktorý SĽUK pripravil pri príležitosti svojho výročia.

"Cítim veľkú zodpovednosť a rešpekt voči predchodcom. Úspech sa zrodil vďaka vzácnej harmónii, práve výnimočnosťou takýchto umelcov. Sedemdesiat rokov je celý ľudský život a za ním množstvo osobností, ktoré formovali teleso celé desaťročia," pripomenul súčasný šéf SĽUK-u Juraj Hamar, ktorý je zároveň dramaturgom a režisérom predstavenia Triptych.


Predstavenie v troch blokoch aj spomienky legiend SĽUK-u

Obsahovo je predstavenie členené na tri bloky: Balady - piesne s príbehom, Cifry - ozdoby a ornamenty v hudbe, tanci, ktoré sú svedectvom technickej vyzretosti umelcov, a Tatry ako širší symbol Slovenska.

V televíznom spracovaní bude program oddelený komentárom Juraja Hamara, ale aj spomienkami najstarších žijúcich SĽUK-árov, ako sú výnimočný choreograf, priekopník scénického ľudového tanca Juraj Kubánka, sólistka, majsterka tanca a pedagogička Heda Melicherová a dlhoročná sólistka tanečného súboru Darina Ťapáková.

Juraj KubánkaZdroj: Milan KrupčíkJuraj Kubánka pri nakrúcaní dokrútky k programu Triptych pre RTVS (foto: Milan Krupčík)

Televízny programový riaditeľ RTVS Marek Ťapák, ktorý je dlhodobo ľudsky, tvorivo i emočne prepojený so SĽUK-om, ale aj s týmto projektom, interpretoval myšlienku Hedy Melicherovej, ktorá vzdala úctu aj súčasnej generácii. Považuje ju za úžasnú, technicky a tanečne dobre pripravenú, plnú iskry a entuziazmu. "Som šťastný, že som sa dožil 70. výročia SĽUK-u, že bude môcť pokračovať niečo výnimočné, čo sa vykreovalo a obhajovalo svoju dlhoročnú existenciu," poznamenal.

Čekovský s výnimočnou zostavou virtuózov a mladých talentov

Hudobník Marián Čekovský, huslista Dalibor Karvay, dirigent Štátneho komorného orchestra Žilina Adam Sedlický, jazzová flautistka Sisa Michalidesová a mladé supertalenty - huslista Teo Gertler a klavirista Ryan Martin Bradshaw prinesú na obrazovky RTVS svetielko nádeje. Na Veľkonočný pondelok, 13. apríla o 14:15, totiž uvidia diváci Dvojky záznam charitatívneho koncertu pre občianske združenie Svetielko nádeje, ktoré je zamerané na zlepšovanie a skvalitňovanie života detí a mladistvých s onkologickými ochoreniami.

Dalibor Karvay, Marián Čekovský, Sisa MichalidesZdroj: Richard KöhlerDalibor Karvay, Marián Čekovský a Sisa Michalidesová (foto: Richard Köhler)

Podujatie sa uskutočnilo vo februári v Žiline. "Napriek tomu, že Svetielko nádeje funguje už od roku 2002, takýto koncert, ktorý bol pred televíznymi kamerami, sme ešte neorganizovali," konštatoval predseda občianskeho združenia Pavel Bician. Na pódiu sa popri známych umelcoch predstavili mimoriadne detské talenty, ktoré fenomenálnym spôsobom interpretovali diela slávnych umelcov, čo s veľkým zanietením ocenil i Marián Čekovský. "Vo svojom mladom veku sú tak zdatní, že sa cítim ako najväčší amatér, ale doťahujem sa. Spájacou linkou je pomoc pre deti, ktoré majú problémy," uviedol.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér RTVS Marián Prevendarčík. Tlačovú správu sme upravili.

Titulná fotografia: Richard Köhler


Zdielať na Facebooku

Súvisiaci interpreti

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti