Už zajtra dostane vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu priestor Ida Kelarová a zbor Čhavorenge. Vianočný koncert zoskupenia talentovaných rómskych detí vo veku od 6 do 19 rokov pod vedením zakladateľky združenia MIRET a za sprievodu Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu vzbudilo veľký záujem. Až tak, že v predaji zostáva iba niekoľko vstupeniek.
Rómske talenty bude sprevádzať rozhlasový orchester
Zbor zostavila Ida Kelarová v roku 2011 z detí z Brna, Valašského Meziříčí, Prahy, Hradce Králové, Rokycan a rôznych rómskych osád a na Slovensku: Lenartov, Raslavice, Šaca, Rakúsy, Lomnice, Hlboké, Poltár a rómska osada v Liptovskom Mikuláši. V prvom rade si pod záštitou občianského združenia MIRET dáva za cieľ rozvíjať mladých Rómov vo veku 6 až 19 rokov. Projekt chce taktiež okrem poskytnutia zážitku z hudby na oboch stranách motivovať začínajúcich rómskych umelcov k prezentovaniu vlastnej kultúry na profesionálnej úrovni. Ukazuje im, že tvrdá práca prináša svoje ovocie a výsledky.
Pilierom repertoáru súboru sú hlavne piesne z pera rómskeho skladateľa, gitaristu, speváka a pedagóga Desideria Duždu. Okrem neho však budú deti v stredu naživo spolupracovať do veľkej miery aj so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu pod vedením dirigenta Adriána Kokoša. Na klavíri ich bude sprevádzať aranžér a kontrabasista Jozef Fečo a o svoje umenie sa tiež podelí mladý tanečník a spevák Oto Bunda, spevák a hudobník Jan Dužda a iní.
Napriek tomu, že je reč o maloletých, hudobných skúseností už majú celkom dosť. Z veľkolepých projektov v portfóliu Čhavorenge treba spomenúť hlavne vystúpenie 180-tich spevákov v pražskej galérii Rudolfinum. Tu v rámci Koncertu ku dňu študentstva vystúpili pred rokom aj za účasti Českej študentskej filharmónie, Kühnovho zboru, zboru študentov Gymnázia Hodonín Barbastella a speváckych zborov Gymnázia Žamberk či Gymnázia v Ústí nad Orlicí.
Nachádzanie lásky v sebe
"Každý, kto s nami spieva zo srdca a s precítením každej noty našich piesní, nájde lásku sám v sebe. Naše piesne a hudba sú pre všetkých. Sme spojení. A je to práve pieseň, ktorá nás spojila," tvrdí Ida Kelarová (rod. Bittová). Je to speváčka, zbormajsterka, muzikantka, hudobná aranžérka a producentka, ktorá je neprehliadnuteľnou osobnosťou súčasnej európskej hudby. Pochádza z hudobnej rodiny. Študovala hru na violončelo a klavír na Janáčkovom konzervatóriu v Brne. Za svojho najväčšieho učiteľa považuje svojho otca Kolomana Bitta, vynikajúceho muzikanta, ktorý hudbou žil. Časť života strávila vo Veľkej Británii, Dánsku a Nórsku, v roku 1995 sa však vrátila do Českej republiky.
Vo svojej práci vychádza zo znalostí a skúseností, ktoré načerpala v západnej Európe, inšpiruje sa však východnými a rómskymi koreňmi. Azda jej najznámejšou je 20-ročná práca s ľudským hlasom pod hlavičkou školy ISHV (International School for Human Voice), ktorú sama založila. V 1999 založila občianské združenie MIRET kde svoje úsilie sústredí na pomoc talentovaným rómskym deťom a mládeži.
Redakciu Hudba.sk informoval Matej Šálek z usporiadateľskej agentúry City Sounds of Bratislava. Viac sa dozviete na www.facebook.com/csbratislava. Podujatie podporilo Ministerstvo kultúry SR, Bratislavský samosprávny kraj, Úrad vlády a SOZA.