Výnimočný umelecký zážitok prepojený s pomocou ľuďom s Alzheimerom. Koncert husľového virtuóza Pavla Šporcla s rómskou cimbalovou kapelou Gipsy Way Ensemble prepojí kultúru a dobročinnosť. V košickom Dome umenia sa tak stane vďaka OZ Spájanie generácií už 15. júna.
Rebel s modrými husľami označovaný kritikmi aj ako český Paganini 21. storočia zavíta na východ Slovenska s projektom Gipsy Fire, s ktorým vypredal už vyše 400 koncertných sál. Nadväzuje na rovnomenný album a kladie dôraz na nevšednú technickú vybavenosť a jeho osobitosť ako primáša.
Na koncerte zaznejú nové aranžmány virtuóznych skladieb a ľudových piesní s rómskou tematikou. Diváci sa tak môžu tešiť na skladby J. Brahmsa, A. Piazolly, ale i na maďarské čardáše. Návštevníkov čaká večer plný vášnivých rytmov, ktorý prepája majstrovskú virtuozitu s neskutočným temperamentom a úprimnou vrúcnosťou.
Umelec, ktorému už tlieskali v hudobných sieňach ako Suntory Hall v Tokiu, Alte Oper vo Frankfurte, Walt Disney Hall v Los Angeles či Čajkovského sále v Moskve má z koncertu v Košiciach veľkú radosť. "Na košickom koncerte zaznejú tie najvirtuóznejšie ohnivé kúsky rómskej hudby a ja sa na vás naozaj veľmi teším a srdečne vás pozývam," nechal sa počuť Pavel Šporcl.
V repertoári Šporcla nájdeme vyše 40 husľových koncertov, nespočetné množstvo sonát, komorných aj virtuóznych diel. Jeho poznávacím znamením je "pirátska šatka" a netradičné modré husle. Je jedným z mála umelcov, ktorý sa snaží popularizovať vážnu hudbu svojským, ale zaujímavým spôsobom.
Počas kariéry nadviazal spoluprácu aj s umelcami z rôznych iných žánrov, napríklad s Karlom Gottom, Evou Farnou, Evou Pilarovou, Lenkou Filipovou, Vojtěchom Dykom, ale aj s kapelami Kryštof, Čechomor, Olympic, Chinaski, Tokhi & Groove Army či Hradišťan.
Za pomocou stojí osobný príbeh
Prostredníctvom vystúpení Pavel Šporcl veľmi aktívne podporuje rôzne projekty nadácií a neziskových projektov (Srdce pre deti, Nadácia Adra, Kapka Naděje, a i.). Svojimi aktivitami najčastejšie pomáha deťom, rodinám, ľuďom v ťažkých životných situáciách a chorým a inak to nebude ani tentoraz. Výnos zo zisku z koncertu poputuje vo forme materiálnej pomoci pre 1. denné Alzheimerove centrum v Košiciach (špecializované zariadenie ARCUS), ktoré organizácia Spájanie generácií podporuje už od jeho založenia.
"Moja pomoc pre sociálne slabších a zdravotne znevýhodnených začala už dávno pred založením Spájania generácií a zároveň som si počas tých rokov pomoci hovorila, že raz príde čas, keď si založím vlastnú organizáciu. Ten čas nastal, keď sme v rodine zažili smutnú udalosť – opustila nás naša drahá mama. Posledné roky trpela Alzheimerom a Parkinsonom. Vtedy som sa rozhodla, že okrem podpory, ktorú som poskytovala iným organizáciám, budem pomáhať aj s mojou vlastnou," naznačila organizátorka Ľubica Gaľová. Pre pacientov s Alzheimerom počas rokov vďaka OZ Spájanie generácií putovali rôzne druhy pomôcok, prístrojov, zariadenia, ktoré sa použili priamo v centre alebo prostriedky na voľnočasové aktivity klientov.
"Hudba je univerzálna, dostáva nás do úplne inej dimenzie, spája všetky generácie a otvára v nás ľudskosť – k sebe i k hendikepovaným," dodala organizátorka koncertu.
Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Ľubica Gaľová.