Hlavná stránka

>

Správy

>

Projekt Jana a Ja vydáva album Lesokruhy. Cesta k nemu trvala niekoľko rokov

Projekt Jana a Ja vydáva album Lesokruhy. Cesta k nemu trvala niekoľko rokov

09.09.2020 - 09:00 | redakcia

Dnes vychádza debutový album projektu Jana a Ja s názvom Lesokruhy. Za projektom stojí autorka, textárka a speváčka Jana Krčmárová. Album vznikol v spolupráci s aranžérom, klaviristom a hudobným producentom Ľubošom Šrámkom. Album sa vyznačuje žánrovou pestrosťou s presahmi do alternatívneho popu, jazzu, či scénickej hudby.


Žánrovej rôznorodosti albumu, ktorá však premyslene zapadá do jedného celku, výrazne napomohla skutočnosť, že na albume počuť výkony 16 rôznych hudobníkov. Základ štúdiovej kapely okrem Jany Krčmárovej a Ľuboša Šrámka tvorili Juraj Griglák (basgitara), Pavol Bereza (gitara) a Marián Ševčík (bicie). V dvoch piesňach ich doplnil saxofonista Nikolaj Nikitin, v ďalších sláčikové kvarteto Mucha Qaurtet či Ondrej Juraši (trúbka), Viliam Vojčík (lesný roh), Barbora Kolářová a Lucia Pintérová (obe flauta).

Dve piesne nahrala kapela v obmenenom zložení – na klávesy hral Peter Kunzo a na basgitaru Tibor Farkaš. Na albume znie aj elektronika, použitá je ale takým spôsobom a v takom rozsahu, ktorý podčiarkuje zvuk akustických nástrojov alebo dáva myšlienku niektorým kompozíciám, a je tak ich prirodzenou, ale nie nosnou súčasťou.

Treťou zverejnenou piesňou z albumu je Jesenná. O tej Jana tvrdí, že ju napísala namiesto fotografie, ktorú by urobila, ak by mala so sebou v jeden minuloročný deň v horách fotoaparát: "Hneď v lese vznikol text, doma pri klavíri sa mi okamžite spojil s priamočiarou melódiou, a dodnes presne cítim atmosféru tej chvíle, keď sa hmla medzi kopcami prevalila z leta do jesene. Ľuboš Šrámek a kapela presne vystihli jednoduchú, ale rafinovanú krásu tej chvíle."


Album bol nahratý v prvej polovici roka v Modre v štúdiu Jána Mudrocha, ktorý sa postaral o mixáž a čiastočne aj o mastering albumu. Obrovskou poctou pre tvorcov bolo, že hlavnej časti masteringu sa ujal v jeho štúdiu v New Yorku Joe Tarantino, ktorý pracoval aj na albumoch Milesa Davisa, Chicka Coreu či Billa Evansa. Album obsahuje 10 stôp, ktoré tvoria 9 ucelených piesní so slovenskými textami. Predslov v booklete albumu popisuje Lesokruhy ako obraz roka, toho, ako plynie v lese, a tiež v našich životoch, piesne teda na seba tematicky nadväzujú.

Cesta k debutovému albumu projektu Jana a Ja trvala niekoľko rokov. Jana ako líderka projektu priznáva, že album je jej splneným snom a výsledok presiahol jej očakávania: "Keď sa ma ľudia z hudobnej brandže pýtajú, kde som bola doteraz, musím len konštatovať, že som bola stále tu, len absolútne neznáma a ukrytá pred svetom, tvorila som, hľadala cesty a spôsoby, ako album uchopiť a s kým spolupracovať. Dlho som čakala na to, kým stretnem niekoho, kto moje nápady uchopí a dokonale pochopí a pomôže mi s ich realizáciou aj po produkčnej stránke, a som nesmierne rada, že sa mi to nakoniec podarilo práve s týmito ľuďmi."

Album bol predznamenaný singlom Ďaleko a videoklipom k piesni Jahodovo. Jana sľubuje v ďalších mesiacoch priniesť aj ďalšie hudobné videá a myslí aj na krst albumu, ktorý je plánovaný na koniec októbra. Detaily budú včas známe, veľa však bude závisieť aj od aktuálnej pandemickej situácie. "Máme miesto, máme čas, verím, že to vyjde a piesne z albumu zahráme aj s väčšou kapelou," vraví Jana.

Album je dostupný v online obchode www.janaaja.sk/shop ako CD (vrátane už spusteného predpredaja), od 9. septembra je dostupný aj v digitálnej podobe na desiatkach streamingových služieb (Spotify, Apple Music, YouTube Music atď.). Album vychádza pod hlavičkou vydavateľstva La Plata Production.


Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Jana Krčmárová.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti