Gitarista írsko-anglickej formácie The Pogues, Philip Chevron, zomrel po tom, čo niekoľko rokov zvádzal boj s rakovinou. Podľa dostupných informácií skonal v utorok 8. októbra.

Na oficiálnej webstránke kapely Pogues.com sa objavil krátky odkaz vzdávajúci hold zosnulému hudobníkovi. "Po dlhej chorobe nás dnes ráno Philip v pokoji opustil. Prajeme úprimnú sústrasť celej jeho rodine. Bol jedinečný. Bude nám veľmi chýbať," uviedli členovia skupiny. Príčinou úmrtia Chevronovho úmrtia bola rakovina pažeráka, ktorú mu diagnostikovali v roku 2007.

Philip Chevron
 začínal v 70. rokoch minulého storočia v kapele The Radiators from Space, známej tiež ako The Radiators, ktorú označujú za prvú írsku punk-rockovú skupinu. So skupinou The Pogues začal hrávať v roku 1984 po tom, čo vydala svoj debutový album Red Roses For Me. Pôvodne mal do kapely nastúpiť iba dočasne, avšak napokon sa stal jedným z jej plnohodnotných členov. Najprv hral na mandolínu, neskôr sa jeho hlavným nástrojom stala gitara.

S kapelou nahral albumy ako Rum, Sodomy & the Lash (1985), If I Should Fall from Grace with God (1988), Peace and Love (1989), Hell's Ditch (1990) či Waiting for Herb (1993). Je aj autorom jednej z najznámejších piesní The Pogues - Thousands Are Sailing, ktorá sa objavila aj na soundtracku k televíznej šou Bringing It All Back Home. V roku 1994 skupinu opustil pre problémy s drogami a alkoholom, v roku 2011 sa však vrátil a naďalej spolu koncertovali.  


Skupina The Pogues patrí medzi najväčšie ikony medzi kapelami, ktoré vychádzajú z tradičnej írskej, resp. keltskej hudby. Paradoxne však nevznikla v Írsku, ale v Londýne. Jej začiatky siahajú do roku 1982, pričom väčšinu členov pôvodnej zostavy tvorili potomkovia írskych prisťahovalcov na čele s frotmanom Shaneom MacGowanom. Istý čas bol členom dokonca aj spevák slávnych The Clash Joe Strummer. Postupom času sa v kapele vystriedali aj rodení Íri, jedným z nich bol práve Philip Chevron.

Kapela sa na Britských ostrovoch preslávila spojením írskeho folku s prvkami britského rocku a punku, jej celosvetovo najznámejšou piesňou je však balada Fairytale of New York. Pieseň s vianočnou tematikou bola v mnohých anketách poslucháčmi zvolená za najlepší vianočný song histórie. V decembri 2007, teda 20 rokov po jej vydaní, vyvolala rozruch cenzúra piesne vo vysielaní BBC Radio 1.


Zdroj: Nme.com, SITA
Foto: Pogues.com

Súvisiaci interpreti: Pogues