Po albume Zvuky z podkrovia a singli Vieš čo ti netreba, ktoré vyšli začiatkom leta, vychádza digitálne na všetkých streamingových službách pod hlavičkou Bruuder Records v poradí štvrtý album Tomáša Slobodu pod kurióznym, no zároveň veľavravným názvom The Album That Never Was. Ide o výber anglicky spievaných skladieb, ktoré neboli súčasťou žiadneho z jeho doteraz vydaných albumov.
Album obsahuje trinásť štúdiových a jednu koncertnú nahrávku. Niektoré z týchto piesní zazneli na koncertoch Tomášovej kapely Sounds Like This. V nej sa stretlo niekoľko výrazných osobností a frontmanov slovenskej hudobnej scény ako Ďuďo z kapely Hex, Juraj Podmanický z Billy Barman, bubeníci Marián Slávka (Jana Kirschner, IMT Smile, Talent Transport, Longital...) a Matej Ruman (Billy Barman) alebo gitarista skupiny Para Matej Starkov. Všetci spomenutí sa objavujú na štúdiových nahrávkach.
Niekoľko skladieb môžete poznať z vysielania Rádia_FM – napríklad Hunters Of The Sun, Need Of Love, I Got Time alebo Anything You Want. Autorom hudby väčšiny skladieb na albume Tomáš Sloboda a na niektorých sa textársky spolupodieľali Lukáš Duchovič a Gabriel Drenka. Obsahuje však aj šesť coververzií Tomášových obľúbených skladateľov a kapiel. Je medzi nimi napríklad pieseň False Alarm od KT Tunstall, ktorú preslávili hity Suddenly I See a Black Horse And The Cherry Tree, alebo Nothing Really Ends od belgických dEUS.
Za zmienku určite stojí zábavný avantgardný úlet Tarantula, ktorý mohli doteraz počuť iba vlastníci 10" vinylu s výberom hudby vydavateľstva Bruuder Records Bruuder Volume One. Tarantulu nahral Sloboda sám v štúdiu Fame 1, ktoré prevádzkoval spolu s Jurajom Podmanickým. Tam vznikli aj prvé nahrávky kapely Billy Barman a okrem iných aj albumy kapiel ako Živé kvety, Hvozd, The Lovely Pimps alebo Sounds Like This.
Ako singlovú ochutnávku z albumu vydáva Tomáš Sloboda pieseň Need Of Love. Pieseň z roku 2008 patrí popri pesničkách Liliana, Ostanem tu, Popový dážď či Pohybliví v nehybnom medzi tie najkrajšie, aké hudobník napísal. Need of Love vyjde týždeň po albume aj samostatne v mono verzii na rovnomennom EP spolu s ďalšími štyrmi demo nahrávkami a novým videoklipom, ktorý sa nakrúcal v Pule v Chorvátsku.
The Album That Never Was mapuje dvanásťročné obdobie, ktoré bolo v Tomášovej tvorbe mimoriadne pestré. Aj napriek časovým rozostupom medzi jednotlivými nahrávkami je pre album charakteristický "slobodovský" rukopis: mäkký zvuk, zapamätateľné melódie, bohaté vokály a výrazné riffy. Zastúpená je aj pestrá škála hudobných nástrojov a tiež nezanedbateľný humor, jeden z typických prvkov Slobodovej tvorby.
Kto hrá a spieva na "albume, ktorý nikdy nebol":
- Tomáš Sloboda – spev, vokály, gitara, basa, sitar, klávesy, bicie
- Peter "Ďuďo" Dudák – vokály, gitara, klávesy
- Juraj Podmanický – vokály, gitara
- Lukáš Duchovič – gitara
- Martin Andráš – vokály, basa
- Matej Ruman – bicie
- Marián Slávka – bicie
- Peter Teo Heriban – bicie, vokály
- Tammy Nižňanská - vokály
- Jerguš Oravec – vokály
- Vlado Nosáľ – vokály
Zoznam skladieb na The Album That Never Was:
- I Got Time
- Don't Cry Sister
- Need Of Love
- Anything You Want
- Nothing Really Ends
- Hunters Of The Sun
- A Kind Of Silent Way
- Tarantula
- The Golden Age
- Special Sauce
- False Alarm
- Across The Universe
- Green Green Green
- Where Have All The Good Times Gone (Live)
Zoznam skladieb na Need of Love EP:
- Need Of Love - mono mix
- A Kind Of Silent Way- demo 1
- Kaweco White – demo
- Need Of Love - demo 1
- Need Of Love - demo 2
Biografia
Tomáš Sloboda absolvoval koncom deväťdesiatych rokov štúdium hudobno-dramatického odboru Konzervatória v Bratislave. Popri štúdiu účinkoval a hosťoval v desiatkach činoherných divadelných predstavení na Novej scéne, DPOH, Malej scéne SND, v Divadle Andreja Bagara v Nitre, Astorka Korzo '90, Istropolitana alebo v divadle West. V niekoľkých predstaveniach sa autorsky podieľal na scénickej hudbe alebo na aranžovaní piesní aj od Miroslava Žbirku alebo Pavla Hammela. Predstavil sa aj v niekoľkých muzikáloch (Cyrano z predmestia, Umrieť pre krásu, Malá nočná hudba) aj ako sólista v operetnom predstavení Hrnčiarsky bál.
V Slovenskej televízii moderoval reláciu Zóna D, spolu so svojimi spolužiakmi z konzervatória, s ktorými založil kapelu Sonic, neskôr Merry Go Round. V 1996 vznikli Le Payaco. Tomáš sa od roku 2002 venuje aj hudobnej produkcii. Ako hudobný producent spolupracoval na dvadsiatke úspešných albumoch a nahrávok kapiel ako Korben Dallas, Para, Billy Barman, Hex, Saténové ruky, Dorota Nvotová, Živé kvety a Chilli Fellaz. V súčasnosti spolupracuje na nových albumoch kapiel Saténové ruky a Korben Dallas.
Tomáš Sloboda jednoznačne patrí medzi kľúčové osobnosti slovenskej hudobnej scény. Aj vďaka jeho práci hudobného producenta sa zvuk štúdiových nahrávok posunul za posledných dvadsať rokov k tej najvyššej kvalite, kde sa kládol dôraz na výraz, originalitu a individualitu umelcov. Ako skladateľ a pesničkár sa zručne pohybuje v žánroch indie rock, pop aj komplexnejších hudobných kompozíciách, čo mu prinieslo viaceré prestížne ocenenia, či už ako sólistovi alebo s kapelami
Le Payaco a Sounds Like This.
Jeho dielo je charakteristické žánrovou rozmanitosťou a hravosťou, doplnené o výrazný a nezameniteľný štýl. Tomášova tvorba je plná chytľavých melódií, zaujímavých rytmov, originálneho využitia hudobných nástrojov, kvalitných textov a zvukov, ktoré sú ozajstnou lahôdkou pre uši. Jeho práca a koncertné vystúpenia neustále poskytujú zdroj inšpirácie pre mnohých hudobníkov aj publikum, vrátane mladších generácií, ktoré jeho muzikálnosť a interpretačné umenie vnímajú ako zásadné a neustále sa k nemu s obľubou vracajú.
Redakciu Hudba.sk informoval Branislav "Kalo" Kaľavský z vydavateľstva Bruuder Records. Správu sme upravili.