Po albume Zvuky z podkrovia a singli Vieš čo ti netreba, ktoré vyšli začiatkom leta, vychádza digitálne na všetkých streamingových službách pod hlavičkou Bruuder Records v poradí štvrtý album Tomáša Slobodu pod kurióznym, no zároveň veľavravným názvom The Album That Never Was. Ide o výber anglicky spievaných skladieb, ktoré neboli súčasťou žiadneho z jeho doteraz vydaných albumov.

Album obsahuje trinásť štúdiových a jednu koncertnú nahrávku. Niektoré z týchto piesní zazneli na koncertoch Tomášovej kapely Sounds Like This. V nej sa stretlo niekoľko výrazných osobností a frontmanov slovenskej hudobnej scény ako Ďuďo z kapely Hex, Juraj Podmanický z Billy Barman, bubeníci Marián Slávka (Jana Kirschner, IMT Smile, Talent Transport, Longital...) a Matej Ruman (Billy Barman) alebo gitarista skupiny Para Matej Starkov. Všetci spomenutí sa objavujú na štúdiových nahrávkach.

Niekoľko skladieb môžete poznať z vysielania Rádia_FM – napríklad Hunters Of The Sun, Need Of Love, I Got Time alebo Anything You Want. Autorom hudby väčšiny skladieb na albume Tomáš Sloboda a na niektorých sa textársky spolupodieľali Lukáš Duchovič a Gabriel Drenka. Obsahuje však aj šesť coververzií Tomášových obľúbených skladateľov a kapiel. Je medzi nimi napríklad pieseň False Alarm od KT Tunstall, ktorú preslávili hity Suddenly I See a Black Horse And The Cherry Tree, alebo Nothing Really Ends od belgických dEUS.

Za zmienku určite stojí zábavný avantgardný úlet Tarantula, ktorý mohli doteraz počuť iba vlastníci 10" vinylu s výberom hudby vydavateľstva Bruuder Records Bruuder Volume One. Tarantulu nahral Sloboda sám v štúdiu Fame 1, ktoré prevádzkoval spolu s Jurajom Podmanickým. Tam vznikli aj prvé nahrávky kapely Billy Barman a okrem iných aj albumy kapiel ako Živé kvety, Hvozd, The Lovely Pimps alebo Sounds Like This.

Ako singlovú ochutnávku z albumu vydáva Tomáš Sloboda pieseň Need Of Love. Pieseň z roku 2008 patrí popri pesničkách Liliana, Ostanem tu, Popový dážď či Pohybliví v nehybnom medzi tie najkrajšie, aké hudobník napísal. Need of Love vyjde týždeň po albume aj samostatne v mono verzii na rovnomennom EP spolu s ďalšími štyrmi demo nahrávkami a novým videoklipom, ktorý sa nakrúcal v Pule v Chorvátsku.

The Album That Never Was mapuje dvanásťročné obdobie, ktoré bolo v Tomášovej tvorbe mimoriadne pestré. Aj napriek časovým rozostupom medzi jednotlivými nahrávkami je pre album charakteristický "slobodovský" rukopis: mäkký zvuk, zapamätateľné melódie, bohaté vokály a výrazné riffy. Zastúpená je aj pestrá škála hudobných nástrojov a tiež nezanedbateľný humor, jeden z typických prvkov Slobodovej tvorby.

Kto hrá a spieva na "albume, ktorý nikdy nebol":

  • Tomáš Sloboda – spev, vokály, gitara, basa, sitar, klávesy, bicie
  • Peter "Ďuďo" Dudák – vokály, gitara, klávesy 
  • Juraj Podmanický – vokály, gitara 
  • Lukáš Duchovič – gitara 
  • Martin Andráš – vokály, basa
  • Matej Ruman – bicie 
  • Marián Slávka – bicie
  • Peter Teo Heriban – bicie, vokály 
  • Tammy Nižňanská - vokály 
  • Jerguš Oravec – vokály 
  • Vlado Nosáľ – vokály

Zoznam skladieb na The Album That Never Was:

  1. I Got Time
  2. Don't Cry Sister
  3. Need Of Love
  4. Anything You Want
  5. Nothing Really Ends
  6. Hunters Of The Sun
  7. A Kind Of Silent Way
  8. Tarantula
  9. The Golden Age
  10. Special Sauce
  11. False Alarm
  12. Across The Universe
  13. Green Green Green
  14. Where Have All The Good Times Gone (Live)


Zoznam skladieb na Need of Love EP:

  1. Need Of Love - mono mix
  2. A Kind Of Silent Way- demo 1
  3. Kaweco White – demo
  4. Need Of Love - demo 1
  5. Need Of Love - demo 2

 

Tomáš Sloboda Zdroj: archív hudobníka

Biografia

Tomáš Sloboda absolvoval koncom deväťdesiatych rokov štúdium hudobno-dramatického odboru Konzervatória v Bratislave. Popri štúdiu účinkoval a hosťoval v desiatkach činoherných divadelných predstavení na Novej scéne, DPOH, Malej scéne SND, v Divadle Andreja Bagara v Nitre, Astorka Korzo '90, Istropolitana alebo v divadle West. V niekoľkých predstaveniach sa autorsky podieľal na scénickej hudbe alebo na aranžovaní piesní aj od Miroslava Žbirku alebo Pavla Hammela. Predstavil sa aj v niekoľkých muzikáloch (Cyrano z predmestia, Umrieť pre krásu, Malá nočná hudba) aj ako sólista v operetnom predstavení Hrnčiarsky bál. 

V Slovenskej televízii moderoval reláciu Zóna D, spolu so svojimi spolužiakmi z konzervatória, s ktorými založil kapelu Sonic, neskôr Merry Go Round. V 1996 vznikli Le Payaco. Tomáš sa od roku 2002 venuje aj hudobnej produkcii. Ako hudobný producent spolupracoval na dvadsiatke úspešných albumoch a nahrávok kapiel ako Korben Dallas, Para, Billy Barman, Hex, Saténové ruky, Dorota Nvotová, Živé kvety a Chilli Fellaz. V súčasnosti spolupracuje na nových albumoch kapiel Saténové ruky a Korben Dallas.

Tomáš Sloboda jednoznačne patrí medzi kľúčové osobnosti slovenskej hudobnej scény. Aj vďaka jeho práci hudobného producenta sa zvuk štúdiových nahrávok posunul za posledných dvadsať rokov k tej najvyššej kvalite, kde sa kládol dôraz na výraz, originalitu a individualitu umelcov. Ako skladateľ a pesničkár sa zručne pohybuje v žánroch indie rock, pop aj komplexnejších hudobných kompozíciách, čo mu prinieslo viaceré prestížne ocenenia, či už ako sólistovi alebo s kapelami
Le Payaco a Sounds Like This. 

Jeho dielo je charakteristické žánrovou rozmanitosťou a hravosťou, doplnené o výrazný a nezameniteľný štýl. Tomášova tvorba je plná chytľavých melódií, zaujímavých rytmov, originálneho využitia hudobných nástrojov, kvalitných textov a zvukov, ktoré sú ozajstnou lahôdkou pre uši. Jeho práca a koncertné vystúpenia neustále poskytujú zdroj inšpirácie pre mnohých hudobníkov aj publikum, vrátane mladších generácií, ktoré jeho muzikálnosť a interpretačné umenie vnímajú ako zásadné a neustále sa k nemu s obľubou vracajú.

Redakciu Hudba.sk informoval Branislav "Kalo" Kaľavský z vydavateľstva Bruuder Records. Správu sme upravili.