Už od dnes do 14. novembra sa Bratislava stane európskym mestom klezmeru. Hlavné mesto Slovenska bude totiž hostiť festival KlezMORE, ktorý súvisí s rovnomenným viedenským podujatím. Za premiérovou bratislavskou časťou stoja členovia skupiny Pressburger Klezmer Band.

Prepojenie našej najznámejšej klezmerovej skupiny s prvým ročníkom festivalu KlezMORE nie je náhodné. "V Bratislave niečo podobné, aspoň nám, dlho chýbalo. Organizovali sa tu síce podujatia spojené so židovskou kultúrou, ale niečo väčšie a dlhodobejšie neexistovalo. Bratislavská časť bude tento rok doplnkom viedenskej. Pomôže nám to v rozbehu festivalu tým, že sa staneme súčasťou desať rokov zavedenej značky a že festival nevnímame len v rámci jedného mesta, ale cezhranične," uviedol huslista skupiny Pressburger Klezmer Band, Andrej Werner.

Obľúbené a oceňované zoskupenie dosiaľ ponúklo šesť úspešných albumov, spoluprácu s nositeľmi ceny Grammy, a získalo ocenenie Radio_Head Award 2012 za najlepší album roka v kategórii World/Folk. Skupina Pressburger Klezmer Band dávno prekročila hranice lokálnej hudobnej scény. Zásluhu na tom majú aj vysokí nároky na kvalitu koncertného programu. Ten najnovší s názvom JUH kapela odpremiéruje práve vystúpením na festivale KlezMORE.

"Nielenže odznie klezmer v rôznych podobách, ale budeme aj hudobne putovať zo Slovenska na juh. Až do Izraela a dokonca aj Brazílie. Jedna zo skladieb má hudobnú formu samby, pričom je známa z filmu A Good Year s Russelom Crowom. Melódia je však pôvodne klezmerový tanec," opísal Werner hudobné pozadie projektu JUH. Jeho slávnostné uvedenie je predzvesťou budúcoročného okrúhleho výročia skupiny. "Budúci rok bude veľká oslava. PKB bude mať dvadsať rokov. Radi by sme toto výročie spojili s novým CD a súvisiacim turné. Slávnostné uvedenie by mohlo byť na druhom ročníku bratislavského KlezMORE festivalu," spresnil. 


Už dnes bude skupinu na koncerte v Mestskom divadle P.O. Hviezdoslava sprevádzať aj lotyšská speváčka Sashou Lurje. V sólistických tanečných úlohách budú sekundovať David Schimmer a Linda Luptáková. Druhý koncert festivalu KlezMORE je naplánovaný na piatok 14. novembra. Koncertnú sálu Klarisky pohltí hudba dvoch hviezd klezmerového sveta. Anglický klarinetista Merlin Shepherd a jeho ruská manželka, klaviristka a speváčka Polina patria do najvyššej ligy židovskej hudby.

"S Merlinom Shepherdom nás viaže hudobná spolupráca a z toho vzniknuté niekoľkoročné priateľstvo. Súčasne sme však Bratislave chceli ponúknuť niečo iné ako spojenie Merlina s PKB, a preto sme vybrali komorný koncept na ideálnom mieste. Koncertnú sieň Klarisky a v nej podmanivý zvuk Merlinovho klarinetu doplnený klavírom a spevom v podaní jeho manželky Poliny, ktorá sa predstaví v Bratislave po prvýkrát," dodal Werner.

Rozhovor s Andrejom Wernerom z PKB

Rakúsky KlezMORE patrí k najrenomovanejším židovským festivalom. V jeho programe sa za uplynulé desaťročie vystriedali tie najväčšie hviezdy židovskej hudby. Headlineri ako The Klezmatics, Kroke, Amsterdam Klezmer Band či Timna Brauer & Elias Meiri Ensemble hovoria sami za seba. Tento rok sa k osvedčenému viedenskému podujatiu po prvýkrát pridá aj bratislavská časť. Viac o festivale KlezMORE porozprával jeden z jeho organizátorov a člen skupiny Pressburger Klezmer Band, Andrej Werner.

Ako vznikla myšlienka založiť v Bratislave festival klezmerovej hudby?

V Bratislave niečo podobné, aspoň nám, dlho chýbalo. Organizovali sa tu síce podujatia spojené so židovskou kultúrou, ale niečo väčšie a dlhodobejšie neexistovalo. "Poslednou kvapkou" pre nás bol vznik festivalu MAZAL TOV v Košiciach a povedali sme si, že už určite v Bratislave treba niečo spraviť.

Prvý ročník podujatia vzniká v spolupráci s rovnomenným viedenským festivalom. Aké meno má vo svete KlezMORE?

Je to jeden z najväčších a najznámejších festivalov židovskej kultúry na svete. Trvá približne mesiac a koncerty sa odohrávajú v rôznych, či už tradičných alebo aj menej tradičných priestoroch.

Ste členom skupiny Pressburger Klezmer Band. Čo privedie hudobníka k organizácii hudobného festivalu?

Možno niekedy prehnane kritický pohľad na usporiadateľov kultúrnych podujatí. (úsmev) Takže sme prešli na "druhú stranu barikády" a teraz môžu kritizovať aj nás. (úsmev)

Čím bol typický "bratislavský" klezmer?

Po pôvodných klezmeroch v Bratislave stále ešte bádame. Existuje však zmienka ako hrávali v bratislavských kaviarňach, kde si ich vypočul aj známy hudobný skladateľ Ferenc Liszt, ktorý sa o ich hre pochvalne vyjadril.

Na aké koncerty sa teda môžu tešiť návštevníci festivalu KlezMORE?

V rámci viedenskej časti určite odporúčame jeden z vrcholov festivalu - koncert kráľa klezmerového klarinetu Davida Krakauera, ktorý vystúpi 20.11. vo Vindobone. No a potom určite aj bratislavské koncerty - 10.11. domácich Pressburger Klezmer Band spolu s vynikajúcou lotyšskou speváčkou Sashou Lurje a 14.11. manželské anglicko-ruské duo Merlina a Polinu Shepherd (klarinet, klavír, spev) v podobe komorného koncertu. Sasha, Merlin a Polina patria k celosvetovej špičke klezmerovej interpretácie.

Podľa akého kľúča ste vyberali miesta pre jednotlivé vystúpenia?

Po dohode s naším partnerom Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom. Pre väčší koncert sa nám ako ideálne zdalo opätovne zvoliť priestory Mestského divadla P.O. Hviezdoslava a pre komornejší koncert sakrálnu atmosféru Klarisiek.

Na čo sa počas festivalu KlezMORE tešíte najviac vy osobne?

Na začiatok cezhraničnej spolupráce a jej, dúfajme, úspešný priebeh.

Vaša skupina Pressburger Klezmer Band oslavuje budúci rok okrúhle výročie. Ako sa tento fakt odrazí na koncerte v rámci festivalu KlezMORE?

Aj keď "narodeninový koncert" už teraz pripravujeme, koncert v rámci KlezMORE bude predsa iného charakteru.

Aká bola cesta ku koncertnému programu JUH?

Program JUH je vlastne pokračovaním minuloročného úspešného multikultúrneho projektu VÝCHOD. Spájanie hudby a tanca viacerých etník je vďačnou témou a radi v nej pokračujeme. Putujeme teda z východu na juh.

Prečo by si festival nemali nechať ujsť aj tí, ktorí nepatria k oddaným obdivovateľom klezmeru?

Pretože sa v rámci festivalu, či už vo Viedni alebo v Bratislave, nepredstaví len "čistý" klezmer. Trendom v klezmeri je aktuálne jednak spájanie s hudbou iných kultúr a inými hudobnými štýlmi a jednak hľadanie niečoho nového. Kapela, ktorá hrá klezmerové "odrhovačky", v medzinárodnom meradle totiž už iba ťažko obstojí.

Informácie a rozhovor pre Hudba.sk poskytol Robert Pospiš z vydavateľstva Real Music House.

Foto: PKB / Klezmer.sk