Hlavná stránka

>

Správy

>

Domi Stoff poslovenčil svoje piesne a prichádza so sólovým singlom Očami vábi

Domi Stoff poslovenčil svoje piesne a prichádza so sólovým singlom Očami vábi

11.05.2021 - 13:30 | redakcia

Dominik Štofko alias Domi Stoff pôsobí na hudobnej scéne už od roku 2011, kedy založil kapelu King Shaolin, v ktorej pôsobí ako frontman doteraz. Ako jej spevák, hlavný skladateľ a producent ukázal svoj cit pre silné melódie, kvalitné aranžmány a osobné texty. Teraz predstavuje ako predzvesť svojho sólového projektu slovenský singel s indiánskym videoklipom k piesni Očami vábi.


Domi Stoff sa venoval hre na gitare a tvorbe vlastných skladieb od svojich trinástich rokov. V komponovaní sa ďalej zdokonaľoval popri štúdiu na ŠUP Josefa Vydru a VŠVU v Bratislave. V jeho energiou nabitých skladbách s modernými zvukmi a dravosťou cítiť mnoho inšpirácií a jeho rukopis sa za posledných desať rokov dôrazne vykryštalizoval.

"Stále objavujem nové sféry a zákonitosti, ktoré mi dopomáhajú pracovať s emóciou. Za tie roky som však už pochopil určité veci a nemám rád škatuľkovanie. Hudba je len hudba. Mojou hudbou chcem hovoriť príbehy o mojom živote, svoje životné postoje, chcem oslavovať vesmír a Zem, a občas sa ňou chcem vyplakať. Hudba je pre mňa 'denník' môjho života. Keď spätne počúvam moje piesne, tak presne viem, v akom životnom momente som sa akurát nachádzal," objasňuje Dominik zákonitosti tvorby hudby a smerovanie textov.

Jeho domovská kapela a "hudobné dieťa" King Shaolin doposiaľ vydala tri albumy, dve EP a niekoľko samostatných singlov. Známa je tiež ako sprievodná kapela Celeste Buckingham a na konte má i spolupráce s českou speváčkou Lenny či raperom Vladisom. Svojou húževnatou prácou sa skupina prepracovala až na pódiá najväčších stredoeurópskych hudobných podujatí ako sú pražský Aerodrome Festival alebo budapeštiansky Sziget Festival. Za jedinú dekádu fungovania odohral Domi Stoff so svojou kapelou už 650 koncertov v siedmich krajinách Európy.

Tvorba v slovenčine ako výzva naučiť sa niečo nové

Posledných 14 mesiacov však fungovanie v takomto móde nebolo možné. To podnietilo tvorivosť talentovaného hudobníka, ktorý doteraz písal skladby výlučne v angličtine, k hlbšiemu spoznaniu a odkrytiu krás i nástrah rodného jazyka vo vzťahu k zvukomaľbe a tvorbe liniek spevu.

"Vždy som cítil, že ľudia reagujú kladne na moju hudbu, no veľakrát mi aj vytýkali, že tomu nerozumejú a že by som mohol spraviť niečo v slovenčine. Moja duša na to nebola pripravená, až do posledného roka, kedy som to poňal ako výzvu. Výzvu naučiť sa niečo nové, pracovať s rodnou rečou a hlavne som túžil aj po tom, aby moje myšlienky boli pochopené mojimi blízkymi a ostatnými ľuďmi, ktorí nehovoria po anglicky," vysvetľuje spevák a skladateľ. "Hudba je univerzálny jazyk, ktorému rozumie naozaj každý. Je to jazyk, ktorý spája ľudí, pomáha im v najťažších chvíľach alebo umocňuje tie energické. No text je posolstvo, ktoré sa dostane pod kožu a dokáže zmeniť niekoho postoj na jeho momentálnu situáciu. A to ma na tom veľmi baví," dodáva. 

Počúvať jeho tvorbu v slovenčine je skutočne úplne iným zážitkom, a to aj pre ľudí, ktorí anglicky rozumejú. Spevák v novinke pôsobí absolútne prirodzene a spojenie rodnej reči so zvukom, ktorý je typický skôr pre súčasné zahraničné popové projekty, znie priam exoticky. Bolo by tomu tak aj bez videoklipu, ktorým si spevák splnil svoj detský indiánsky sen.


Vizuál v štýle tých, čo žijú v súlade s prírodou

Nakrúcanie videklipu prebiehalo v okolí Bratislavy spolu s produkčným tímom Unavenej Agentúry, ktorý sa snažil uchopiť klip v spevákových predstavách, a zároveň obrazom dotvoriť a zhmotniť náladu skladby. Netradičný vizuál v indiánskom štýle zvolil spevák vzhľadom k vášni k prírode ale aj filmovému umeniu.

"Milujem filmy. Bola to od vždy moja vášeň, ku ktorej ma priviedol môj brat. Od momentu, keď som videl westerny Dobrý, zlý a škaredý (1966) a 3:10 Vlak do Yumy (2007) som sa zamiloval do tohoto žánru. Keď som bol nedávno na túre s mojou priateľkou na Bielych skalách, kde sme aj natáčali tento videoklip, a videl som prostredie pripomínajúce indiánske teritórium, okamžite som sa zamiloval do myšlienky, že by som si v klipe zahral indiána. Splnil som si tým môj nikdy nevyslovený sen," s úsmevom dodáva Dominik.

Skladba Očami vábi je prvou ukážkou z jeho pripravovaného sólového debutového albumu s názvom Vzduch a Dym. Spevák, ktorého tvorba je zmesou moderného popu a R&B, na ňom pracoval ako skladateľ, producent, textár, aranžér i zvukár. Sám si nahral spev, gitaru aj basu a ostatné nástroje dotvoril v elektronickej forme. S drobnými producentskými konzultáciami mu pomáhal kolega z King Shaolin Michal Neffe a o finálny master zvuk nahrávky sa postaral známy český producent a zvukový majster Escon Waldes.

Informácie a fotografie redakcii Hduba.sk poskytol Michal Neffe. Tlačovú správu sme upravili a doplnili. Viac sa dozviete na oficiálnej stránke hudobníka www.domistoff.com.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti