Už dnes večer sa vo švédskom meste Malmö uskutoční finále 68. ročníka najsledovanejšej pesničkovej súťaže na svete. Po utorkovom a štvrtkovom semifinále je jasné, ktoré krajiny patria medzi hlavných favoritov, ale aj to, ktoré vystúpenia a umelci či umelkyne vzbudzujú v tomto ročníku najviac kontroverzie. Ani tento rok pritom nechýba politika, v Malmö sa dokonca konajú protiizraelské protesty.
Najviac sa po semifinálových kolách píše a hovorí o rusko-izraelskej speváčke Eden Golan. Už pred a počas semifinále sa totiž v Malmö uskutočnili veľké protesty proti účasti Izraela v súťaži. Na tom štvrtkovom sa zišlo viac než 12-tisíc ľudí, medzi protestujúcimi bola aj známa environmentálna aktivistka Greta Thunberg.
Organizátor súťaže – Európska vysielacia únia (EBU) – by mal podľa protestujúcich postupovať rovnako ako v roku 2022, keď z nej pre vojenskú inváziu na Ukrajine vylúčil Rusko. Výzvy aktivistov a časti verejnosti, že z dôvodu prebiehajúcej vojny v Pásme Gazy by mal byť rovnako vylúčený aj Izrael, však zostávajú ignorované. Jeho reprezentantka s piesňou Hurricane zo štvrtkového semifinále postúpila, a tak je ďalší protest avizovaný aj pred dnešným finále.
Eden Golan musela už pred príchodom do dejiska tohtoročnej Eurovízie svoju súťažnú pesničku čiastočne prerobiť a dostala aj nový názov, pretože organizátori pôvodnú verziu označili za príliš politickú. V stredu večer ju publikum vypískalo počas javiskovej kostýmovej generálky a piskot zmiešaný s aplauzom bolo počuť aj počas jej semifinálového vystúpenia. Napriek tomu Izrael stále patrí k favoritom súťaže, aspoň podľa kurzov stávkových kancelárií, podľa ktorých má aktuálne takmer 20-percentnú šancu na výhru.
Pred Izraelom je v rebríčku zostavenom podľa kurzov stávkových kancelárií iba Chorvátsko, ktoré má až 42-percentnú šancu uspieť. Ak by vyhral jeho zástupca s kurióznym pseudonymom Baby Lasagna, bol by to dôkaz, že fanúšikovia Eurovízie sa chcú v čase zúriacich vojnových konfliktov najmä zabávať. Z hudobného a umeleckého hľadiska totiž ide o lacnú odrhovačku, ktorá okrem energie a jednoduchého textu s dookola sa opakujúcim popevkom neponúka nič zaujímavé.
Dá sa preto očakávať, že víťazom hlasovania národných porôt sa skladba Rim Tim Tagi Dim nestane a jej finálový úspech bude záležať najmä na sile diváckej podpory. Jej indikátorom môže byť aj počet pozretí semifinálového vystúpenia – 5,6 milióna za tri dni je najviac zo všetkých účastníkov.
Výrazným protipólom Chorvátska je tretí favorit stávkových kancelárií, Nemo zo Švajčiarska s piesňou The Code. Podľa aktuálnych kurzov je jeho šanca na výhru na úrovni 15 percent. Body by mohol pozbierať najmä od porôt, keďže jeho skladba je originálnym a prekvapivo dobre fungujúcim spojením rôznych hudobných žánrov od operného spevu cez rap až po drum&bass.
Otázne je, či takýto nekonvenčný eurovízny počin ocenia aj diváci, no minimálne LGBTQI+ publikum, ktoré Eurovíziu miluje, by osloviť mohol. Nemo sa totiž identifikuje ako nebinárna osoba, čo je zjavné aj z jeho pódiového outfitu. Ak by Švajčiarsko vyhralo, určite budú v konzervatívnych kruhov znieť všelijaké reči, tu však treba uznať, že skladbou aj speváckym výkonom Nemo prevyšuje nielen väčšinu tohtoročných súťažiacich, ale aj víťazov niektorých predošlých ročníkov. Skladba má navyše vydarený videoklip a o spevákovom talente svedčí i video s jej akustickou verziou.
Podľa sledovanosti semifinálových vystúpení na Youtube kanáli Eurovízie by sa malo tento rok vo finále vysoko umiestniť aj Írsko (v rebríčku stávkových kancelárií je piate). Video si od utorkovej noci pozrelo takmer 5,2 milióna divákov. Zelený ostrov reprezentuje speváčka Bambie Thug, ktorá, ako napovedá už jej pseudonym, stavila na extrémne kontrasty v rámci svojej tvorby aj pódiového imidžu.
Čistý popový spev počas skladby Doomsday Blue pravidelne strieda s agresívnejším temným, až živočíšnym prejavom, s ktorým by sa nestratila ani v metalovej kapele. Na výhru to asi nebude, ale rozhodne ide o výrazné hudobné aj vizuálne spestrenie tohtoročného výberu.
Vo finále 68. ročníka Eurovízie sa tradične predstaví 26 krajín. Postupujúcimi z utorkového semifinále sú Srbsko, Portugalsko, Slovinsko, Ukrajina, Litva, Fínsko, Cyprus, Chorvátsko, Írsko a Luxembursko. Zo štvrtkového druhého semifinále postúpili zástupcovia Lotyšska, Rakúska, Holandska, Nórska, Izraela, Grécka, Estónska, Švajčiarska, Gruzínska a Arménska. K tejto dvadsiatke krajín sa pridá ešte šesť automaticky kvalifikovaných: päť členov tzv. veľkej päťky - čo sú najväčší finanční prispievatelia do EBU: Británia, Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Španielsko - a Švédsko ako víťaz minulého ročníka prehliadky Eurovízie. Česká speváčka Aiko zostala pred bránami finále.
Vystúpia aj známe tváre hudobnej scény
Medzi súťažiacimi sú tento rok aj niektoré známe tváre hudobnej scény. Napríklad Marinu Satti, grécku odpoveď na globálny úspech španielskej speváčky Rosalíe, sme už mohli vidieť na Pohode aj Colours of Ostrava.
Švédsko reprezentuje duo Marcus & Martinus, ktoré sa stalo medzinárodným fenoménom už v tínedžerskom veku.
Z Veľkej Británie sa na účasť v Eurovízii odhodlal Olly Alexander, spevák známej elektropopovej kapely Years & Years.
Známe meno (minimálne fanúšikom festivalu Pohoda) vyslala do Švédska aj Ukrajina - raperka a speváčka Alyona Alyona sa v skladbe Theresa & Maria spojila so speváčkou Jerry Heil.
Bonus: Fínsko vždy dokáže vytiahnuť kvalitný eurovízny úlet, tentokrát ho reprezentuje bizarná partička Windows95man so skladbou No Rules!. Oveľa zábavnejšia blbosť ako chorvátsky favorit! A nezaostáva ani Joost Klein z Holandska.
Autor: Patrik Marflák (zdroj: TASR, Eurovisionworld.com)