Na Slovensku vzniká dobrovoľnícky projekt, ktorého cieľom je uverejniť na webe a tým širokej verejnosti sprístupniť kultúrne dedičstvo Slovenska. Autorom projektu pod názvom Ľudo Slovenský je aforista a publicista Tomáš Ulej a je pokračovaním jeho digitalizátorského projektu Zlatý fond denníka SME.
"Vďaka projektu Ľudo Slovenský sa budú mať ľudia (folkloristi, učitelia, odborníci ako aj široká verejnosť) zoznámiť s piesňovým repertoárom, ktorý sa na Slovensku spieval pred vyše 100 rokmi," hovorí odborná garantka projektu Mgr. Jana Ambrózová, PhD. z Katedry etnológie a folkloristiky Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
Ku každej piesni chce Ľudo Slovenský pridať nielen noty a text, ale aj nahrávku a množstvo údajov, ktoré k nim zberatelia pridali: informácie o tom, kde vznikli, kedy, alebo pri akej príležitosti ich ľudia spievali a tiež odkazy na podobné a príbuzné piesne. "Vznikne tak najrozsiahlejšia online databáza našej ľudovej hudby, voľne dostupná každému," hovorí Ulej.
Na stránke Ludoslovensky.sk/piesne/ je možné v zatiaľ pridaných piesňach vyhľadávať, prezerať podľa regiónov a miest, kde boli zaznamenané, alebo podľa tém a kľúčových slov. Ku každej piesni si možno okrem nôt vypočuť nahrávku jej melódie, neskôr chce Ľudo Slovenský v spolupráci s folkornými súbormi pridať aj reálne nahrávky spevu.
Pomôcť môže každý
Pri rozsiahlej práci, ktorá zaberie niekoľko rokov, sa autori projektu spoliehajú na pomoc dobrovoľníkov.
"Nechceme od ľudí peniaze, chceme niečo viac: vytvorili sme systém v ktorom môže každý priložiť ruku k dielu. Stačí ísť na našu špeciálnu stránku www.ludoslovensky.sk/vyzva, kde sú všetky potrebné informácie, ako nám ľudia môžu pomôcť." Počas leta systém prác testovala prvá desiatka dobrovoľníkov, spolu zdigitalizovali prvých 200 piesní, ktoré sa už onedlho objavia aj na webe.
Prvou zo zbierok ľudovej hudby, ktoré sa projekt rozhodol digitalizovať je zbierka Slovenské spevy, ktorej zrod je fascinujúci v mnohých ohľadoch - vznikla koncom 19. storočia, v čase intenzívnej maďarizácie a ako spoločné dielo desiatok dobrovoľníkov z celého Slovenska, ktorí navštevovali obce, zbierali a do nôt prepisovali piesne, ktoré si ľudia spievali. Veľká časť zozbieraných piesní následne vychádzala nasledujúcich 30 rokov. Vznikla tak aj v európskom kontexte unikátna zbierka - vyše 5000 ľudových piesní, ktorú obdivovali aj zberatelia a vzdelanci ďalších, nielen stredoeurópskych národov.
Veľkú zásluhu na Slovenských spevoch má aj foklorista a hudobný vedec Ladislav Galko, ktorý v šesťdesiatych rokoch 20. storočia zbierku zrevidoval a doplnil o stovky nepublikovaných piesní do súčasnej podoby. Práve táto kriticky spracovaná reedícia bude predmetom našej digitalizácie.
"Slovenskými spevmi sa vďaka obrovskému množstvu zozbieraného piesňového materiálu z rôznych kútov krajiny rozvinula v kruhoch vzdelancov intenzívna debata nielen o spôsobe zbierania a vydávania piesní, ale aj o nevšednosti našej ľudovej hudobnej kultúry vôbec," dodáva Ambrózová.
Aj príslovia alebo nadávky
Raná fáza stránky ludoslovensky.sk vznikla už v roku 2012, keď Ulej na web zavesil najskôr 12 000 slovenských prísloví a porekadiel a tiež najrozsiahlejšiu zbierku slovenských nadávok. Teraz chce projekt rozšíriť o všetky prejavy hudobného folklóru a urobiť z neho celonárodnú celoslovenskú iniciatívu.
Kto je Ľudo Slovenský?
Ľudo Slovenský je fiktívna postava, slovenská verzia Járy Cimrmana, personifikácia anonymného kolektívneho autora slovenskej ľudovej tvorby. Je najplodnejší a najvšestrannejší autor v dejinách literatúry a hudby - za svoj život napísal desiatky tisíc krátkych poviedok pre deti a dospelých, vyprodukoval tiež hudbu, text aj aranžmá k desiatkam tisícov piesní. Knižne mu vyšli zbierky prísloví, porekadiel a úsloví. Vo voľnom čase sa amatérsky venuje meteorológii.
Iniciatívu Ľuda Slovenského oceňujú aj Ján Ďurovčík či Peter Kocák. "Celý život čerpám v svojej tvorbe z bohatstva nášho národa, z jeho hudby tancov a celkovo národnej tradície. Ak sa aj vďaka projektu Ľudo Slovenský tieto poklady podarí uchovať, spracovať a sprístupniť modernou formou, bude to veľkým prínosom pre celé ďalšie generácie umelcov," uviedol Ďurovčík. "S najväčšou pravdepodobnosťou sme svedkami prelomového impulzu popularizácie ľudovej piesne," zhodnotil Peter Kocák, Umelecký vedúci a choreograf FS Vranovčan a DFS Cifroško.
Informácie pre Hudba.sk poskytol zakladateľ projektu Tomáš Ulej.
Foto: facebook.com/ludoslovensky