Svetom v noci z pondelka na utorok európskeho času otriasla správa o tragickom úmrtí slávneho amerického herca a komika Robina Williamsa. Počas svojej kariéry nahral okrem desiatok filmov aj úspešné komediálne albumy. Aj vďaka tomu naňho okrem filmových osobností spomínajú aj mnohí hudobníci, ktorých svojím umením a osobnosťou ovplyvnil.

Bezvládne telo rodáka z Chicaga, ktorý vo veku 63 rokov spáchal samovraždu, našli v jeho dome v severnej Kalifornii. Obľúbený herec a zabávač trpel podľa jeho hovorkyne Mary Buxbaum vážnymi depresiami a neustále hovoril o svojom boji s alkoholom. "Dnes ráno som stratila manžela a najlepšieho priateľa, zatiaľ čo svet stratil jedného z najobľúbenejších umelcov a jednu z najkrajších ľudských bytostí," uviedla v oficiálnom vyhlásení jeho manželka, grafická dizajnérka Susan Schneider.

Jej slová potvrdzujú aj reakcie známych osobností. Okrem hercov, režisérov a ďalších Williamsových spolupracovníkov zaplavili sociálne siete aj odkazy hudobníkov všetkých žánrov a vekových kategórií. Mnohí vyrastali pri jeho komediálnych filmoch, z ktorých sa stali rodinné klasiky, iných zase inšpirovali vážnejšie diela, v ktorých ukázal svoju umeleckú všestrannosť.

V jeho kariére zároveň možno nájsť viacero prienikov so svetom hudby. Známa je najmä jeho spolupráca s legendárnym americkým spevákom a skladateľom Bobbym McFerrinom. Okrem hereckého účinkovania v slávnom klipe Don't Worry, Be Happy s ním nahral aj túto zaujímavú coververziu piesne Come Together od The Beatles.


Spevácky sa Robin Williams prejavil aj v niektorých filmových rolách - napr. v snímke o námorníkovi Popeyeovi (1980) alebo v disneyovskom Aladdinovi (1992), kde spojil svoje komediálne majstrovstvo s ukážkou hudobného talentu. Soundtrack Aladdina, v ktorom v úlohe Džina naspieval viacero skladieb, sa v roku 1993 umiestnil na 6. mieste v americkom albumovom rebríčku Billboard 200. Nebolo to však prvýkrát, čo jeho nahrávka prenikla medzi najpredávanejšie hudobné albumy...


Ako komik zbieral popri filmových cenách aj Grammy

"Komunita zábavného priemyslu stratila nesmierny talent, skutočnú inšpiráciu a kreatívneho génia. Jeho pozoruhodný odkaz bude navždy nesmrteľný v podobe rozsiahleho a pôsobivého diela, ktoré tu zanechal," uviedol vo vyhlásení Neil Portnow, riaditeľ americkej Národnej akadémie nahrávacích umení a vied, ktorá organizuje a udeľuje ceny Grammy. Tých získal Williams počas svojho života päť, prvú za svoj debutový komediálny album Reality... What a Concept (1979), ktorá sa dostala aj do top 10 rebríčka Billboard 200.

Druhú cenu Grammy získal v roku 1987 za živú nahrávku A Night at the Met (Najlepšia komediálna nahrávka) a o rok neskôr bol dokonca ocenený dvakrát - za soundtrack k filmu Dobré ráno, Vietnam (Najlepšia komediálna nahrávka) a za album Pecos Bill (Najlepšia nahrávka pre deti), pre ktorý zložil hudbu známy gitarista Ry Cooder. Williams do nej svojím jedinečným štýlom narozprával vtipné príbehy (ukážka nižšie). Piatu a zároveň poslednú sošku gramofónika dostal za ďalší live album Robin Williams - Live 2002 (Najlepší hovorený komediálny album). Nepremenené nominácie na Grammy má na konte za albumy Throbbing Python of Love (1983) a Weapons of Self Destruction (2010).


Lady Gaga dúfa, že jeho smrť poukáže na vážnosť depresie

Robin Williams vo svojich dielach rozdával radosť, no jeho život nebol príliš šťastný, o čom svedčia aj prvé správy o príčine jeho úmrtia. Oddelenie koronera úradu šerifa v Marin County predpokladá, že herec spáchal samovraždu udusením, no príčinu úmrtia stále vyšetrujú a na dnes je naplánovaná pitva.

Aktualizácia (23:00): Robin Williams sa obesil. Informáciu potvrdil zástupca oddelenia koronera úradu šerifa v Marin County Keith Boyd, ktorý tiež prezradil, že herec mal porezané ľavé zápästie, pričom v blízkosti tela objavili vreckový nožík. Telo našla v pondelok 11. augusta v spálni jeho domu v severnej Kalifornii jeho osobná asistentka. "Pána Williamsa našli oblečeného, v sede, nejavil známky života a okolo krku mal uviazaný opasok, pričom druhý koniec bol upevnený medzi zatvorenými dverami šatníka a zárubňami," uviedol. Boyd zároveň odmietol odpovedať na otázky, či mal herec v tele alkohol alebo drogy a či zanechal list na rozlúčku. Výsledky toxikologických testov by mali byť známe o dva až šesť týždňov.

Williams začiatkom júla nastúpil do centra pre liečbu drogových závislostí neďaleko mesta Lindstrom v štáte Minnesota. Jeho hovorkyňa však vtedy uviedla, že dôvodom hercovho pobytu v tomto zariadení nie je návrat k užívaniu alkoholu či drog, od ktorých bol závislý niekoľko desiatok rokov. S touto závislosťou sa Williams rozhodol skoncovať v 80. rokoch minulého storočia, čo sa mu darilo dodržiavať približne ďalších dvadsať rokov. Neskôr sa však k nim vrátil, následkom čoho absolvoval v roku 2006 liečenie. Tentoraz sa mal herec iba zapojiť do programu na udržanie dlhodobej triezvosti.

"Odpočívaj v pokoji a smiechu Robin Williams. Snáď táto tragédia poukáže na vážnosť depresie. Robil si nás všetkých veľmi veľmi šťastnými," napísala na sociálnej sieti Twitter speváčka Lady Gaga. "Taká tragická strata. Navždy budem mať úžasné spomienky na Robina Williamsa. Rešpekt a lásku jeho rodine," smúti aj frontman metalovej legendy Black Sabbath Ozzy Osbourne. "Nikdy som neplakala pre niekoho, koho som nikdy nestretla, ale teraz nemôžem prestať..." uviedla Miley Cyrus.

Úprimnú sústrasť vyjadrili a svoje spomienky na jednu z najväčších hereckých ikon napísali na Twitteri aj Ringo Starr (The Beatles), Rihanna, Tom Morello (Rage Against The Machine), Krist Novoselić (Nirvana), Gloria Estefan, Pink, Quincy Jones, Pete Wentz (Fall Out Boy), Flea (Red Hot Chili Peppers), Harry Styles (One Direction), Katy Perry, Taylor Swift, Tim Burgess (The Charlatans), Example, The Weeknd, Zola Jesus, El-P, Angel Haze, Questlove (The Roots), Kelly Clarkson, Paul Stanley (Kiss), Corey Taylor (Slipknot, Stone Sour) alebo Devin Townsend.

Jedna z najdlhšie pôsobiacich speváčok na scéne Cher si v sérii tweetov zaspomínala na ich posledné stretnutie a taktiež upozornila na vážnosť manio-depresívnej poruchy, špeciálne u umelcov. Viac než jeden status hercovi venoval aj hudobný magnát a porotca talentových šou Simon Cowell. Dôvodom bolo faux pas, ktorého sa dopustil, keď najprv napísal, že sa nikdy nestretli: "Nemôžem uveriť správam o Robinovi Williamsovi. Som taký smutný. Nikdy som ho nestretol, ale viem, že to bol skvelý chlapík. Odpočívaj v pokoji." Následne mu fanúšikovia pripomenuli, že sa s Williamsom stretol, keď sa herec v American Idol vydával za súťažiaceho z Ruska. "Nerozmýšľal som. Som zdrvený. Áno, stretol som ho v Idole. (Bol) Bláznivý. Prívetivý. A ako som povedal, skvelý chlapík," vysvetlil Cowell.


Biografia

Robin McLaurin Williams sa narodil 21. júla 1951 v Chicagu, vyrastal však neďaleko Detroitu a neskôr sa presťahoval do Kalifornie, kde chodil na strednú školu. V Kalifornii začal chodiť aj na vysokú školu, no krátko na to sa presunul do New Yorku, kde študoval na prestížnej Juilliard School, ale v roku 1976 zo školy odišiel. Hereckú kariéru odštartoval v 70. rokoch ako stand-up komik, jeho filmovým debutom bola komédia Can I Do It 'Till I Need Glasses? z roku 1977. V tom istom roku sa objavil tiež v televíznych programoch The Richard Pryor Show, Laugh-In a tiež v seriáli Eight is Enough (1977 - 1981).

V USA sa následne preslávil vďaka seriálu Mork & Mindy (1978 - 1982), za účinkovanie v ktorom získal Zlatý glóbus. Neskôr dostal ďalšie tri Zlaté glóbusy, cenu Cecila B. DeMillea za celoživotné dielo, špeciálny Zlatý glóbus za prácu dabingového herca na snímke Aladin (1992), dve ceny Emmy či Oscara za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe filmu Dobrý Will Hunting (1997). Okrem toho bol na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied nominovaný za výkony v snímkach Dobré ráno, Vietnam (1987), Spolok mŕtvych básnikov (1989) a Kráľ rybár (1991).

Diváci ho tiež môžu poznať z filmov ako Svet podľa Garpa (1982), Čas prebudenia (1990), Mrs. Doubtfire - Otec v sukni (1993), Jumanji (1995), Vtáčia klietka (1996), Jack (1996), Flubber - roztržitý profesor (1997), Ako prichádzajú sny (1998), Doktor Flajster (1998), Andrew, člen našej rodiny (1999), Insomnia (2002), Expres foto (2002), Noc v múzeu (2006), Svadba a iné pohromy (2007), Cesta do New Yorku (2007), Starí psi (2009), Noc v múzeu 2 (2009), Veľká svadba (2013) alebo Komorník (2013).

Robin Williams bol trikrát ženatý a mal tri deti. V roku 1978 sa oženil s Valerie Velardi, ktorá mu v roku 1983 porodila syna Zacharyho Pyma. Herec mal však od roku 1984 pomer s čašníčkou Michelle Tish Carter, a preto sa jeho manželstvo s Velardi v roku 1988 skončilo rozvodom. O rok neskôr sa zosobášil s Marshou Garces, ktorá bola opatrovateľkou jeho syna, pričom v tom čase už sama čakala dieťa s Williamsom. Krátko po svadbe mu porodila dcéru Zeldu Rae a v roku 1991 aj syna Codyho Alana. Garces a Williams sa rozviedli v roku 2008. Od októbra 2011 bola hercovou treťou manželkou spomínaná Susan Schneider. 

Text: Hudba.sk (zdroj: Billboard.com, Nme.com, Music.yahoo.com, SITA)
Foto: AP Photo/Touchstone Pictures