Festival Hradby Samoty – Bratislava Intermezzo, ktorý sa bude konať v piatok a v sobotu (15. – 16. 11.) v priestore súčasnej kultúry A4, prináša vo svojom treťom ročníku žánrovo rozmanitú ukážku súčasnej experimentálnej tvorby z rôznych kútov sveta. Počas dvoch večerov si môžete vypočuť, ale najmä zažiť desať hudobných, vizuálne pôsobivých a performatívnych projektov objavujúcich neprebádané svety, niekedy aj doslovne.

Vďaka experimentálnej scéne sa dá vo vzácnych prípadoch objavovanie nových svetov absolvovať aj bez namáhavého cestovania, skafandra či vesmírneho korábu. To je aj prípad festivalu Hradby Samoty – Bratislava Intermezzo, ktorý už tento týždeň prinesie do A4ky pestrý výber umelcov experimentujúcich s hudobnými nástrojmi, elektronikou, ľudským hlasom a zvukmi okolo nás či z kozmických diaľok.

Hlasy z vesmíru aj "dokonalý dub"

Poľský projekt Voices of the cosmos vytvorili dvaja zvukoví umelci Rafał Iwański a Wojciech Zięba spolu s astronómom Sebastianom Soberskim, manažérom planetária a astronomického observatória v meste Grudziądz. Tvorcovia využívajú pôvodné mimozemské signály a zvuky, ktoré prijímajú rádioteleskopy (napr. pulzary, magnetosféry planét, Slnko, polárna žiara, masery) a iné rádiové zariadenia, či archívne nahrávky z vesmírnych misií.

Projekt bol mnohokrát prezentovaný vo vedeckých inštitúciách a na hudobných festivaloch vo forme audiovizuálnych koncertov, aj vo verzii rozšírenej o astronomické prednášky a pozorovania oblohy. Aktuálna tohtoročná novinka a zároveň piaty album s názvom DE Revolutionibus MMXXIII vznikol pri príležitosti 550. výročia narodenia Mikuláša Kopernika.

Jedným z najväčších lákadiel festivalu je taliansky skladateľ, producent a gitarista Eraldo Bernocchi, ktorý príde zahrať do Bratislavy s projektom Simm. Ostré, ale úsporné beaty a futuristicky znejúce syntetizátory jeho posledného albumu Too Late to Dream z roku 2021 už neoslavujú vzrušujúce dobýjanie vesmíru, ale sekundujú posolstvu o temnejšej stránke ľudstva.  Dokonalý dub – tak by sa dala pomenovať Bernocchiho hudba, ktorá vznikla pod vplyvom spolupráce s Mickom Harrisom v rámci jeho projektu Scorn.

Spolupracoval aj s umelcami ako Bill Laswell, Nils Petter Molvaer, Harold Budd, Russell Mills, Toshinori Kondo, Raiz and Almamegretta, DJ Disk, Thomas Fehlmann, Zu, DJ Olive, Markus Stockhausen, Giovanni Lindo Ferretti, Robin Guthrie, Colin Edwin, Balazs Pandi, Hoshiko Yamane a mnohými ďalšími. Pre Too Late To Dream sa Bernocchi natiahol úplne iným smerom a naverboval spevákov Phelimuncasiho z afrického labelu Nyege Nyege Tapes a londýnskeho MC Flowdana (známy zo spolupráce s The Bug), aby pridal nový rozmer projektu Simm.

Z Talianska pochádza aj performerka a noisová hudobníčka Alessandra Zerbinati. Je považovaná za jednu z najkontroverznejších a najextrémnejších postáv na talianskej scéne. Jej vystúpenia sú syntézou divadla, tanca butó, scénického tanca a hluku. Vydáva u Old Europa Cafe. Pripravte sa na extrémnu šou. 

Tradičná indická hudba v spojení s experimentom

Z ďalekej Indie príde súbor Saagara, momentálne spolupracujúci s poľským experimentálnym hudobníkom Waclawom Zimpelom, ktorého the New York Times výstižne nazval hudobným chameleónom. Zimpel má schopnosti premostiť rôznorodé hudobné svety a vytvoriť zvuk, ktorý sa vymyká žánru a prekračuje kultúrne hranice, ako dokazuje jeho hudobný vývoj aj spolupráce. Free jazz začal hrať s umelcami ako Ken Vandermark, Hamid Drake a Joe McPhee.

Neskôr prešiel od albumov inšpirovaných minimalizmom (Lines), cez folk-tranceové projekty (Saagara), až po spolupráce s britskými elektronickými umelcami Jamesom Holdenom a Samom Shackletonom. V spolupráci so Saagara má na starosti elektroniku a klarinety, kým členovia súboru predstavujú tradičné indické perkusívne aj melodické nástroje v netradičnom hudobnom kontexte.

Čisto experimentálny prístup zvolil americký hudobník Daniel Burke s projektom Illusion of Safety, ktorý vlani oslávil už 40. výročie svojho vzniku. Jeho surrealistické koláže akoby nájdených zvukov a industriálneho hluku v spojení s projekciou pôsobia veľmi sugestívne. O nasadení umelca svedčí i jeho koncertná činnosť. Burke odohral už viac ako 300 koncertov po celej Európe a Spojených štátoch vrátane festivalov No Fun 2008, Wroclaw Industrial Music Festival 2009, Sonic Circuits v roku 2010. Vystúpil aj so Shen Wei Dance Arts v roku 2011 v Metropolitan Museum of Art v New Yorku či na Crisis Data Transfer v októbri 2023.

Do experimentálnych, no mierne rytmickejších vôd nás zavedie Angel Epilepsia – trochu ezoterickejšie dvojča známeho noisového alchymistu Dréna a hlukovej hudobníčky MK Vermin (Magadan, Stor, Einleitungszeit). Očakávajte rytmický industrial so širokým spektrom otáčok a nebezpečných frekvenčných výbojov, no predovšetkým nápaditým podtónom a neurotickými ambientnými plochami.

Dark ambient a cinematic elektro

Ak by niekto chcel pomenovať žánrové jadro festivalu Hradby Samoty, nevyhne sa pojmu dark ambient. A ten je na tohtoročnom festivale zastúpený kultovým počinom francúzskeho hudobníka a vizuálneho umelca Dehna Soru s názvom Treha Sektori. Dehn Sora, ktorý je známy najmä zo svojho blackmetalového projektu Throane, vo svojej ambientnej podobe dokazuje, že napätie sa dá budovať aj v pomalosti bez jazdy bicích.

Ďalším hudobníkom z Francúzska je umelec vystupujúci pod menom Arco Trauma s projektom Sonic Area, pre ktorý sú typické svižné beaty a bohatá vizuálna šou inšpirujúca súčasnou aj historickou kinematografiou. Najlepšie svoj prístup pomenúva sám umelec na svojom facebookovom profile ako cinematic electro hybrid monocefalický (jednohlavý) projekt.

Temné disco odkazujúce na tradičnú ľudovú kultúru

Temné disco v podaní poľskej zvukovej umelkyne Zosie Holubowskej v projekte Mala Herba v sebe spája odkazy na tradičnú hudbu, mágiu a démonológiu východnej Európy. Hudobne čerpá z darkwavu a minimal synth-wavu s využívaním prvkov hlukovej kulisy. Hudba akoby osciluje medzi strašidelným italo-discom, EBM či technom.

Jej najnovší album Wounded Healer vydaný u White Forest je výsledkom trojročného procesu, umeleckého výskumu a rôznych spoluprác s hudobníkmi ako Aleksandra Słyż, Resina alebo Paula Rebellato z RAKTA a ďalšími. Na novom albume Hołubowska viac experimentuje a hudobne sa opiera aj o žánre ako drone, post-folk, či field recordings, no stále so silným vplyvom industriálnej hudby.  V Bratislave predstaví svoju novú multizmyslovú audio-vizuálnu šou, takže sa je na čo tešiť.

Slow Slow Loris, teda duo Angela Nina YeowellRobert Heim, využívajú hlas a elektroniku na hľadanie križovatiek, kde sa melódia stretáva s hlukom, emotívne sa prelína s avantgardou, ženskosť sa stretáva s industrialom, nerytmus s presnosťou. Na konte majú už päť albumov a svoju tvorbu mali možnosť predviesť na mnohých koncertoch v západnej aj východnej Európe, Rusku, či v USA.

Program festivalu Hradby Samoty – Bratislava Intermezzo:
(15. – 16. 11. 2024, A4 – priestor súčasnej kultúry)

piatok 15. 11.

  • Saagara & Wacław Zimpel
  • Illusion Of Safety 
  • Alessandra Zerbinati
  • Mala Herba 
  • Angel Epilespia 

sobota 16. 11.

  • Treha Sektori
  • Sonic Area
  • Eraldo Bernocchi / Simm
  • Voices Of The Cosmos
  • Slow Slow Loris 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislavy.

Všetky podrobnosti o festivale nájdete na oficiálnej stránke www.hradbysamoty.org a na Facebook evente.

Text: Peter Grznár (zdroj: TS)