Skupina Varkocs zo Žitného ostrova koncom januára úspešne reprezentovala Slovensko na tradičnej maskovanej fašiangovej slávnosti Surva v bulharskom meste Pernik, ktorá má dlhú tradíciu a je zapísaná aj na Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.
Varkocs so svojím lídrom, virtuóznym hráčom na drumbľu Erikom Turtevom, boli jednou z približne dvadsiatich zahraničných skupín, ktoré vystúpili na tohtoročnom 31. ročníku festivalu Surva, ktorý sa konal od 24. do 26. januára v meste Pernik asi dvadsať kilometrov na západ od Sofie. Ešte pred príchodom do Perniku si slovenská kapela stihla zahrať 23. januára v klube Mojo v obci Senta v Srbsku, kde podľa Erika Turteva "na veľké prekvapenie nehrali pre žiadnych Srbov, ale pre Slovákov a Maďarov z Vojvodiny, takže sme sa cítili ako na koncerte niekde na južnom Slovensku".
Odtiaľ kapela pokračovala v ceste do Bulharska, kde absolvovala spolu tri vystúpenia na najväčšom maškarnom festivale v Európe. Festival Surva v Perniku je typický sprievodom masiek, tzv. kukerov, ktorí vychádzajú do ulíc v polovici januára, približne v čase našich fašiangov, a majú za úlohu svojím strašidelným výzorom a zvukom zvoncov odstrašiť zlých duchov a čím skôr privolať blížiacu sa jar. V tradičnej kultúre chodili kukeri aj z domu do domu ako koledníci a každému osobitne zaželali úspech v Novom roku. Aj tento rok sa na sprievode zúčastnilo niekoľko desiatok maskovaných skupín nielen z Bulharska, ale aj zo zahraničia, a približne 12-tisíc návštevníkov.
Hoci podľa Erika "mesto Pernik ukazuje, ako si komunizmus vybral svoju daň, lebo staré rozpadajúce sa budovy s kosákmi a kladivami na priečelí stále pripomínajú minulé storočie", bulharská pohostinnosť a hlavne miestni obyvatelia im umožnili rýchlo zabudnúť na nevábny vonkajší obraz tohto mesta. V pamäti mu zostali "výborné balkánske jedlá, účinkujúci v strašidelných kostýmoch a čarovná hudba – boli sme všetci v tranze, ktorý by mal zažiť každý". Pre samotného Turteva to bola mimoriadna udalosť aj kvôli niečomu inému: "Vzhľadom na môj bulharský pôvod to bol pre mňa dvojnásobný zážitok, keďže som prvýkrát hral v Bulharsku a zároveň som reprezentoval svoju krajinu – Slovensko."
Kapela Varkocs, ktorá pri svojich vystúpeniach takisto rada využíva rôzne masky, sa v sobotu ráno zapojila spolu s ďalšími účastníkmi festivalu do maskovaného sprievodu mestom. Po približne tridsiatich minútach dorazila na hlavné námestie, kde reprezentovala seba aj Slovensko pred početným davom. Na pódiu pred Palácom kultúry Varkocs odohrali polhodinový koncert, ktorý sa podľa všetkého domácim veľmi páčil, pretože dostali pozvánky aj na ďalšie účinkovanie na Balkáne. Zahraničných účastníkov festivalu, vrátane členov skupiny Varkocs, prijal aj Stanislav Vladimirov, primátor mesta Pernik, od ktorého dostali pamätné diplomy, medaily a iné darčeky.
Varkocs počas svojej nie dlhej existencie nahral a svojpomocne vydal dva digitálne albumy – Rye Island z roku 2022 a Ajjajjaj z roku 2024 a nakrútil niekoľko videoklipov. Jeho hlavná sila však spočíva v živých vystúpeniach, kde najviac vynikne "chuligánsky folk", ktorý rovnako obľubujú milovníci pohanskej i stredovekej hudby, neohippies, ale aj tí, čo majú radi trance. Zvuk kapely sa opiera hlavne o sólovú drumbľu a spev Erika Turteva. Zvyšok skupiny, ktorá vystupuje najčastejšie ako trio, tvoria rotujúci členovia a členky, ktorí si vždy dokážu dobre zastať svoju funkciu na pódiu a hrajú zväčša na perkusie, ale občas aj na strunové nástroje ako kobza a ninera.
Hoci Varkocs začínal pôvodne na dedinských hodových zábavách a jarmokoch na Žitnom ostrove, postupne sa prepracoval na menšie i väčšie festivaly rôznych žánrov a našiel si okrem Slovenska fanúšikov aj v Česku, Maďarsku, Poľsku, či Nemecku. Kapela má už za seboz vystúpenia na festivale Sziget v Budapešti, či Pannonica v južnom Poľsku, a v roku 2023 reprezentovala Slovensko aj na festivale Atlantic Music Expo na Kaperdských ostrovoch.
Ak by ste chceli maskovaný Varkocs vidieť a počuť naživo aj niekde v bližšej vzdialenosti, výbornú príležitosť na to budete mať 20. februára počas fašiangového Tanečného domu v bratislavskom Kácečku, kde vystúpia ako špeciálni hostia večera.
Autor: Vladimír "Potkan" Potančok