Dobrý večer, Európa (a dobré ráno, Austrália)! Pozdrav, ktorý dnes zaznie zo švajčiarskeho Bazileja, lebo sa uskutoční prvé semifinálové kolo tohtoročnej Eurovízie. Hoci dnes bude o postup do sobotňajšieho finále zápasiť 15 krajín, prejdime si výrazných európskych zástupcov z celého ročníka.
Keďže vlani zvíťazila skladba The Code od nebinárnej osoby Nemo, Eurovízia sa presunula zo Švédska do Švajčiarska. Uf, veru aké napínavé to vlani bolo. Operap na plošine s elipsovitým pôdorysom zdolal folk-rock chorvátskej hviezdy Baby Lasagna. Interpretovi skladby Rim Tim Tagi Dim zostali oči obtiahnuté očnými linkami pre plač, na prvé miesto mu chýbalo 44 bodov.
Prečo meniť osvedčené?
Nevedno prečo, niektorí umelci (a niekedy drvivá väčšina) sa inšpiruje predošlými ročníkmi, akoby to malo znamenať istý recept na výhru. Ťažko tomu uveriť, ale tohtoročným favoritom stávkových kancelárií aj rebríčka hranosti Spotify je tiež skladba so zvláštnymi slovami. Až 40-percentnú pravdepodobnosť výhry má Bara Bada Bastu od švédskej trojice KAJ.
"Dnes si dáme saunu, saunu, saunu, dnes sa naparíme a zbavíme stresu. Saunoví bratia, budeme žiariť na sto stupňov. Dáme si saunu, saunu, prihoď ešte, nech sa dobre spotíme," znie text, pri ktorom si Švédi povedali: "Áno, toto je dôstojný nástupca Loreen, dvojnásobnej majsterky Eurovízie." S akordeónovými aranžmánmi ako z dedinskej zabíjačky a rovnako nenáročným popevkom sa skladbe darí zdolávať všetky ankety popularity.
Na rovnakom princípe, teda kopírovaní osvedčeného z vlaňajška, funguje aj druhý favorit nazvaný JJ, vlastným menom Johannes Pietsch. Informácie o nebinárnosti nejestvujú, no je známe, že patrí do LGBTI skupiny. Skladba Wasted Love je do veľkej miery založená najmä na opernom prejave, keďže Pietsch vyrastal za operného vplyvu svojho otca. Na konci sa, po vzore vlaňajšieho víťaza úplne očakávateľne, rozbehne do akéhosi remixu.
Paradoxne, počúvanosť na Spotify hovorí, že serióznym vyzývateľom môže byť Talian Lucio Corsi, ktorý svojou vizážou pripomína Michaela Jacksona už v polčase jeho rozpadu. Corsi má pritom iba 31 rokov a v skladbe Volevo essere un duro podotýka, že život je ako detská hra, tak mu to hovorievala mama. V strofách menuje, čo všetko mu nejde a aké iné devízy má oproti zvyšku sveta. Vtipné je, že videoklip pripomína známu scénu s "ňokom" z Pelíšok.
Známe tváre
Hoci sa účasť v Eurovízii zvykne považovať za veľký skokanský mostík pre neznámych umelcov, zvykne sa stať, že sa veľkej šlágerparády v jednej z európskych metropol zúčastní aj dobré známe meno. Napríklad Estónsko tento rok reprezentuje Tommy Cash s piatym najstreamovanejším zo všetkých eurovíznych songov tohto roka – Espresso Macchiato. Na rozdiel od letného hitu Sabriny Carpenter vyjadrujúceho závislosť od ženy ako od kofeínu, Cash používa kávu na prirovnanie k bezstarostnosti života. Raper je našincovi dobre známy. Vystúpil v roku 2017 na festivale Pohoda a o 19 mesiacov neskôr aj samostatne v Majestic Music Clube.
San Marino si požičalo talianskeho dídžeja Gabryho Ponteho. Nemožno hovoriť o tom, že by mal na konte celosvetový či celoeurópsky hit, no stoslovákovi môže byť známy hlavne zo začiatku milénia vďaka skladbe Geordie, ktorá bola v heavy rotácii na legendárnom Music Boxe. V súčasnosti sa prezentuje singlom Tutta l'Italia. Jeden by si ho mohol pomýliť s hymnou pre futbalový šampionát.
Som sexy p*čka
Jednou z prvých favoritiek LGBTI komunity bola Malťanka Miriana Conte. Veľký rozruch spôsobila hlavne tým, že pôvodne ponúkla do eurovízneho ohňa polienko s názvom Kant. Údajne ide o maltský preklad slovesa "spievať". Conte tak vyhovárala refrén, kde odznie "servírujem spievanie". Lenže vplyvom toho, že zvyšok textu je v angličtine, posolstvo bolo skôr, aká je speváčka hrdá "p*čka". V žargóne LGBTI komunity totiž z drag kultúry "serving cunt" znamená, že daná osoba je jedna sexy, drzá a neznesiteľná mrcha. Samozrejme, že skladba je teraz už len Serving.
Mojím osobným favoritom je v prvom semifinálovom kole skladba C'est La Vie od holandského speváka menom Claude. Už vyše dekády som fanúšikom takých eurovíznych skladieb, ktoré nepodľahnú tomu, aby sa podlizovali gejom afektom, prípadne príťažlivými svalnatými umelcami. Netlačia ani na etnopílu či všeobjímajúcu jednotu a utópiu. Jednoducho pošlú pieseň, ktorá s nimi najviac rezonuje bez ohľadu na súťaž.
Claude pieseň spieva dvomi jazykmi – strieda francúzštinu s angličtinou, a vôbec ma to neruší. Klip je nápaditý a využíva viacero atypických tanečníkov. Prím však hrá malý chlapec, ktorý má byť spevákovým detským ja. Spoločnou choreografiou sú ozvenou čias, keď bola populárna Sia s Maddie Ziegler. Samozrejme, možno vytknúť, že text piesne nie je zrovna adeptom na Štúrovo pero, no hudobná produkcia a "starpower" sú za mňa to najlepšie, čo dnešný večer od 21:00 ponúkne.
Poradie vystúpení prvého semifinálového kola:
1. Island: VÆB – Róa
2. Poľsko: Justyna Steczkowska – Gaja
3. Slovinsko: Klemen – How Much Time Do We Have Left
4. Estónsko: Tommy Cash – Espresso Macchiato
5. Ukrajina: Ziferblat – Bird of Pray
6. Švédsko: KAJ – Bara Bada Bastu
7. Portugalsko: Napa – Deslocado
8. Nórsko: Kyle Alessandro – Lighter
9. Belgicko: Red Sebastian – Strobe Lights
10. Azerbajdžan: Mamagama – Run with U
11. San Marino: Gabry Ponte – Tutta l'Italia
12. Albánsko: Shkodra Elektronike – Zjerm
13. Holandsko: Claude – C'est La Vie
14. Chorvátsko: Marko Bošnjak – Poison Cake
15. Cyprus: Theo Evan – Shh
Autor: Marek Majzon