Slovenská rocková legenda Tublatanka vydala remastrovanú reedíciu albumu ZNOVUZRODENIE. Oslávila tak 30. výročie pôvodného vydania albumu, ktoré vychádza prvýkrát aj na vinyle.
Znovuzrodenie je šiesty album Tublatanky z roku 1995 s dvanástimi melodickými rockovými skladbami, medzi ktorými sú rýchle vypalovačky aj rockové balady. Obsahuje aj známu skladbu Nekonečná pieseň, s ktorou skupina prvýkrát reprezentovala Slovensko v roku 1994 v pesničkovej súťaži Veľká cena Eurovize v írskom Dubline a prostredníctvom priameho prenosu ju videlo viac ako 300 miliónov televíznych divákov. T
ublatanka pomenovala album Znovuzrodenie s ohľadom na príchod nových členov, speváka a gitaristu Doda Dubána a basgitaristu Juraja Topora. Obaja do skupiny rýchlo zapadli, spolupracovali s jej dvorným textárom Martinom Sarvašom a na album zložili 5 piesní.
Na obal albumu sa členovia novej zostavy Tublatanky nechali nafotiť vyzlečení do pol pása, ako symbol narodenia človeka, ktorý prichádza na svet nahý. Je to zároveň posledný album, ktorý nahral spoluzakladajúci člen skupiny, bubeník Juraj Černý, ktorý neskôr kvôli zhoršujúcemu sa zdravotnému stavu nemohol naďalej v Tublatanke pôsobiť. Skupina nahrala Znovuzrodenie v slávnom bratislavskom štúdiu Ebony, kde v tej dobe vznikli nahrávky hudobných hviezd z celého Československa i zo zahraničia.
"Rád spomínam na obdobie príprav albumu Znovuzrodenie, ako k nám do skupiny prišiel Dodo Dubán a priniesol so sebou dobrú náladu. Pamätám sa, ako sme spolu pozerali politickú reláciu a Dodo hádzal svoju šiltovku do televízora po jeho neobľúbených politikoch a dobre sme sa na tom bavili. Dodo bol farmár spolu so svojim otcom na juhu Slovenska, kde pestovali ovocie a zeleninu a z úrody vinohradu robili dobré víno a šampanské, ktoré nám Dodo nosil na skúšky a my sme ho pri skladaní a nácviku piesní spolu popíjali," spomína Maťo Ďurinda.
"Tešil som sa, že vznikla táto zostava Tublatanky. Dodo Dubán ma veľmi potešil, keď na prvú skúšku Tublatanky priniesol pieseň Najkrajšie ženy sveta, ktorú som si obľúbil. A tak som hneď vedel, že Dodo je dobrý autor piesní s veľkým rockovým hlasom," dodal.
Na albume Znovuzrodenie nechýba ani ďalšie pokračovanie piesne Šlabikár, ktorú skupina zložila ako svoju prvú skladbu, tentokrát s označením Šlabikár VI, ale ani rocková balada Niekto ťa má rád s Ďurindovým výrazným gitarovým sólom. Basgitarista Juraj Topor na albume autorsky prispel vydareným duetom Maťa Ďurindu a Doda Dubána Bez tvojej lásky.
"K piesni Bez tvojej lásky sme urobili aj videoklip v známom bratislavskom hoteli Devín. Režisér klipu Miro Šindelka trval na tom, že začneme natáčať ráno o 7 hodine, prizval aj osem mladých modeliek, ktoré vychádzali v rôznych náladách z hotelových izieb a promenádovali sa po chodbách hotela. A tak sme v tejto rannej hodine zobudili našou hudbou a natáčaním videoklipu všetkých hotelových hostí, ktorí prekvapene pozerali, čo sa tam robí za veľký hluk. Ja som sa niektorým stihol ospravedlniť," pridáva ďalšiu zaujímavú spomienku Maťo Ďurinda.
Album Znovuzrodenie vychádza k 30. výročiu od pôvodného vydania v remastrovanej podobe. Vinyl je špeciálne zremastrovaný zvlášť pre gramofóny a zvlášť pre CD nosiče. Do obalu Tublatanka doplnila viacero doteraz nezverejnených fotografií z daného obdobia skupiny a texty všetkých piesní.
Informácie a fotogarfie redakcii Hudba.sk poskytla Renáta Tomášová z vydavateľstva Warner Music.