Hlavná stránka

>

Správy

>

Pieseň Nezhasínaj z dielne speváckeho tria Feel3 spojila niekoľko odvetví kultúry

Pieseň Nezhasínaj z dielne speváckeho tria Feel3 spojila niekoľko odvetví kultúry

13.10.2020 - 16:00 | redakcia

Trojica mladých slovenských speváčok debutuje pod názvom Feel3 so skladbou Nezhasínaj, ktorou šíria posolstvo o prežití kultúry v ťažkých časoch. Myšlienku podporili desiatky známych tvárí, ktoré sa stali súčasťou videoklipu.


Tri spievajúce herečky, Zuzana Hrvoľová, Michaela Pösová a Alex Haňdiaková, po bohatých skúsenostiach na koncertných, divadelných a muzikálových doskách, spojili sily a ako spevácke trio Feel3 sa predstavujú s autorskou skladbou Nezhasínaj. Emotívna pieseň je reakciou na súčasnú nelichotivú situáciu, ktorá postihla kultúrnu obec. 

Novinka vznikla len pre niekoľkými týždňami počas obyčajnej cesty autom pri analyzovaní súčasného stavu kultúry, jej vypnutia a dopadov na celý segment. "V umeleckom svete zavládlo ticho... Tma... Mnohí vnímajú len tváre, ktoré žiaria vo svetlách reflektorov, avšak divadlo nie sú len herci. Koncerty nie sú len o spevákoch a kapelách. Je nás omnoho viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Všetci ľudia, ktorých sa to týka, to majú teraz v životoch veľmi ťažké," hovorí Michaela Pösová.

Text piesne Nezhasínaj je z pera Zuzany Hrvoľovej, hudbu zložila Alex Haňdiaková a aranžmány hlasov vznikli spoločnými silami. Muzikantsky sa na piesni podieľali kamaráti speváčok Tomáš Köppl (klavír), Tomáš Palka (husle) a Adam Hudec (basgitara a cajon). Nahrávanie, mix a mastering vo svojom štúdiu zabezpečil Ľubomír Dolný.


Myšlienku piesne podporili známe tváre a môžete tak urobiť aj vy

Text hovorí svoj príbeh, hudba má svoju emóciu a videoklip je rečou obrazu, ktorý v pesničke dotvára celok. "Na začiatku videa sú štyri rôzne zábery, ktoré predstavujú štyri elementy - zem, oheň, voda, vzduch. Aby bola zem v rovnováhe, musia spolu fungovať. Je to akoby metafora na situáciu, ktorá sa tu deje," vysvetľuje Alex Haňdiaková úvod vizuálu. "V klipe sme sa snažili zastúpiť obrazom rôzne umenia. Napríklad tanec, spev, herectvo, ktoré sa nemá kde ukázať, zlomené platne, ktoré nemajú zmysel, ale aj tak padnú na zem opravené. Obraz, ktorý je zničený červenou farbou, ale dokonca aj to je umenie. Rozprávková knižka, z ktorej zmiznú obrázky, pretože ich tam nemá kto nakresliť. Pódium, ktoré technici namiesto skladania rozkladajú, symbolizuje absenciu podujatí," dodáva Michaela.

Dôležitým prvkom v klipe je rúško. Nosia ho ľudia naokolo. "Pripojili sa k nám, pretože chceli šíriť túto myšlienku. Tvár s rúškom = celok bez istoty. Nedá sa odčítať, čo sa skutočne deje na tvári. Sme zodpovední a zakrývame si tvár rúškom. Ale prečo zakrývajú nás?" doplnila Alex.

Posolstvo piesne podporili aj známe osobnosti, ktoré sa objavili v klipe. Spolupatričnosť vyjadrili hudobníčky Silvia Šarköziová a Vanessa Šarköziová, Laura Petersen, František Béleš, herec Ján Slezák, speváčky Barbora Piešová, či Nela Pocisková. Projekt podporili aj Lukáš Adamec, Lasky zo skupiny Para, Lujza Garajová-Schrameková a spevák detských piesní Richard Čanaky. S rúškom na tvári sa k projektu pripojili Natália Germani, Karina Qayumová, Andrea Bučko, Broňa Kováčiková, Lacko Cmorej, Slávka Zámečníková, Barbora Ďurovčíková, Dominika Richterová, Viki Valúchová a Paulína Ištvancová.

"Chceli sme zastúpiť viacero odvetví umenia a osloviť čo najviac ľudí, aby vnímali, čo všetko a kde všade je umenie. Pomohli nám speváci, hudobníci, herci, tanečníci, fakírka a aj zastúpenie detského umeleckého sveta.  Tieto osobnosti sú naši priatelia a kolegovia, ktorým veľmi ďakujeme za to, že sa stali súčasťou tohto, pre nás naozaj veľmi dôležitého diela s veľkou výpoveďou a silou," uzatvára Zuzana.

Podporu myšlienky môžu vyjadriť aj priaznivci kultúry. "Prinášame ľuďom pieseň a bude pre nás veľkou odmenou, ak nám aj oni dajú svoj feedback. Na našom Instagrame @feel3.music prebieha výzva, do ktorej sa môže zapojiť ktokoľvek, v kom ešte umenie nezhaslo. Každý, kto chce tak isto poukázať na túto situáciu a podporiť umenie, kultúru a všetkých cca 220-tisíc ľudí, ktorí v nej pracujú. Stačí, ak si zavesia fotku v rúšku s hashtagom #nezhasiname. Vyjadrujeme tým zodpovednosť, vytrvalosť, silu, iskry v očiach... Na konci vytvoríme zo všetkých obrázkov jeden veľký, ktorý bude nositeľom tejto myšlienky," odkazuje trio Feel3.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Janka Marczellová. Tlačovú správu sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti